Aastavahetuseks valmistumine

20.11.2018

Aastavahetuseks valmistumine

Enamus lemmik- ja metsloomi kardavad aastavahetusest tulenevat möllu. Metsloomad võivad paugutamist seostada jahiga või hoopis loodusnähtudega, mille puhul tuleb loomal võimalikult ruttu turvaline paik leida. Lemmikute jaoks on ilutulestik ja aastavahetuse möll justkui sõjatsoon.

Miks mu lemmikloom ilutulestikku kardab?

Meie lemmikutel esineb üldjuhul kahte tüüpi mürakartust – kaasasündinud või (inimese abil) tekkinud hirm. Esimese puhul polegi midagi teha, sest teatud koeratõud vajavad enda töös väga teravat kuulmist, mistõttu nad võivad (kuid ei pruugi) olla mürale tundlikumad. Sellisel puhul võib vali müra tekitada lemmikule valuaistingut. Kuna loom ei saa täpsemalt aru miks ja mille eest ta haiget saab, läheb ta paanikasse ning hakkab ajapikku seostama näiteks ilutulestikku või äikest valuga.

Looma hirmule on väga lihtne ka ise kaasa aidata. Tavaliseim stsenaarium on koos lemmikuga ilutulestiku „nautimine“. Piisab vaid ühest lähedal kärgatanud raketist ning koer võib seda suurt möllu elu lõpuni karta. Halvast kogemusest üle saamine on nii koerale kui ka omanikule väga raske ning pikk protsess.

Lemmikloomal peab olema kiip ning kiip olgu registrisse kantud!

Kas teadsid, et Eestis on kolm kiibiregistrit?
Vaid üks nendest, Eesti Kennelliidu hallatav register, kannab kõik Eestis sündinud tõukoerakutsikad automaatselt registrisse (kasvatajale "hinna sees"). Tihti võib olla kiip registreeritud aga hoopis kasvataja nimele. 
Teiste puhul peab omanik sissekande ise või veterinaari abil ära tegema. Nendeks on Spin TEK'i Lemmikloomaregister LLR (tasuta!) ja Lemmikloomaregister (tasuline, sissekande teeb ainult veterinaar), mida haldab Eesti Väikeloomaarstide selts. Viimane register teeb koostööd rahvusvahelise kiibiregistriga Europetnet, seega on välismaal kaduma läinud lemmikul suur võimalus koju tagasi saada vaid tänu Lemmikloomaregistrisse kantud kiibile (ÜLIoluline kui sinu lemmik reisib tihti).

Registrite veebilehed:

Kennelliidu register http://register.kennelliit.ee/

Spin TEK tasuta Lemmikloomaregister: https://www.llr.ee/e-teenindus

Eesti Väikeloomaarstide seltsi hallatav lemmikloomaregister (tasuline, kuid teeb koostööd rahvusvahelise kiibiregistriga): http://lemmikloomaregister.ee/

Jalutusvahendid peavad olema terved ja turvalised

Väga oluline on kartlikul lemmikul kasutada kaelarihma ja trakse korraga. KINDLASTI peaks lemmikul olema ripats, millele on graveeritud omaniku andmed (näiteks number).
Traksid võiksid olla sobilikud houdini-tüüpi põgenikele. Eriti hästi istuvad lemmikul seljas Hurtta Trail traksid (pildil). Sarnased traksid on saadaval ka Ruffwearilt, Web Master. Nimetatud traksid on erakordselt head just põhjusel, et lisaks kaelale ja rindkerele on nad ka kõhu ümber. See teeb traksidest väljatagurdamise sisuliselt võimatuks. Lisaabivahendina võiks kaaluda U-rihma kasutamist, mille ühe karabiini võiks kinnitada trakside külge ja teise kaelarihma külge. 
Mitte mingil juhul ei tohi arglikul lemmikul paugutamisperioodil kasutada sissekeritavaid jalutusrihmasid - ehmunud koer võb valguskiirusel plagama panna ning enamus sissekeritavaid rihmasid ei suuda nii suurele pingele vastu panna.

Hea abivahend on ka GPS seade või rihm. See ei too küll lemmikut tagasi kuid vähemalt on alati olemas ülevaade lemmiklooma asukohast.
GPS seadmeid on erinevaid. Olemas on odavamad, kuumaksega seadmed, mis kasutavad positsioneerimiseks mobiilimaste (selle pärast on sellistes seadetes SIM kaart). „Päris“  GPS seadmed kasutavad looma positsioneerimiseks GPS sateliite, parimad kasutavad lisaks GPSile ka GLONASS sateliite.

Muud abivahendid pelglikule lemmikloomale

Eelkõige tuleks tegeleda looma hirmude ennetamisega ning hirmust ülesaamisega. Muuda paugutamine talle toredaks ja postiivseks kogemuseks! Küsi selle kohta enda koera treeneri käest, kes kindlasti oskab sind õigete võtete abil juhendada. Pea meeles, et valede võtete kasutamisel või oskamatusest võid hea asemel teha hoopis halba!

Thundershirt äikesesärk on samuti üheks heaks abivahendiks. Thunderworks tooted sobivad kõikidele koertele ja kassidele stressitekitavates olukordades nagu reisimine, üksiolekuga seotud ärevus, valjude helide/paukude kartmine, teiste loomade või inimeste pelgamine ning sobivad ka loomadele, kes kannatavad ükskõik millise teise stressi põhjustava probleemi all. Vest avaldab looma rindkerele veidi rahustava toimega survet (sarnaneb kallistusele).

Kasside puhul kasutatakse ka rahustavaid feromoone sisaldavaid tooteid. PetCitys on saadaval näiteks Feliway. Kassid kasutavad tavaliselt näopiirkonnast erituvaid feromoone, et uut keskkonda endale tuttavamaks muuta. Nende feromoonidega märgistatud pinnad tunduvad kassile tuttavad ja julgustavad.

Ja kui need veel ei aidanud, on olemas ka Mark + Chappell Serene Um stressi maandav toidulisand. Selles abivahendi üheks koostisosaks on L-trüptofaan, mis on serotoniini (osaleb inimeste ja loomade une reguleerimises) eellane. Pärast L-trüptofaani tarbimist toiduga tõuseb loomade organismis selle aminohappe sisalduse tase ning see toetab küllastus-ja rahulolutunde tekkimist.

Oluline on endale teadvustada, et mitte ükski eelmainitud abivahend ei asenda omanikku. Kui sul on kartlik loom, siis palun ole vastutustundlik ning ära jäta teda selleks hirmsaks perioodiks üksi. Tema jaoks oled sina ta maailm ning üle kõige vajab ta sinu abi ja tuge. Vali aastavahetuseks mõni rahulikum koht, page lemmikuga perifeeriasse või vali kodus koht, kuhu väljas toimuv möll väga ei kosta. Tehke endale vannituppa mõnus pesa, vaadake presidendi uusaastakõnet ning mis peamine – nautige üksteise seltskonda.

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused