Eestis saab lemmikloomale teha hemodialüüsi

Eestis saab lemmikloomale teha hemodialüüsi

Mis on lemmiklooma hemodialüüs ehk neeruasendusravi?

 

PetCity Loomakliinikus viidi läbi hemodialüüs ehk neeruasendusravi koeral. Tegemist on protseduuriga, mida teostavad maailmas vaid väga vähesed veterinaariakeskused.

„Kui loomal on diagnoositud äge neerukahjustus või krooniline neerupuudulikkus, on vaja teostada neeruasendusravi. Üheks neeruasendusravi võimaluseks on hemodialüüs. Samuti on hemodialüüs elupäästev protseduur erinevate mürgistuste ja mõnede raskete haiguste korral,“ räägib PetCity Loomakliinikute peaarst dr. Heli Säre. 

Esmakordselt teostati PetCity Loomakliinikus hemodialüüs kroonilise neerupuudulikkusega koerale. Hemodialüüs oli ainuke võimalus tema organismist jääkaineid eemaldada, sest neerud ei suutnud oma funktsiooni täita, rääkis dr. Säre. „Lemmikloomadel esineb sageli neerupuudulikkust ja kahjuks tuleb ette ka erinevaid mürgistusi. Hemodialüüs on protseduur, mille käigus eemaldatakse organismist jääkained ja liigne vedelik spetsiaalse hemodialüüsiaparaadi abil. Hemodialüüsi ajal liigub mööda ühte liini veri organismist hemodialüüsiaparaadi filtrisse, kus toimub spetsiaalse lahuse abil vere puhastamine jääkainetest ja vedelikust, seejärel liigub mööda teist liini puhastatud veri aparaadist tagasi looma vereringesse,“ kirjeldas protseduuri läbi viinud dr. Säre.

Haruldane võimalus PetCity loomakliinikus

 PetCity Loomakliinik on esimene ja ainus kliinik Eestis ja üks väheseid maailmas, kus on olemas hemodialüüsiaparaat, mis võimaldab teostada neeruasendusravi protseduure nii koertele kui ka kassidele, rääkis dr. Säre. „Meil on olemas ka veregaaside analüsaator, mis võimaldab kasvõi iga minuti järel kontrollida vere parameetreid, mis näitavad protseduuri efektiivsust, vajadusel saab tulemuste järgi aparaadi seadistusi korrigeerida. Pideva monitooringu all on ka kõik teised intensiivravis jälgitavad näitajad nagu vererõhk, hapniku saturatsioon, EKG, temperatuur, uriini maht ja teised olulised parameetrid.“

Lähuvalt patsiendi vajadustest määratakse loomale hemodialüüsi protseduuri sagedus ja kestvus. Kui ägeda mürgistuse korral võib elupäästev olla juba üks seanss, siis näiteks kroonilise neerupuudulikkuse korral on vajalik korrata protseduuri teatud intervalli järel, näiteks kord või kaks nädalas.

 PetCity Loomakliinikute peaarst dr. Heli Säre on üks vähestest Euroopas sertifitseeritud veterinaaranestesioloogidest, kes oma residentuuri ajal spetsialiseerus anesteesioloogia kõrval ka intensiivravile. Heli Säre on olnud ka Maaülikoolis anestesioloogia dotsent.