Hobusegripp

15.02.2019

Hobusegripp

Kus haigus levib

Detsember 2018 – jaanuar 2019 on haiguspuhanguid täheldatud peamiselt UKs, Iirimaal, Prantsusmaal, Saksamaal, Belgias, Nigeerias ja USAs. Eestisse haigus teadaolevalt veel jõudnud ei ole. Kuna gripp on väga nakkusohtlik ning inimesed võivad viirust edasi kanda välisriiete (sh jalanõud) abil, on talli sisenedes desinfitseerimine, korralik tallihügieen ja ventilatsioon äärmiselt oluline. Hobusele annavad lisatoetust ka erinevad immuunsust toetavad toidulisandid. Oluline on ka vaktsineerimine. Kui sinu hobune või poni pole hetkel vaktsineeritud, tuleks esmajoones enda veterinaariga suhelda.

PetCitys on müügil Cavalor® Bronchix Pure on ürtidesegu, mis rahustab, puhastab ja tervendab hingamisteid. Samuti suurendab ta looduslikku vastupanuvõimet! 
Ärritunud bronhid ja kopsuprobleemid võivad tuleneda mitmetest faktoritest. Need probleemid võivad põhjustada tõsist konditsiooni langust kui ka elujõu kadumist. Väga oluline on need probleemid lahendada põhjalikult ning läbimõeldult. Cavalor® Bronchix Pure rahustab ja puhastab ülemisi hingamisteid, samuti ta toetab bronhe ja suurendab loomulikku vastupanuvõimet.

Müügil on ka Cavalor® Resist + vit C on loodud spetsiaalselt selleks, et tugevdada hobuse immuunsüsteemi. Resist + vit C on väga tõhus immuunsüsteemi tugevdaja, sisaldades suures koguses vitamiin C'd ja lisavitamiine, ravimtaimi ja nukleotiide. Toidulisand on rikastatud isoleeritud vadakuvalgu ühenditega.

Nakatumine

Hobugripp võib levida mitmel moel. Visa viirus levib õhu kaudu, levides kuni 2km kaugusele (haigestumiseks ei pea hobused ninapidi koos olema) ning ka otsekontakti vahendusel, mõnikord ka toidunõu, joogi või pinnase (näiteks mulla) kaudu. Haigestumine sõltub suuresti sinu hobuse või poni immuunsusest ja tervislikust seisust. Nooremad (1-5a) ja vanemad hobused ning need, kelle koormus ja stressitase on väga suur, haigestuvad grippi suurema tõenäosusega. Tihti põevad riskigruppi kuuluvad hobused haigust väga raskelt läbi.

Sümptomid

Hobusegripp sarnaneb inimesi laastavale tavagripile. Haigestunud hobune köhib, on palavikus ning on nohune. Lisasümptomitena võib hobust kimbutada depressioon ning isutus. Vaktsineeritud hobuste haiguse kulg on kerge, sümptomid võivad olla näiteks halvem sooritusvõime treeningutel ja võistlustel, lisaks nõrkus, nohu ja mõnikord ka köha.
Haigust kergelt läbi põdevad (vaktsineeritud) hobused on haiged üldjuhul 2-3 nädalat, vakstineerimata hobuseid võib gripp kimbutada kuni kuus kuud. Lisatüsistustena võib hobusel tekkida kopsupõletik või krooniline bronhiit.

Ravi

Kõige parem ravi on füüsilise koormuse miinimumi viimine ehk puhkus. Iga palavikus olnud päeva kohta tuleks hobusele nädal puhkust anda. Hobusele määratakse antibiootikumikuur juhul, kui hobusel on üle 3-4 päeva olnud kõrge (40C) palavik, tal on kopsupõletik või siis, kui hobusel on mädane nohu. Haiget hobust tuleks hoida karantiinis.

Vaktsineeri!

Vaktsineerimine on kõige tõhusam viis enda hobust kaitsta. Kuigi hobugrippi haigestuvad ka vaktsineeritud hobused, on nende haiguse kulg üldjuhul palju kergem, lisaks põevad nad grippi läbi oluliselt kiiremini ning igasuguseid eluohtlikke lisatüsistusi esineb harva. Uuri täpsema vaktsieerimisskeemi kohta enda veterinaarilt. Uut hobust talli tuues on oluline minimaalselt 14p kestev karantiin. Haigus on äärmiselt nakkav!

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused