Jõululaua toidud, mis on Teie lemmikule ohtlikud

Jõululaua toidud, mis on Teie lemmikule ohtlikud

Jõulud ja aastavahetus on loomakliinikutes kiire aeg, sest just sel perioodil esineb lemmikutel keskmisest rohkem seedehäireid ja mürgistusi. Kui planeerite selle aasta pidustusi, jälgige natuke karmima pilguga ka oma lemmiku toidulauda ja näppamise võimalusi. Näppamise võimalusi on piisavalt, sest jõululaud ja selle alla pudenevad osakesed, hajutatud tähelepanuga ülevas olekus pererahvas, järelvalveta nõudepesumasin ja näiteks ukse kõrvale jäetud prügikott, pakuvad rohkelt ahvatlusi ja võimalusi.


Kirjutas loomaarst ja Pro Plan tootejuht Julija Abram

Jõululaualt võib leida mitmeid toiduaineid, mille pakkumine lemmikule võib tunduda toreda mõttena, kuid mis seda kohe kindlasti ei ole. Mõned inimestele meeldivad toiduained võivad lemmikule isegi eluohtlikud olla. Seepärast võtame kokku mõned toidud, mille pakkumist oma lemmikutele tasuks vältida.

Toidud, mis sisaldavad šokolaadi. Šokolaad sisaldab kofeiini ja teobromiini, millele koerad-kassid on eriti tundlikud. Isegi väike ruuduke tumedat šokolaadi võib osutuda väiksemale koerale saatuslikuks. Mürgistus väljendub oksendamise, kõhulahtisuse, südamehäirete, lihasvärinate ja krampidega. Mida kakaorikkam (tumedam) on šokolaad ja mida rohkem seda süüakse, seda ohtlikum on see ka lemmikule. Piimašokolaad on vähemohtlik, kuid ka see tasuks hoida lemmikule kättesaamatus kohas. Kui kahtlustate, et lemmik on söönud šokolaadi, haarake kaasa šokolaadi pakend ja pöörduge erakorraliselt veterinaarkliinikusse.

Kohv, tee (v.a taimne), teised kofeiiniga tooted (energiajoogid, geelid), on samuti söögid, mida tasuks vältida, sest nende mõju on sarnane šokolaadi mõjule.

Jõululaualt leiab tihti ka viinamarju, rosinaid ja pähkleid. Rosinad ja viinamarjad võivad ka väikestes  kogustes tekitada pidevat oksendamist, uimasust, apaatsust, depressiivsust, hiljem neeru- ja maksakahjustusi. Ka siin on märksõnaks „vahekord“ lemmiku suuruse ja sisse söödud koguste osas. Kui lemmik on neid söönud ohtralt, tuleb minna kliinikusse. Pähklites tuleks vältida eriti makadaamia pähklit, sest need sisaldavad toksiini, mis mõjutab koera-kassi lihaseid ja närvisüsteemi. Mürgistus väljendub nõrkuse, paistes liigeste, palaviku ja lõõtsutamisega. Juba kuus pähklit teevad koera olemise halvaks.

Paljud eestlased on avastanud enda jaoks imelise vilja – avokaado. Küll aga ei ole see nii kasulik meie lemmikutele, sest avokaado lehtedes, viljas ja seemnetes olev aine tekitab oksendamist ja kõhulahtisust. Koer võib avokaado seemne alla neelata ja see võib tekitada ummistust.

Ettevaatlik tasub olla ka sibula ja küüslauguga, millega armastatakse toidupoolist maitsestada. Eriti ettevaatlik tuleb olla granuleeritud (küüslaugupulber) ja kuivatatud maitseainetega, sest nendes on toimeainet konsentreeritult ja seega ka mõju tugevam. Vanarahva tarkus, mis viitab, et sibul ja küüslauk ajavad usse välja, on kõigest müüt. Tänapäeval on selleks efektiivsemaid ja turvalisemaid võimalusi. Kahtlustava pilguga võiks vaadata ka maitsestatud toiduaineid (poolfabrikaate, marinaadidega liha, krõpsud vm), milles võib olla just sibulat ja küüslauku kasutatud. Sibul ja küüslauk tekitavad lemmikutele seedehäireid ja suurtes kogustes tarbides lõhustab vere punaiblesid (kannavad hapniku kehas ringi), mis kulmineerub aneemiaga. Väljendub see nõrkuse ja hingamisraskustega. Probleemid ilmnevad mõnepäevase viitega.

Pea igal pidulaual esineb suuremas või väiksemas koguses ka alkoholi – õlu, vein, kokteilid, magustoitudes olev alkohol ja salakaval pärmitainas. Alkohol tekitab lemmikutel intoksikatsiooni, halba enesetunnet, kõhulahtisust, närvisüsteemi häireid, teeb purju nagu inimesegi. Inimese organism suudab alkoholi töödelda ja ainevahetusjääkidega paremini toime tulla, kui seda suudab lemmiku organism ja nagu ikka – parem ennetada, kui tegeleda tagajärgedega.

Toidulaua ülejäägid ei ole samuti lemmikutele sobilik söök. Koer ei ole inimese siga. Sellele vaatamata antakse sageli koertele laualt üle jäänud konte. Kondid, eriti kuumtöödeldud kondid, on rabedad ja mõranevad kergesti, mistõttu nad võivad murduda teravate nurkade all ja lemmiku soolestikus haavu tekitada. Kuumtöödeldud kondid ei seedu soolestikus ja võivad tekitada tsemenditaolise massi, mis jääb soolestikku lihtsalt kinni. Lemmikul on raske neid väljutada ja need võivad tekitada ummistusi. Kui soovite siiski konti anda, siis eelistage tooreid toruluid. Pekitükid ja rasvased lihalõigud – nii küpsetatud kui ka mitteküpsetatud võivad tekitada pankreatiiti (kõhunäärme põletik) ja annavad lemmikutele lisakaloreid, mida nad ei vaja. Sool ja soolased toidud (juust, krõpsud, poolfabrikaadid) võivad teha koera-kassi januseks, mis omakorda paneb looma palju pissima ja see omakorda võib tekitada Na-iooni mürgitust. Sümptomiteks on oksendamine, kõhulahtisus, depression, treemorid, kõrge palavik, krambid.

Ettevaatlik tuleb olla muuhulgas ka suhkruvabade söökidega, mis võivad asendusainenda sisaldada ksülitoli, kunstlik magusaine, mida kasutatakse kommides, nätsudes, küpsetistes, pähklivõides. See tekitab koerale-kassile järsu veresuhkru languse (hüpoglükeemia) ja võib tekitada tõsise maksakahjustuse ning verehüübivuse probleeme. Tunnusteks on oksendamine, letargia, koordinatsiooniprobleemid, isegi krambid. Maksakahjustus ja verehüübimishäire toovad endaga kaasa terve jada järgmisi probleeme. 5 kg koerale võib surmav olla vaid 1 suhkruvaba nätsupadjake.

Kokkuvõttes on jõulud ja aastavahetus mõnus koosviibimise aeg. Olge ettenägelikud ning hoidke oma lemmikuid ja ennast! Mõõdukust ja kainet meelt!