Karantiinipäevik, 2. osa

26.03.2020

Karantiinipäevik, 2. osa

Kodukontorist töötav ning enda elu hetkel 9 koeraga (6 kutsikat ja 3 täiskasvanut koera) jagav @kristiinatammik muljetab, kuidas kuidas ta terve pesakonna PetCity Rannamõisa loomakliinikusse vaktsineerima-kiipima viis.

Unsutasin  ühest olulisest asjast rääkida. Paar nädalat tagasi käisime ju tegelikult ka PetCity Rannamõisa kliinikus kogu kambaga kohal! Muide, see loomakliinik ja nende kiirabiteenus on avatud ka riiklikus eriolukorras, seega, kui sinu lemmik vajab erakorraliselt abi, siis 100% võid Rannamõisa vägevale tiimile loota. Siiski pea meeles, et kliinikusse minnes võiks võimalusel minna üks saatja, kes kohe kindlasti on terve. 


Tükk tegu oli, et 8 kutsikat autosse saada, nende kisaga harjuda, loota, et nad kuskile välja ei rabeleks ja kõike päris täis ei pissiks-oksendaks-ilastaks. Ahjaa. Kutsikas autos. Üldjuhul see neile algul ei meeldi ning kisamine, raskematel juhtudel ka oksendamine või ilastamine, on algul suhteliselt tavapärane nähtus. Lohutuseks võin öelda, et mõne aja vältel see taandub, oluline on lihtsalt kutsikat järjepidevalt selle „ebameeldiva“ tegevusega harjutada. Autosõidu teeb meeldivaks asjaolu, kui sõidu sihtpunkt on midagi toredat, näiteks jalutuskäik või kohtumine koer-sõpradega (kuid siiski ma isiklikult koeraparki kutsikaid või üldse koeri, ei viiks, koer-sõbra omanik võiks olla ka sinu isiklik tuttav).

Ühesõnaga, meie sihtpunkt ei olnud midagi nii megameeldivat. Küll aga olulist. Eesmärk oli kõik kutsikad ära kiibistada ja neile esimene vaktsiin saada. Kiip on oluline mitmel põhjusel, esiteks on see justkui koera ID-kaart, mille läbi teda vajadusel tuvastada saaks. Teiseks on kiip oluline ka näiteks kutsikate tõuregistrisse kandmisel – üksikuid kutsikaid registrisse kanda ei saa, st terve pesakonna peab korraga ära registreerima. PetCity lisab kõik enda kiibistatud loomad ka enda isiklikku registrisse, kuid tuleb kindlasti meeles pidada, et lisaks loomakliiniku registrile, tuleb sul enda koer-kass-tuhkur või mis iganes kiibistatav lemmikloom, registreerida kas Spin TEK halatavasse registrisse või Eesti Väikeloomaarstide hallatavasse registrisse. Viimane on tegelikult kasulikuim, sest see register teeb koostööd ka rahvusvaheliste kiibiregistritega – eriti oluline juhul, kui lemmik läheb välismaal kaduma!

Ehk, kui sinu lemmikul on kiip, mis ei ole registrisse kantud, on kiip tegelikult kasutu. Eestis on kolm kiibiregistrit. Vaid üks nendest, Eesti Kennelliidu hallatav register, kannab kõik Eestis sündinud tõukoerakutsikad automaatselt registrisse (kasvatajale "hinna sees"). Teiste puhul peab omanik sissekande ise või veterinaari abil ära tegema.

Registrite veebilehed

 

 Protseduurid läksid hästi. Üks kutsikas pidas veterinaari vastu isiklikku vandenõud ning üritas igal võimalikul hetkel teda varbast hammustada. Tavaliselt tegi ta seda muidugi siis, 

kui loomaarst teisele kutsikale süsti tegi. Päästsin arsti pidevalt sellest kurikaelast.

8-nädalased kutsikad veel marutaudisüsti, mis Eestis muide kohustuslik, ei saa. Küll aga saavad nad siis esimese kompleksvaktsiini. Lisaks siis muidugi ka kiibi. Ja europassi.

Õhtul sain juba Eesti Kennelliidust kutsikatele registreemistunnistusi taotlema hakata. Nendega oli tõsiselt häda käes, sest juba paari päeva pärast pidi üks kutsikaomanik külla tulema. Tagasi vaadates on üldse suur ime, et ta siia Eestisse sai.. ja noh, hiljem ka tagasi Taani koos Zenitiga läks – piirid läksid täielikult lukku vaid ÜKS päev pärast ta lahkumist! Tõeline ime. Ahjaa, kutsikad ei tohi enne seda, kui koerad registris on, kasvataja juurest lahkuda. See nõue on tehtud selleks, et kasvataja ei registreeriks vaid osasid kutsikaid, vaid ikka terve pesakonna korraga.

 

PetCity Blog:

Kõik postitused