Kassi jooksuaeg, steriliseerimine ja tiinus - Blogi- PetCity.ee

06.09.2019

Kassi jooksuaeg ehk indlemine

PetCity loomaarst Kertu Kivirand räägib kasside jooksuajast. Mis vanuses jooksuaeg algab, kui tihti see on ja kaua kestab, millal steriliseerida ja millised on tiinuse esimesed sümptomid?

Kui noorelt kassidel jooksuaeg algab ja kui kaua see kestab?
 
Jooksuaegade intervall sõltub mingil määral päeva pikkusest olles valgel ajal 1-3 nädalat. Võib ka juhtuda, et emasel kassil on pidevalt innakäitumine. Jooksuaeg algab tavaliselt 6-9 kuu vanuses, kuid võib alata ka 4-kuuselt või 18-kuuselt.  Jooksuaeg kestab keskmiselt 3-10 päeva ning lõpeb 24-48 tunni jooksul pärast paaritumist. Poeginud emane kass võib uuesti tiineks jääda enne kassipoegade võõrutamist emapiimast.


Kas kass käitub jooksuajal teisiti?
Jooksuaeg koosneb kahest faasist, mida ei pruugi olla võimalik eristada: eelind, mil esineb innakäitumine, aga emane isasel paaritada ei luba (0-2 päeva), ja ind, mil emane on isasele vastuvõtlik. Innakäitumine on enamasti äratuntav, kuna sel perioodil kass häälitseb rohkem (kräunub, kurrub), on rahutu, otsib rohkem kontakti, rullib ja nühib end, võib valedesse kohtadesse või sagedamini urineerida, isu võib langeda. Seljalt sügades võtab paaritumisasendi, mis välja näeb kui kummardumine, lisaks pöörab saba küljele. 


Kas kassi jooksuaega on võimalik kuidagi edasi lükata?
Kasside jooksuaega on võimalik edasi lükata hormoonpreparaatidega, kuid kassi tervist arvesse võttes ei ole see soovituslik ning seda võimalust tasuks kasutada vaid erandjuhtudel. Hormoonpreparaatide kõrvaltoimed on näiteks  neerupealsete, piimanäärmete, pankrease ja maksa ebanormaalsed muutused. Lisaks võib suureneda emakapõletiku ja piimanäärmekasvajate tekkerisk.  Harvadel juhtudel võivad tekkida emaka limaskesta tsüstiline hüperplaasia, piimanäärmete kasvajad, neerupealise supressioon ja diabeet.


Mis on tiinuse esimesed sümptomid ja kui kiirelt nad ilmnevad?
Tiinel kassil esineb käitumise muutust alles tiinuse lõppjärgus. Kui uut jooksuaega pole 45 päeva jooksul tulnud, on kass tõenäoliselt tiine, aga sel ajal on juba ka kõhupiirkonna suurenemist märgata. Nisad suurenevad alates 21. päevast, imetid muutuvad kohevamaks 58. päevast ja 7 p enne poegimist võib piima erituda. Poegimine leiab aset 63-68 p pärast paaritumist. Esmapoegijatel ei pruugi peale vaadates muutusi märgata olla. Röntgenülesvõttel on loodete skelette võimalik näha umbes 42. päevast, enne seda on emakas pehmekoetihedusega ning võib röntgenil keeruline märgata olla. Ultraheliga võib lootekotte näha umbes 21 päeva pealt, kuid varaseim aeg, millal vaadata sõltub uuringu teostajast, ultrahelimasina kvaliteedist ja võib vajada hilisemat kontrolli. Viimastel nädalatel on loodete liigutusi läbi kõhuseina näha.

Kas ka tiinet kassi saab steriliseerida? 
Saab, kuid tasub mõelda, kui eetiline see on. Enamus loomakliinikuid ei oe nõus tiineid kasse steriliseerima. 
 

PetCity Blog:

  • Millist tüüpi kassiliiva valida?

    Millist tüüpi kassiliiva valida?

    Loe lähemalt

  • Kuidas treenida oma kassipoega liivakastis käima?

    Kuidas treenida oma kassipoega liivakastis käima?

    Loe lähemalt

  • PetFaktor 2023 võitjad on selgunud!

    PetFaktor 2023 võitjad on selgunud!

    Loe lähemalt

  • Aastavahetus lemmikuga: kuidas vähendada stressi ja valmistuda ilutulestikuks

    Aastavahetus lemmikuga: kuidas vähendada stressi ja valmistuda ilutulestikuks

    Loe lähemalt

  • Koolituste seeria kassiomanikele Rannamõisa PetCitys!

    Koolituste seeria kassiomanikele Rannamõisa PetCitys!

    Loe lähemalt

Kõik postitused