Kassiliiv tuleb valida vajaduspõhiselt

03.09.2018

Kassiliivamaailma virrvarr

Allikas: www.petfinder.com

Tulevase kassiomaniku ostunimekirja eesotsas on peale kassitoidu, mänguasjade ja kraapimispuu ka hügieenitarbed, sh. kassiliiv. Aga kassiliiva riiuli ees seistes loomapoes, tekib küsimus, et milline on kõige parem? Miks on üks parem kui teine ja miks see valik nii lai on? Ka kogemustega kassiomanikud on tihti silmipimestava valiku ees nõutuks jäänud.

Kassiliiva ajaloost
Enne teist maailmasõda olid enamus kassidest vabakäigul ning nende hügieenitoimingute teostamiseks sobisid hästi naabruskonna aiad. Kodus viibides kasutasid koduperenaised toona kastides tavalist liiva või tuhka. 1940ndate aastate koduperenaised ei olnud muidugi väga rõõmsad nende liiva ja tuhaseguste käpajälgedega, mis läbi terve elamise teed liivakastini näitasid. Pöördeline punkt saabus siis, kui mees nimega Ed Lowe soovitas oma naabril kasutada kassiliivakastis hoopis imavat savi, mis oli populaarne toode tööstuslike õlilekete likvideerimisel sõjatööstustes (millest üks oli tema isa ettevõte). Kassiliiv oli sündinud!

Granuleeritud saviliiv pakkus haisulukustust, mida liiv ja tuhk ei olnud seni suutunud. Tänapäevaste savist kassiliivade graanulid on tihti suuremad kui vanasti, et vähendada kassiliiva laialikandmist kodus.

Paakuv või mittepaakuv?
Saviliivad püsisid muutumatuna 40 pikka aastat! Siis aga tuli Thomas Nelson’il idee töötada välja paakuv kassiliiv. Olles ise pärsia tõugu kasside omanik, katsetas ta saviliiva, mis ei olnud kuumutatud vaid kuivatatud (bentoniitsavi). Sellisel viisil muutus savi väga imavaks ning uriini lõhna paremini lukustavaks. Nii muutusid ka hügieeniharjumused paljudel kassiomanikel  - selle asemel, et kord nädalas terve kassiliiv välja vahetada, hakati igapäevaselt uriiniklompe ja väljaheiteid kühvliga eemaldama, lisades kassiliivakasti värsket saviliiva. Kui aga sama kassiliiva kasutab 2 kassi, siis ka pideva väljaheidete eemaldamisega tekib tugevam kassiuriini lõhn – kui saviliiva ei asendata täpselt samas koguses, mis ära visatakse, siis tekivad kassiliiva „koogid“ ja loigud, mis eriti liivakasti servadesse kogunevad ja liivakasti haisema jätavad.

Paakuvad kassiliivad on veidi kallimad kui mittepaakuvad, kuid nende kasutamine on ökonoomsem ning paakuvad kassiliivad on populaarsemad.

Paakuvate kassiliivade valik on lai – on lõhnastatud ja lõhnatuid variante. Lahtise kassiliivakasti omanikud kipuvad ise eelistama lõhnastatud kassiliiva, kuid tasuks meeles pidada, et kassid ise eelistavad lõhnatut liiva (eriti kinniseid kassiliivakaste kasutades). Saviliivade hulgas on ka eriti tugevalt klombistuvaid variante, mis on mõeldud mitme kassiga kodudesse. Saviliivad ei ole sobilikud WC-potist allalaskmiseks, kuna neil on paisuvad omadused ning nad võivad kergesti kanalisatsioonitorusid ummistada.

Kuna kassikasvatajad on võtnud suuna, et klombistuvaid kassiliivasid ei soovitata kasutada alla 3-kuustele kassipoegadele, et vältida sissesöömisest tekkivaid võimalikke probleeme, siis uuringud ei ole tõestanud sama probleemi võimalikkust. Kui kass või ka koer sööb kassiliiva, siis peaks ta viima loomaarsti juurde, kuna see võib olla märk näiteks aneemiast või toitumuslikust kõrvalekaldest.

Aastal 1990 tegi dr. Peter Borchelt kolm 10-päevast testi, et uurida kasside eelistusi kassiliivade osas ning kasutas selleks 14 erinevat liivatüüpi ning samuti kodusemaid segusid nagu muld segatuna saviliivaga ja tavaline liiv. Igal kassil oli 6 erinevat liivakasti, mille vahel valida ning katse käigus liigutati liivakaste, et vältida harjumuse tekkimist. Testi kokkuvõttes oli näha, et kassid eelistasid peent klombistuvat liiva 2 korda sagedamini, sellele järgnes puidubaasil valmistatud kassiliiv ning suuremate graanulitega liiv ja ajalehest tehtud liiv jäid peaaegu puutumata. Borchelt võttis katse kokku sellega, et kassid eelistavad tihti liiva selle struktuuri järgi: peenema struktuuriga liivad on kasside lemmikud. Tavaline liiv aga ei olnud eelistatud, arvatavasti oma kaalu tõttu.

Mida siis eelistada? Lõppkokkuvõttes otsustab teie kass – kui talle ei meeldi liiva lõhn ja struktuur, siis teeb ta oma häda lihtsalt kuhugi mujale.

Üks kümnest kassist läbib kassiliivakasti „streigi“ oma eluea jooksul, sagedasemad põhjused on:

  1. Meditsiiniline probleem, nagu näiteks kuseteede haigused;
  2. Vanematel kassidel esinev kõhulahtisus;
  3. Kassiliivakasti ei puhastata nii sagedasti, kui kass seda sooviks;
  4. Omanik vahetab liiga tihti erinevate liivade vahel või hakkab kasutama liivakasti kilekaitseid;
  5. Omanik vahetab liivakasti asukohta;
  6. Omanik vahetab lõhnatu kassiliiva lõhnava vastu;
  7. Omanik ostab uue kassiliivakasti või katab liivakasti kinni;
  8. Omanik puhastab kassiliivakasti liiga tugevalõhnalise pesuvahendiga;
  9. Kassiliivakasti asukoht ei ole kassi jaoks piisavalt privaatne;
  10. Kodu on liiga suur ainult ühe kassiliivakasti jaoks;
  11. Kass ei pääse liivakastini (luku taga);
  12. Kass ei pääse liivakastini teise looma takistusel;
  13. Kodus on liiga palju kasse ja mitte piisavalt liivakaste;
  14. Kodus on liiga palju kasse ja liiga väike territoorium;
  15. Kastreerimata isane kass on jõudnud ikka, kus tema jaoks on oluline territooriumi märgistamine;
  16. Steriliseerimata emane kass märgistab territooriumi võimalike peigmeeste kutsumiseks;
  17. Aja jooksul on kassil tekkinud vastumeelsus liiva struktuurile;
  18. Kassi pole algusest peale korralikult õpetatud kasutama liivakasti;
  19. Kassil on tekkinud stress näiteks keskkonnavahetusest, uuest beebist kodus, uuest mööblist, omaniku töögraafiku muutusest, puhkusest, külalistest kodus või kolimisest.

 

Kassiliivade valikud kaubanduses

 

 

Saviliiv ja bentoniitsavi liiv

Saviliiv on klassika. Saviliivasid tehakse nii paakuvaid kui mittepaakuvaid, samuti on valikus suuremad graanuliderikujulised graanulid jne. Neid on saadaval nii lõhnastatud variantides kui ka lõhnatuid. Saviliivadel on hea haisulukustus ja parimad saviliivad on tehtud bentoniidist, st kuivatatud savist ning need on ka väga hästi klombistuvad. 

 

Kassiliivade valik ei piirdu vaid saviliivadega: liivade valmistamiseks kasutatakse taaskasutatud ajalehti, maisitõlvikuid, peenestatud pähklikoori, töödeldud apelsinikoori, nisu, purustatud männipuitu, puidugraanuleid, silikaatgraanuleid ja kristalle. Kõike neist lubavad parimat haisulukustust, kauakestvat värkust, loodussõbralikkust jne. Mida siis eelistada? Eestis on populaarseimad saviliivad, maisiliivad ja puidugraanulid. Paljud kasutajad testivad kõiki erinevaid liivasid, et leia oma lemmik, nii mõnigi eelistab odavamat hinnaklassi või valid selle järgi, kas liiv klombistub või mitte ja kui lihtne on seda ära visata ja kas seda tohib WC-potist veega alla lasta. Tualetist allalaskmiseks sobivad siiski ainult väljaheited, klombistunud uriini soovitatakse ära visata prügikasti, et vältida torude ummistamist.

 

Silikaatliiv

Silikaat on kvartsi komponent, mida leidub tavalises liivas. Silikaat on laialdaselt kasutuses ka väikestes pakikestes, mida leidub näiteks kingakarpides ning mis on mõeldud niiskuse imamiseks. Silikaatliivu kutsutakse ka kristall-liivadeks. Kümmekond aastat tagasi muutus silikaatliiv populaarseks ning paljudel omanikel on sellest ajast jäänud see liiv lemmikuks. Silikaatliivad ei oleks siiski paljude kasside enda valikuks nr.1, sest need kipuvad natuke pragisema, kui saavad märjaks.

 

Keskkonnasõbralikud liivad

„Rohelistele“ kassiomanikele on valikus palju erinevaid kassiliivu, mis on valmistatud taaskasutatud või kiiresti taastuvatest looduslikest materjalidest.

 

Maisiliivad

Maisiliivad on valmistatud täisteramaisist ja tõlvikutest, mida on kuivatatud ja peeneks purustatud. Maisiliivad on hästi klombistuvad, biolagunevad ja ohutud kassidele. Neil on väga hea lõhnakontroll, kerged graanulid ja kassidele meeldib nende liivade lõhn ja struktuur. 

Puitgraanulid ja puidukiud

Puitgraanulite või peenema puiduhakke kasutamine liivana on väga populaarne, kuigi mõnele kassile ei sobi just puidugraanulite kõva struktuur. Peenem puidupuru on pehme ja sobib kassidele hästi ning sellisel kassiliival on meeldiv lõhn nii omanikule kui kassile, kuigi sellist tüüpi liiv vajab sagedasemat vahetamist, kuna kõik sellist tüüpi liivad ei ole klombistuvad. Peenemate puidukiudude kasutamine liivana on samuti populaarne ning sellist tüüpi liivadel on hea lõhnakontroll ning klombistuvad omadused. 

Pähklikoorest liivad

Kreeka pähkli koorest liivad on ka Eestis müügil, kuigi veel mitte nii populaarsed võrreldes teiste liivadega, kuna nende hind on veidi kallim. Pähklikoorest liivad on biolagnuevad, neil on väga meeldiv lõhn ja väga hea haisulukustus. Need liivad on väga hästi hästi klombistuvad.

Veel tooteid hügieenitoiminguteks

Omaniku elu mugavamaks muutmiseks on olemas kilekotid, mis saab panna kassiliivakasti sisse, et hiljem oleks mugav kassiliiva korraga ära visata.  Ent tähelepanu, paljudele kassidele ei pruugi selline lahendus sobida – parem on sellist lahendust testida nooremate kassidega. Samuti on olemas kassiliiva lõhnastajad, kui on vajadus anda värskem aroom kassiliivale, mis ei ole veel oma aega „ära elanud“.  Ning abiks kõikidele sirtsutajatele on mõistlik omada kodus lõhnaeemaldajat, mis on bioloogilise koostisega ning tõhus nii plekkide kui lõhna eemaldamiseks erinevatelt pindadelt. 

Kokkuvõttes - andke oma kassile valikuvõimalus ja testige korraga erinevaid liivasid, näiteks kasutades biolagunevaid kassiliivakaste, mida on pärast mugav ära visata. Nii valib kass oma lemmiku liiva ise ja te ei pea muretsema, et teie isiklik valik ei pruugi kassile meele järgi olla.

 

PetCity Blog:

Kõik postitused