Koerte herpesviirus

Koerte herpesviirus

Koerte herpesviirus on äärmiselt äge nakkushaigus, mis on fataalselt ohtlik kutsikatele. Täiskasvanud koeri haigus üldjuhul ei ohusta ning elab koera organismis „varjatul“ kujul koera elu lõpuni, samuti ei ilmne täiskasvanul koeral tavaliselt mingeid haigussümptomeid. Välistingimustes ei pea herpes kaua vastu ning erinevad desovahendid hävitavad viiruse hõlpsalt.

Haigestumine ja sümptomid

Herpes levib ninanõre, sülje, uriini, tupe erituse või sperma teel. Enamjaolt haigestutakse sugulisel teel, mõnikord ka ninakontaktis olles. Haigusele on vastuvõtlikud kõik koerad. Herpese sümptomiteks kutsikatel on pidev rahutus, häälitsemine, isutus, kaalulangus, seedetrakti probleemid (kõhuvalu, äge kõhulahtisus).

Herpes põhjustab aborti, surnuid kutsikaid, vastsündinute äkksurma ning respiratoorseid kahjustusi.

Ennetamine

Kui plaanid enda koera paaritada, tuleks pesakonna säästmiseks teha emaskoerale kaks korda herpesvaktsiini. Vaktsineerimine on oluline, kuna kaalul võib olla terve pesakonna elu! Täiskasvanud koerad ei näita  haigustunnuseid. Juhul, kui koged pesakonna surma või kutsikate äkksurma, tuleks kutsikad viia lahkamisele ning selgeks teha kutsikate täpne surmapõhjus.

Esimene vaktsiin tuleb teha esimestel jooksuaja päevadel või päev enne/pärast paaritust ning teine 1-2 nädalat enne pesakonna tähtaega. Hooli enda aretuskoerast, vaktsineeri! PetCity loomakliinikus on herpesvaktsiin olemas.