Kuidas valida endale sobivaimat koeratõugu ning mida teha, kui koeral on kodus igav?

31.01.2019

Kui koer lõhub

Kui koer kipub kodus igavlema, siis tasub mõelda, et ehk on süü mitte energilisel koeral, vaid omanikul, kes koerale piisavalt stimulatsiooni ei paku.

Maailmas on mitusada koeratõugu, kõik nad on aretatud erinevaks otstarbeks. Kui vaadata FCI (tõukoerte katusorganisatsiooni, mille üheks liikmeks on ka Eesti Kennelliit) tõugude jaotust, siis näeme, et koerad on jagatud kümnesse rühma, lisaks on olemas 0-rühm, kuhu kuuluvad tunnustamata tõud. Kõik rühmad on üksteisest erinevad, nii on näiteks esimeses rühmas lamba- ja karjakoerad, teises on pintšerid, molossid, šnautserid ja mõned karjakoerad, kolmandas on teravad terjerid, neljandas taksid, viiendas spitsid ja algupärased jahikoerad, kuuendas hagijad ja erinevad jäljekoerad, seitsmendas seisukoerad, kaheksandas retriiverid, linde lenduajavad koerad ning veekoerad, üheksandas on seltsikoerad ning kümnendas on hurdad. Selline koeratõugude klassifikatsioon näitab väga hästi, et enamus koeri on aretatud mingiks kindlaks tööks, näiteks jahiks, valveks või kaitseks, kusjuures enamus üheksanda rühma koeratõugude tööks ongi inimesele seltsi pakkumine.

Ära kunagi vali endale koeratõugu pelgalt huvitava välimuse pärast. Välimusega harjub, iseloom, aktiivsustase ja instinktid jäävad ning nendega leppida on juba oluliselt keerulisem. Kui näiteks enamus seltsitõugude aktiivsustase on pigem madal, siis jahikoerad on aretatud selliselt, et neil oleks töö tegemiseks palju võhma. Osad jahikoerad, näiteks hurdad, ei ole teps mitte maratonijooksjad. Nad on hoopis hirmkiired sprinterid!

Kui aga sinu südame on mõni aktiivne tõug vallutanud, siis ole valmis igapäevasteks pikkadeks jooksu- ja jalutusringideks. Peale füüsilise poole väsitamise vajavad enamus koeri ka mentaalset väsitamist. Selleks sobivad hästi erinevad treeningud, alustada tuleks juba kutsikakoolist!

Kui koer kodus lõhub, tuleb eelkõige endale otsa vaadata ning mõelda, kas koer ikka saab piisavalt füüsilist- ja mentaalset stimulatsiooni? Kujuta ette, et saaksid 24st tunnist vaid umbes pool tundi värsket õhtu hingata. Sealjuures ei ole sul ühtegi meelelahutust – puuduvad nii raamatud, raadio, internet, telefon, televiisor ja kõik muu, mis meie vaimu tavaliselt köidab. Loomulikult hakkaksid isegi sellises olukorras endale huvitavaid tegevusi välja mõtlema! Seega, koju tuleks jätta väsitatud koer, võimalusel võiks talle jätta erinevaid tegelusmänguasju (näiteks Kong tugevad lelud, mille sisse saab peita erinevaid maiuseid). Koju tasub varuda ka erinevaid nuputamismänguasju (Nina Ottosson), neid tuleks lahendada koos koeraga. Õhtuti on hea mõte koeraga trenni teha, olgu see siis mõni huvitav spordiala, trikiõpetus või lihtsalt pikem jalutus või jooks. Väsinud koer on õnnelik koer!

PetCity Hill’s treeningsaal pakub erinevaid treeningvõimalusi, nagu näiteks võimlemine, kutsikakool, eratreeningud ja koertekool ning näitusekoolitus.

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused