Kuidas koerte ja kasside küüsi lõigata

16.01.2019

Kuidas koerte ja kasside küüsi lõigata

Lemmikloomade küünte lõikamine on lemmikute heaolu aluseks. Väga aktiivsetel koertel ja õuekassidel ei olegi tihti küüsi vaja lõigata, kuna aktiivse eluviisiga kulutab enda lemmik küüsi ise. Mõnel lemmikul on küünekasv aeglasem, teisel jällegi on küüs väga tugev ja kiire kasvuga. Peaaegu alati on vaja küüsi lõigata korteris elaval koeral ja tubase eluviisiga kassil. 

Pane tähele, et lemmikute lisavarvas, mille küüs maapinnaga palju kokku ei puutu, iseenesest kuluma just ei kipu. Nii on ka väga aktiivsete lemmikloomade jalad vaja siiski vähemalt kord kuus üle vaadata.

Mitte mingil juhul ei tohiks lemmiku küüsi hooleta jätta – pikad küüned tekitavad valet käpaasendit, valu ning halvemal juhul isegi artriiti. Kui ise lõigata ei julge, siis tule PetCity grooming-hooldussalongi, meie tegusad groomerid õpetavad teid hea meelega!

 

Mida teha kui koer või kass kardab paaniliselt küünte lõikust

Kui sinu lemmikloom kardab küüntelõikust nagu tuld, seostab ta seda tõenäoliselt millegi halvaga. Võimalik, et sina või keegi teine on talle kunagi sisse lõiganud ja valu põhjustanud. Karta võib ka lemmik, kes küüntelõikusega palju kokku puutunud ei ole. Nüüd ei olegi muud teha kui vaid harjutada ja premeerida rahulikku käitumist.

Harjutamist tasub alustada juba varakult – mida varem seda parem! Noore ja energilise lemmiku puhul on targem teda enne hooldusprotseduuridega alustamist korralikult väsitada. Alusta klikkeri ja maiustega ning premeeri koera paljalt selle eest, kui ta enda käppasid ja varbaid mudida laseb. Kindlasti peavad sul olema korralikud, lemmikloomadele mõeldud küünetangid või -käärid. Inimeste omade jõud ei käi lemmikute küüntest üle.

 

Kui tihti ja kui palju tuleks koera või kassi küüsi lõigata

Lemmikute küünte lõikamise sagedus sõltub suuresti indiviidist. Mõnel lemmikloomal kasvab küüs oluliselt kiiremini, teisel jällegi aeglaemalt. Probleemiks on ka äärmiselt tugevad küünised, mida paraku ongi raskem lemmikul kulutada. Hea oleks lemmiklooma küüsi lõigata vähemalt kord kuus, ideaalis iga kahe nädala tagant. Jälgi enda lemmikut – vaata, et ta küüned maad ei puudutaks.

Lemmikloomade küüned võivad olla nii tumedad kui ka heledad. Heledate küünte lõikamine on lihtne – valgusta küüs telefoni taskulambiga läbi ning näed täpselt, kus küüne säsi asub. Ideaalne, kui jätad enne säsi umbes 2 mm ruumi. Tumedate küünte lõikus on juba keerulisem kuna säsi ei ole näha. Kui kogemust ei ole, tuleb küünt lõigata paari millimeetri kaupa. Kui näed küüne keskel musta täppi, tuleb lõikamise peatada – ole jõudnud säsini ning edasine lõikus võib päädida verejooksuga.

 

Appi, lõikasin küünde!

Kui juhtub, et lõikasid lemmikule sisse, siis ära paanitse. Säilita rahu ning tegutse kärmelt. Varu koju verejooksu peatavaid abivahendeid (näiteks haavaliimi), kui neid pole, sobib ka terake kaaliumpermanganaati. Kuna küünde lõikamine on lemmikloomale väga valus, tuleb harjutamist alustada algusest peale – mudi lemmiku varbaid ja premeeri teda siis, kui ta seda teha lubab ning rahulik on.

 

Millised küünetangid kõige paremad on?

Kassidele on valikus tavaliselt inimküünekääre meenutavad käärid. Kuna koerte küüned on palju suuremad ja tugevamad, tuleb neile valida kas giljotiintangid või tavalised küünetangid. Giljotiinid sobivad pigem kogenud lõikajale ning rahulikumale lemmikule.

Eriti arale koerale on valikus ka dremel – elektriline küüneviil. Taoline viil on mugav ning loomasõbralik, küünesäsile on võimalik valutult väga lähedale jõuda, ära jäävad teravad lõikamisrandid. Loomulikult sobib dremel ka küüntelõikust nautivale lemmikloomale.

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused