Lemmiklooma allergiad

02.04.2018

Lemmiklooma allergiad

Kas teadsid, et koeral võib olla kassiallergia?

 Ka lemmikloomal võib olla allergia, mida saab kindlaks teha kas nahatestidega või verest antikehade sisaldust määrates. PetCity loomakliinikus saab oma lemmikule teha verest väga täpseid allergiateste. Allergia põhjuse saab kindlaks määrata vereanalüüsist.

Valida saab testimiseks erinevaid komponente olenevalt allergia esinemise spetsiifikast – üks allergiatest näitab tundlikkuse reaktsiooni erinevatele toiduainetele: kanaproteiin, veise-, sea-, lamba-, kalkuni-, jänese-, kitse- ja pardiliha; lõhe või valge kala; teraviljadest kartul, soja, nisu, kaer, mais, riis; samuti muna ja piimavalk. Võimalik on testida ka eksootilisemaid toiduaineid: hobuse-, metssea-, põdra- ja jaanalinnuliha, hirssi. Lisaks on võimalik veretestiga kindlaks teha, kas lemmikul on kirbu-, tolmulesta- või õietolmuallergia või ehk on ta ülitundlik hallitusseentele. Määrata saab, kas loomal esineb allergilist reaktsiooni erinevate taimede suhtes – siia testi on valitud enamlevinud taimed, mille suhtes loomad tundlikud võivad olla. 

Mida teha kui lemmikloomal on allergia?

 Kui loomal on ülitundlikus mõne toiduaine suhtes, siis on võimalik see komponent tema igapäevasest dieedist välja jätta – näiteks on sageli Eestis elavatel koertel kana- ja maisiallergia. Sellisele loomale saame valida PetCity loomakliinikus balansseeritud tervisliku toidu, mis sisaldab ainult komponente, mille suhtes see loom ei ole allergiline – näiteks kvaliteettoit, mis sisaldab kartulit ja pardiliha (Virbac Dermal) või siis näiteks lambaliha ja riisi baasil tehtud koeratoidu (Hills D/D).

Kui aga veretest näitab, et loomal on ülitundlikkus väga paljude toitainete suhtes, siis saame talle valida ka spetsiaalse ravitoidu, mille koostises on vaid hüdrolüüsitud valgud ja puhastatud süsivesikute allikaid, mis ei tekita allergiat – näiteks Royal Canine Anallergic toit.

Toitudega ongi asi lihtne – kui teame, mida lemmik ei talu, siis saame selle toidusedelilt välja jätta ja allergia tunnused kaovad mõne nädalaga. Siinkohal peab vaid loomaomanik teadma, mida loom võib ja mida mitte süüa, ning olema väga järjepidev lemmiku toidulauda kattes – üks vale terake sobimatut toitu aktiveerib jällegi allergia tunnused.

Kui allergia tunnused on väga tugevad ja omanikel on teada, et ei suudeta täielikult välistada kõiki komponente, mis loomale ei sobi, siis on võimalik allergilise dermatiidiga (nahapõletikuga) kaasneva nahasügeluse raviks määrata lisaks allergiaravimeid. On olemas ka üks uudne ravim, millel ei ole hormoonravile omaseid kõrvaltoimeid. Seda ravimit tuleb anda loomale üks kord päevas ja pidevalt.

Kui loomal on aga kirbuallergia, siis piisab juba ühest kirbukesest loomanahal, kui juba tekivad ägeda allergia tunnused. Sellele loomale on kindlasti vaja manustada peletava toimega kirburohtu, ent ka sellest võib jääda väheks. Kui aga loomal on diagnoositud tolmulesta- või hallitusseeneallergia, siis võib küll kasutada allergia ilmingute vähendamiseks tooteid, mida saab pihustada pesasse, diivanile, õhku allergeenide vähendamiseks, kuid täielikult me keskkonnast tolmulesta ja hallitusseent siiski välistada ei saa. Sellisele loomale on vaja manustada pidevalt allergiaravimeid ja nahka kaitsvaid preparaate, aga väga palju abi on allergeenspetsiifilisest teraapiast.

Küsi kindlasti PetCity loomakliiniku arstidelt lisainfot allergatestide ja immunoteraapia kohta, registreeri loom visiidile juba täna telefonil 624 0444 Tallinnas ja 5333 1006 Pärnus.

 

PetCity Blog:

Kõik postitused