Lemmikloomade allergilised reaktsioonid

02.10.2018

Lemmikloomade allergilised reaktsioonid

 

Rästikuhammustus

Kuna rästiku hammustus on mürgine, siis hammustuskoht võib olla koheselt turses ja katsudes valus. Näha on üks, kaks või mitu väikest torkehaava, võib esineda verejooks, verevalum, kiiresti tekkiv ja väga valus turse. Nahk omandab lillakaspunase varjundi ja muutub tundetuks. Rästiku mürgi toimel võivad tekkida muutused mitmete elundite talitlustes, näiteks närvisüsteemis, kopsudes. Võib kujuneda neerukahjustus. Verevalumid ning kahjustatud kudedest vabanevad ained mõjutavad vere hüübimist ja tekitavad hemolüüsi. Kui lemmik on mürgile allergiline, siis võib tekkida koheselt anafülaktiline šokk (samuti nagu tundlikel loomadel mesilase nõelamisel). Raskemad nähud võivad ilmneda alles mitme tunni pärast, näiteks väsimus ja nõrkus, loidus, lihaste värinad, iiveldus, oksendamine, vererõhu langus ja šokk, hingamisraskused. Kõige ohtlikum on mürgihamba torge veresoonde ja seega ka mürgi sattumine vereringesse.

Herilase/mesilase nõelamisest tekkinud allergiline reaktsioon

Herilase/mesilase nõelamine on ohtlik, sest uudishimulikud lemmikloomad saavad tavaliselt rünnaku  peapiirkonda. Herilas-/mesilasmürgile allergilise looma hingamisteed võivad allergilise reaktsiooni tagajärjel üles paistetada, põhjustades lemmikul hingamisraskuseid. Halvemal juhul võib äärmiselt allergilist lemmiklooma tabada anafülaktiline šokk.  Esimeste allergiliste tunnuste ilmingutel on oluline koheselt võtta ühendust enda loomaarstiga.

Toiduallergia

Kuigi enamus toiduallegiaid ei ole lemmikule eluohtlikud, siis teatud toiduained ei sobi lemmikloomadele üldse. Mitte mingil juhul ei tohi lemmikule pakkuda šokolaadi, viinamarju, soolaseid ja -vürtsikaid toite, avokaadot, sibulat ja murulauku. Ka küüslauk on suures koguses eluohtlik! Lisaks eelmainitule on ohtlik ka rabarber, ksülitooli sisaldavad toiduained (näiteks närimiskumm, pastillid), suurem osa tsitruseliseid, kohv (oad) ning ka sinepiseemned. Mainitud toiduained kujutavad lemmiku elule suurt ohtu. Kui on teada, et lemmik on midagi listist söönud, tuleks esmajoones pöörduda enda loomaarsti poole. Pea meeles, et PetCity lemmikute kiirabi ootab abivajajaid 24/7. Helista mure korral lühinumbril 15222.

 

 

PetCity Blog:

Kõik postitused