Lemmikloomade kiirabi PetCitys

03.12.2019

Lemmikloomade kiirabi PetCitys

Millised on levinumad tervisehädad lemmikloomade EMO külastuseks?

 Nähes üha suurenevat vajadust lemmikloomade ööpäevaringse ravi järele, alustas Tallinnas Rannamõisas asuv PetCity lemmikloomakliinik juba rohkem kui aasta tagasi ööpäevaringse loomade kiirabiteenuse pakkumisega. Mis on need levinumad põhjused, miks meie lemmikloomad vajavad erakorralist meditsiinilist abi?

 “Põhilised tervisehädad, miks erakorralist terviseabi vajatakse, on traumad – liikluses viga saamine, teiselt loomalt pureda saamine, aga ka paraku inimtegevuse tagajärjel tekkinud vigastused,” loetles PetCity loomakliinikute tegevjuht Dr. Jürgen Mitt.

Aken –ohtlik kassidele

 “Kassidega on talvel pisut vähem muresid, sest aknaid hoitakse rohkem kinni. Sellegipoolest tasub alati jälgida, et aknaid ei jäetaks järelevalveta lahti ega tuulutusasendisse – võib juhtuda, et kassid kukuvad või hüppavad akendest alla või jäävad lihtsalt pikemaks ajaks praokil akna vahele kinni, mille tulemusena kannatab verevarustus niivõrd, et kassi ei pruugigi olla võimalik enam päästa,” rääkis dr. Mitt.

 “Kasside puhul tuleb üsna tihti ette ka erakorralisi võõrkehade eemaldamise operatsioone, oleme eemaldanud patsikumme, nöörijuppe ja väikeseid niidiga nõelu. Ka laste pisikesed mänguasjad on ohtlikud, näiteks on meie juurde sattunud korduvalt kassid, kelle seedetraktis on kummist iminapaga stikeezi mänguasi,” sõnas dr. Mitt. “Kindlasti tuleb jälgida, et prügikastide sisu ei oleks lemmikloomale kättesaadav, sest ka väike piima- või hapukoorepaki äralõigatud nurgake võib loomale saatuslikuks saada.”

 Koerte vaenlane kont

 Koertel on suur osa kiiret sekkumist vajavad terviseprobleemid põhjustatud kondi söömisest. “Konti võib koerale anda vaid juhul kui tegemist on suuremas mõõdus maitsestamata ning kuumtöötlemata sea- või veisekondiga, millest looma jõud üle ei käi. Kuumtöötlemine muudab kondi hapraks, mistõttu võib selle terav serv vigastada soole seina või isegi selle läbistada. Kondi närimise tagajärjel on koerad vigastanud ka oma hambaid ja suud või on konditükid koera suulakke risti kinni jäänud. Rääkimata seedehäiretest, mis võivad koera ka teise ilma saata.” 

 Kui koeral läheb kõht punni võib tegemist olla väga tõsise seisundiga, mida põhjustab maokeerd. “Siis tuleb kiiresti tegutseda, sest koer võib surra tundidega. Seda võib ette tulla eelkõige sügavama rinnakorviga koertel, kes ahnitsevad toitu või siis toituvad vaid ühe korra päevas. Kahtlemata on mõistlikum jaotada looma toiduportsjon päevas mitmele toidukorrale,” rääkis dr. Mitt.

 Praegusel külmal aastaajal tasub koeraga jalutades eriti ettevaatlik olla tiigi, järve, jõe ja teiste veekogude jää paksuses, sest uudishimulik loom võib läbi jää vajuda ja kiiresti suurde hädaohtu sattuda, hoiatas Dr. Mitt. “Tubastes tingimustes on oluline hoida lemmikloom eemal lahtisest tulest ja kuumadest radiaatoritest ja pliitidest, mis võiksid loomale põletushaavu põhjustada või midagi ümber ajades tuleohtliku olukorra tekitada. Tähelepanelik tuleb olla näiteks ka modernsete pliitidega, millel puutetundlikud juhtnupud – neist üle kõndiv kass võib pliidi kergesti käima panna.” 

Ettevaatust, mürk!

 Nii koertel kui kassidel tuleb ette ka mürgistusi. “Ka väikese koguse jahutusvedeliku söömine tähendab looma jaoks tihti üheotsapiletit teispoolsusesse. Antifriisi magus maitse meeldib loomadele, kuid on tohutult mürgine. Seega tuleb tänaval jalutades tähelepanelikult jälgida, mida loom lume seest kraabib või lakub,” rääkis dr. Mitt.

 Muidugi on ohtlikud ka rotimürgid ja teised kemikaalid, samuti mitmed täiesti tavalised toiduained. Shokolaad, viinamarjad, avokaado, makadaamia pähklid, kirsid ning eriti kirsikivid, sibul, küüslauk, punased sõstrad, rabarber, pärm, toored ja rohelised kartulid, suhkruasendajad ja alkohol on loomadele mürgised. “Kassidele meeldib ka toataimi närida. Kui taimed ärritavad seedetrakti, siis kass oksendab. Kui oksendamine muutub tihedaks, on oluline konsulteerida loomaarstiga,” rõhutas Dr. Mitt.

Kiirabisse pöördutakse lisaks traumadele, võõrkehadele, kõhulahtisusele, oksendamisele ja hingamisraskustele ka südameprobleemide, poegimiskomplikatsioonide, põiepõletike või urineerimisraskuste korral. “Erakorralist abi vajav terviseprobleem on emastel koertel ka mädaemakas. Kui koer hakkab palju jooma ja ta suguelunditest tuleb mädast eritist, on mõistlik kiiresti loomaarstiga nõu pidada,” rääkis ta. 

 Samuti kimbutavad dr. Miti sõnul lemmikloomi nakkushaigused, näiteks borrelioos või leptospiroos, mis võivad eriti koertel tekitada raskeid terviseseisundeid. Sellepärast tasub ikka vähemalt aprillist novembrini õues käivatele loomadele puugitõrjet teha ning vaktsineerida haiguste vastu, mille peletamiseks on vaktsiin olemas.

 Talvel tuleb loomadel ette ka alajahtumisi, mistõttu on oluline, et  õuekoerte kuudid oleksid soojad ning õues jalutavatel külmakartlikel ja lühikarvalistel loomadel mantlikesed tuule-, külma- ja vihmakaitseks seljas.

 Kuidas aga üldse aru saada, et midagi on looma tervisega valesti? Peaaegu kõikide tervisehädade korral on loom loid ja isutu. Siis on vaja teha uuringuid. “Oma looma peab tundma. Kui sisetunne ütleb, et midagi on valesti, on mõistlik loomaarstiga konsulteerida. Oma loomaarstile helistada ja nõu pidada saab ju alati, küll siis saab kliinikuga koostöös otsustada, kas abiga on kiire või mitte,” soovitas dr. Mitt.  

 PetCity Rannamõisa kiirabi 15222

„PetCity Rannamõisa keskuse lemmikloomade kiirabisse on soovitav pöörduda, kui lemmikloomal esineb verejooks, teadvus- või hingamisraskused, tugev või lakkamatu oksendamine ja/või kõhulahtisus, mürgistus või kokkupuude kemikaaliga, trauma, allergiline reaktsioon, halvatus, maokeerd, mädaemakas, põiekivid, tal on hammustushaavad või esinevad hoopis poegimiskomplikatsioonid,“ loetles PetCity loomakliinikute tegevjuht dr. Jürgen Mitt.

Lemmiklooma kiirabisse pöördumisel võiks soovitavalt kaasas olla abivajava lemmiklooma pass. Kuna öösel ei ole kliiniku uksed avatud, tuleb enne tulekut ette helistada PetCity kiirabi telefoninumbril 15222.

Dr. Mitt soovitab lemmikloomaomanikel sõlmida ka lemmiklooma kindlustusleping, mis aitab katta ravikulud juhul, kui tegemist ei ole päriliku haigusnähuga. Lemmiklooma kindlustuse saab sõlmida igas PetCity keskuses.

PetCity Blog:

Kõik postitused