LOOMADE FÜSIOTERAAPIA – MIS SEE ON?

19.04.2018

Loomade füsioteraapia on olnud ülemaailmselt tunnustatud juba üle 25 aasta ja tõestanud end kui oluline osa taastusravist.

Füsioteraapia on teaduspõhine eriala, mille üldiseks eesmärgiks on valu vähendamine, looma funktsionaalse 

võimekuse ja elukvaliteedi parandamine, et loom saaks võimalikult täisväärtuslikult osaleda igapäevaelu tegevustes. Füsioteraapial on oluline roll vigastustest, haigustest ja operatsioonidest paranemisel, samuti on see abiks krooniliste probleemide ning kõrgest east või ülekaalust tingitud probleemide korral. Unustada ei tohi ka sport- ja töökoeri - füsioteraapia aitab säilitada ja parandada jõudu ja painduvust, taastab normaalseid liikumismustreid ja soodustab kardiovaskulaarse süsteemi funktsiooni.

Isegi kui loomal ei ole otsest vigastust või traumat, on hea lasta ta rutiinselt loomaarstil üle vaadata - see tähendab, et võimalikud probleemid avastatakse varakult ning saab ennetada nende muutumist tõsisteks tervisemuredeks.

PetCity loomakliinikus pakume lemmikutele laia valikut füsioteraapia teenuseid, mida viib läbi just loomadele spetsialiseerunud füsioterapeut- et sinu lemmik oleks ikka terve ja rõõmus!

FÜSIOTERAAPIA MEETODID

Füsioteraapia põhineb eelkõige terapeutilistel harjutustel, manuaalsetel võtetel ja füüsikalistel meetoditel. Loomade füsioterapeut koostab igale patsiendile individuaalse raviplaani lähtuvalt tema probleemidest, mis selgitatakse välja füsioterapeutilise hindamise käigus.  

Terapeutiline harjutus 

Terapeutiline harjutus on kõige olulisem füsioteraapia meetod. Seda kasutatakse aktiivseks mobiliseerimiseks, üldise füüsilise võimekuse parandamiseks, kehatüvelihaste treeninguks, jõutreeninguks, tasakaalu ja koordinatsiooni parandamiseks, kõnnitreeninguks ning haiguse järgselt funktsionaalsete liigutuste uuesti õppimiseks. Harjutustest on kasu kõigile loomadele, isegi neile, kellel otseselt mingit haigust või probleemi ei esine, see aitab parandada üldfüüsilist vormi.

Manuaalteraapia

Manuaalteraapia hulka kuuluvad manuaalsed tehnikad, mille eesmärgiks on leevendada lihaspingeid ja -spasme ning ka nendest tulenevat valu. Siia hulka kuuluvad passiivsed liigesliikuvusharjutused, venitused, liigesmobilisatsioonid ja massaaž.

Massaaž

Loomade füsioteraapia

Massaaži eesmärgiks on mõjutada lihastikku, verevarustust ja lümfiringet, et hoida liigeste ja pehmekoe elastsust ning hoiduda edasisest funktsiooni kaost. Massaaž aitab lihaskonda ka kehaliseks koormuseks paremini ette valmistada ning parandab lihase toitumust kiiremaks koormusjärgseks taastumiseks. Massaaži tulemusena suureneb lihaste elastsus, kontraktsioonivõimekus ning vastupidavus - suurepärane ka aktiivsetele sportkoertele.

Füüsikaline ravi

Füüsikalise ravi meetodite hulka kuuluvad laserravi, elektriravi, terapeutiline ultraheli, sooja- ja külmaravi.

Laserravi

Laserravi puhul suunatakse ravitavale piirkonnale punane ja/või infrapunane valgus. Seega on laserteraapia nö „toimeaineks” valguse põhiühiku footoni energia, mis imendub rakkudes ja käivituvad fotokeemilised ja -bioloogilised protsessid, mille lõpptulemuseks on valu ja põletiku taandumine, paraneb verevarustus, aktiveerub lümfiringe ja kudede ainevahetus, mis viib koe paranemiseni. Intensiivistuvad ka immunoloogilised protsessid- tõstab vastupanuvõimet! Raviga ei kaasne ei vibratsiooni, heli ega temperatuurimuutust, seega ei ole seda tunda, samuti ei ole teadaolevaid kõrvaltoimeid.

Laserravi kasutatakse luu- ja pehme koe vigastuste, liigeseprobleemide, kroonilise valu, haavade ja haavandite ning postoperatiivse valu raviks.

TENS elektriravi kasutatakse valu leevendamiseks, NEMS elektriravi stimuleerib lihaskontraktsiooni ja on seega hea vahend lihaskõhetuse, halvatusnähtude ja madala lihastoonuse korral.

PetCity loomakliinikus võtab vastu füsioterapeut Dagris Punder. Dagris on lõpetanud Tartu Ülikooli füsioteraapia eriala ning spetsialiseerunud loomade füsioteraapiale Soomes, Satakunta Rakenduskõrgkoolis. Dagris on üks väheseid professionaale loomade füsioteraapia alal- just parim sinu lemmikule!

  

PetCity Blog:

Kõik postitused