Parvoviirus ehk olümpiahaigus

26.10.2018

Parvoviirus ehk olümpiahaigus

Parvoviirusinfektsioon on üpris uus haigus. Viiekümnendatel puhkenud surmavasse viirusinfektsiooni (CPV-1) haigestusid esialgu ainult kutsikad. Veidi hiljem avastati agressiivsemad mutatsioonid (CPV-2, CPV2a), millesse haigestusid kõiksugu vanuses olevad koerad. Kuna tegemist on mutanteerunud kassikatkuga, kasutati esialgu koerte parvoviiruse ennetamiseks kassivaktsiini.

Eestisse jõudis see koeri niitev haigus alles 80-ndatel, Olümpiamängude ajal, mistõttu on siinmail levinud nimetuseks ka olümpiahaigus.

Tänapäevane vaktsiin on äärmiselt tõhus ning isegi, kui vaktsineeritud koer peaks parvokahtlusega koeraga lävima, on tõenäosus nakatumiseks äärmiselt madal. Õnneks on tänu regulaarsele vaktsineerimisele saadud parvoviiruse levik kontrolli alla ning suremus parvosse on madal.

Parvo on erakordselt visa – ta talub ekstreemseid temperatuure, enamus desovahendeid ning võib looduses püsida pea pool aastat. Viirus levib haigestunud looma roojaga, aga ka okse ja sülje teel. Parvoviiruse peiteaeg võib olla kuni kaks nädalat, kuigi tavalisem on kuni nädal.

Sümptomid

Parvoviirust ei ole võimalik ainult kliiniliste tunnuste najal diagnoosida, kuna sümptomid sarnanevad väga paljude teiste soolehaigustega. Parvoviirusinfektsioonil on erinevad vormid ning sümptomid on vormist tulenevalt veidi erinevad. Südamevormi korral esineb koeral äge kõhulahtisus ja loidus. Soolevormi korral on koeral äge, spetsiifilise lõhna ja välimusega (kollane või verine) kõhulahtisus, kõrge palavik, isutus, loidus, oksendamine. Harvem esineb vorm, mis tekitab leukopeeniat.

Haigestunud koer võib surra ka sümptomite avaldumiseta, eriti eluohtlik on parvoviirus noortele kutsikatele. Ka täiskasvanud koerad võivad parvoviirusesse nakatuda, kuigi sel juhul ei taba see neid kuigi raskelt. Parvo varajane diagnoosimine võib koera elu päästa!

Kuna parvo südamevorm tabab just südant, võib ka viirushaiguse üleelanud koer kannatada tulevikus südamepuudulikkuse all.

Ravi

Parvoviiruse ravi on sümptomaatiline. Kuna viirus viib kehast palju vedelikku välja, tuleb loomaarstil tegeleda dehüdratsioonist tulnud kahjudega.

Ennetamine

Vaktsineerimine ja loomaarsti vakstineerimisskeemi järgmine on äärmiselt oluline. Õigeaegselt vaktsineeritud aretusemased suudavad toota enda kutsikatele piisavalt antikehasid ning nii suudab ka väike vakstineerimata kutsikas edukalt parvo seljatada. Kennelpidajad peaksid kennelruume koerte parvoviiruse ennetamiseks ja tapmiseks regulaarselt puhastama desovahenditega, mis suudavad parvoviirushaigusega (ja muude bakteriaalsete ja viiruslike haigustega) võidelda.

PetCity Blog:

Kõik postitused