Ole enda lemmikuga valmis järgmiseks külmalaineks!

26.01.2022

Ole enda lemmikuga valmis järgmiseks külmalaineks!

Mured, mis kimbutavad meie õues käivaid lemmikuid krõbeda külma ajal.

Koeraomanikud teavad, olgu ilm ükskõik kui külm, tuisune või kole, enda lemmikuga peab ikka õues käima. Õnneks on paljudel meie neljajalgsetel sõpradel paks aluskarv ning neile, kellel see puudub, saab panna selga soojad talveriided. Siiski tihti jäävad tähelepanuta kehaosad, mis jäävad abistavatest jopedest ja kombinesoonidest välja. Vaatame üle, millised on meie koeri sagedamini kimbutavad mured külmal ajal. Küsimustele vastas dermatoloogiale spetsialiseerunud PetCity vanem-veterinaar Aleksandra Zvonnikova. 

Millised mured kimbutavad meie lemmikuid talvisel, külmal ajal?

Jää, sool ning ka killustik ärritavad meie lemmikute käpapadjandeidning võivad isegi tekitada käpapadjandile haavu. Osad lemmikud hakkavad lihtsalt ärritunud nahka intensiivselt lakkuma või näksima, lootes enda olukorda leevendada, kuid tegelikult põhjustavad nad ärritunud nahale hoopis suurema trauma.

Osadel koertel on aga kodus olevate tolmulestade vastu allergia. Külmal perioodil, kui hoitakse lemmikuid rohkem toas, hakkavad ka allergiasümptomid tugevnema.

Millised kehaosad saavad enamasti külmakahjustuse ning kuidas seda ära tunda, ennetada?

Külmakahjustustele on vastuvõtlikumad enim käpad ja kõrvad. Käpad, kuna need on pidevas kontaktis külma maapinnaga. Käpavaha kasutamine enne jalutamist aitab hoida käppasid ning osad koerad on valmis kandma ka saapaid, kuid kõige tähtsam osa ennetusest on enda lemmiku käppade pesu peale igat jalutuskäiku.

Kõrvad saavad aga sageli külmakahjustusi, sest neis on halb verevarustus ning seetõttu muutuvad külmaks väga kiirelt. Pikalt külmas hoituna võib tekkida kudede nekroos, mis enamasti mõjutab kõrvalestade tippe. See juhtub pigem kassidega, kes viibivad külma ilmaga õues pikemat aega. Temperatuur peaks siis olema kuskil -20 kraadi. Kõrvu saab kaitsta ainult nii, et hoiad oma lemmikut krõbeda külmaga toas ning õue jalutama lähed lemmikuga ainult lühikeseks perioodiks.

Mida teha, kui märkad, et su lemmiku käpapadjad on lõhenenud?

Parim otsus oleks külastada veterinaari. Selle võimaluse puudumisel peaksid aga puhastama enda lemmiku käpad puhta veega, seejärel võiks panna käppadele rahustavat kreemi (sobib isegi kätekreem). Mõned minutid pärast kreemitamist  ära lase lemmikul käppasid lakkuda, muidu pole kreemist mingit kasu. Kui käppade seisukord ei parane, siis otsi abi veterinaarilt.

Kui sageli peaks enda lemmiku käppasid talvisel ajal puhastama, kontrollima?

Pärast igat jalutuskäiku peaks pesema enda lemmiku käppasid. Kasuta lemmikloomadele mõeldud šampooni või lihtsalt kraanivett.

Mida teha, kui su koeral või kassil on jääst tekkinud lõikehaav?

Selline asi võib tõesti juhtuda. Kliinikus on iga talv mõned juhtumid, kus jää on tekitanud lemmikule lõikehaavu. Omanik võiks sellises situatsioonis pesta haava veega, vajadusel veidi seepi kasutada ning tuua lemmik nii kiiresti kui võimalik veterinaari juurde.

Milline on mõni huvitav patsient, kes on teie poole pöördunud külmakahjustusega? Kuidas tema ravi sujus?

Mulle tuli vastuvõtule husky. Omanik tõi ta kliinikusse, sest koeral läks nina kahvatuks ja ta tundis muret, et koer on nina ära külmetanud.

Muide, põhjamaiste tõugude ja retriiverite omanikel on see üsna sage kaebus, et nende lemmikute nina läheb talvel valgeks. See pole aga õnneks ohtlik. Seda nähtust nimetatakse inglise keeles "snow nose" (tõlkes lumenina) ja see on tõenäoliselt seotud päikesevalguse puudumisega talvel. Suvel läheb nina jälle mustaks! Seega antud konkreetsel juhul oli ravi vaid aeg ja omaniku rahustamine.

PetCity Blog:

Kõik postitused