Sügelust ei tohiks kannatada! Vii enda lemmik loomaarsti vastuvõtule juba täna.

21.01.2019

Sügelus kassidel ja koertel

Lemmikloomad väljendavad sügelust mitut moodi:

  • kraapimine käpaga
  • lakkumine
  • närimine, näksimine
  • pea raputamine (kõrvapõletike puhul kõrvade sügelus)
  • hõõrumine vastu vaipa, mööblit jms.
  • tihti on loomad rahutud, võib esineda nahalihaste tõmblust ning looma sügamisel või paitamisel hakkab loom end ka käppadega sügama.

 Kasside kõige sagedasem sügeluse sümptom on intensiivne lakkumine. Tihti lakub kass end karvutuks ning karvutud alad tekivad esmalt kõhule ning laienevad tagajalgadele, külgedele ja mujale. Võib esineda ka koorikuid või dermatiidikoldeid. Sageli lakuvad kassid end varjatult ehk mitte omaniku juuresolekul.

 Sügeluse tagajärjed:

  • naha punetus
  • karvutud alad
  • marrastused, haavandid
  • koorikud
  • punnikesed

 Sügeluse põhjusteks loomadel on välisparasiidid, nahainfektsioonid, allergiad või harvem ka käitumuslik ehk psühholoogiline probleem.

 Sügeluse põhjuse väljaselgitamine algab anamneesi võtmisega, mille käigus võib arst esitada mitmeid alguses veidrana tunduvaid küsimusi. Looma ülevaatusel võetakse vajadusel erinevaid nahaproove. Välisparasiitide välistamiseks ei pruugi proovide võtmisest piisata (kõik parasiidid ei ole proovidest leitavad) ning arst võib määrata regulaarse välisparasiiditõrje teostamise. See ei ole loomale ohtlik, kuid võib anda häid tulemusi. Isegi kui sügeluse diagnostika veel käib ning lõppdiagnoosi veel ei ole, on vajalik sekundaarsete infektsioonide ja sügelusega tegelemine. Selleks võib olla vajalik antibiootikumide, seenevastaste ravimite, sügelusevastaste ravimite vms kasutamine. Kui välisparasiidid on välistatud ja sekundaarsed infektsioonid ravitud, kuid sügelus jätkub, on järgmiseks sammuks allergiadiagnostika. Esineb toiduallergiat (ühe või mitme toiduvalgu või süsivesiku vastane immuunreaktsioon) või atoopiat (mingi keskkonnateguri vastane reaktsioon, sagedasti kodutolm, õietolm, hallituseosed vms.). Allergiadiagnoosi saab panna vaid välistamise meetodil, ühtki usaldusväärset testi (nt. vereproovi) loomadel allergia diagnoosimiseks ei ole. Esmalt peame välistama toiduallergia. Seda teeme välistus- ehk eliminatsioonidieediga. Dieet kestab vähemalt 6 nädalat, mille vältel peab loom saama ainult spetsiaalset toitu (kas valitud valguallikaga, mida loom pole kindlasti varem saanud või kliinikutes müüdav hüpoallergeenne krõbin/konserv hüdrolüüsitud valguga. Nt. kui loom on varem söönud kana- ja sealiha sisaldavaid toite, sobib eliminatsioonidieediks lambaliha või kala sisaldav toit. Toitu ostes tuleb kindlasti lugeda ka koostisosade nimistut, kuna lisaks põhilisele valguallikale võivad toidud sisaldada ka muid loomseid produkte, nt. kanarasva). Tuleb jälgida ka toidulisandite koostist, mida loomale dieedi vältel antakse. Kõige lihtsam on kasutada spetsiaalseid kliinikusarja toite, et olla kindel, et toit on nii hüpoallergeenne kui ka täisväärtuslik. Väga oluline on jälgida, et loom saaks dieedi ajal AINULT valitud toitu ja vett. Kui juhtub kas või ühe korra, et loom saab kätte ka mõne muu maiuse, peab tegelikult dieediga otsast peale alustama. Dieedi pidamine võib olla stressirohke nii Teile kui Teie loomale, kuid see on AINUS võimalus allergiadiagnostika teostamiseks. Kui dieedi ajal on sügelus vähenenud/kadunud järgneb dieedi lõpus provokatsioon vana toiduga 2 nädala jooksul. Provokatsioon on vajalik selleks, et olla kindel, et paranemine oli seotud toiduvahetusega ega olnud kokkusattumus.

Kui toiduallergia on eliminatsioonidieediga välistatud ning looma sügelus allub ravimitele, on tegemist atoopilise dermatiidiga. Atoopia on levinud allergiline reaktsioon õhus levivate osakeste suhtes (tolm, hallituseosed, teiste looamde või inimeste naharakud). Haigus avaldub enamasti noorematel loomadel (1-3 a), kuid ka muus vanuses. Nahakahjustused esinevad tihti näopiirkonnas, kõhu all, kaenla all, varvaste vahel, saba all ja kõrvades. Kassidel võib avalduda ainult lakkumisena. Sümptomid võivad varieeruda ning vahetevahel süveneda või paraneda. Ägenemist võivad põhjustada sekundaarsed infektsioonid, parasiidid, suurem kokkupuude allergeenidega (nt õitsemine või rohkem õues viibimine õietolmu allergia korral, talvel rohkem toas viibimine ja kuiv õhk kodutolmu või hallituseoste allergia korral). Diagnoosi saab panna vaid teisi põhjuseid välistades. Atoopiline dermatiit on eluaegne probleem. Ravi on individuaalne, arvestades looma iseärasusi, elustiili ja omaniku võimalusi. Mõnikord piisab regulaarsest pesust ja toidulisanditest, mõnikord on vajalik pidev suukaudne ravi. Mõnel juhul võib kasu olla ka immunoteraapiast (ehk allergiavaktsiinist), mille täpsemaks planeerimiseks suuname Teid dermatoloogi vastuvõtule.

Atoopilise dermatiidi ravis kasutatavad ravimid (üksi või kombineeritult):

  • Kortikosteroidid (Prednisolon, Medrol). Ravi on efektiivne, toime avaldub kiiresti ning ravi on suhteliselt odav. Suurimaks ohuks on kõrvaltoimed, mis võivad pikaaegsel kasutamisel olla tõsised (isu ja janu suurenemine, suurenenud urineerimine, kaalutõus, infektsioonide tekkeriski suurenemine, seedetrakti veritsus, suurenenud diabeedirisk). Lühikesi kuure kasutame kiire toime tõttu looma enesetunde parandamiseks, pikemad (ka eluaegsed) kuurid vastavalt riski-kasu suhtele omaniku ja arsti vahelise suhtluse põhjal. Kassid taluvad steroidravi koertest paremini, kõrvaltoimeid esineb neil vähem.
  • Lokaalsed kortikosteroidid otse nahal kasutamiseks. Pikaaegne kasutamine põhjustab nahaatroofiat. Tuleb olla ettevaatlik, et loom ei saaks ravimit sisse lakkuda. Toime võib olla ebapiisav suurte kahjustunud alade puhul, paksu karvaga loomal.
  • Tsüklosporiin. Ravim on sama efektiivne, kui kortikosteroidid, kuid toime tekib 2-4 nädala jooksul. Kõrvaltoimete hulka kuuluvad seedehäired, mis tavaliselt ise ajaga kaovad. Ravi miinuseks on ravimi kõrge hind. Õnneks saab tihti ajapikku ravimidoosi vähendada või kombineerida teiste ravimitega (nt ketokonasool), mis võimaldab samuti doosi vähendada.
  • Oklatsitiniib (Apoquel). Võrdlemisi uus allergiavastane ravim, mis toimib samuti kiiresti ja on väga efektiivne. Kõrvaltoimete hulka kuuluvad isemööduvad seedehäired. Ravi miinuseks on ravimi kõrge hind, kuid ravim sobib oma ohutuse tõttu hästi pikaajaliseks raviks. Kassidele Apoquel näidustatud ei ole, erandkorras võime mõnel juhul kasutada. Mõnedel koeradel Apoquel sügeluse vastu ei aita.
  • Antihistamiinikumid (nt Zyrtec, Tavegyl, Cetirizin). Suhteliselt ohutud ja odavad allergiaravimid, kuid väheefektiivsed. Pigem toimivad reaktsiooni ennetavalt, nt kui on teada, et loom hakkab allergeeniga kokku puutuma. Võimalik kasutada koos kortikosteroididega nende doosi vähendamiseks.
  • Immunoteraapia (allergiavaktsiin). Allergeenide süstelahus, mille eesmärk on muuta looma nende allergeenide suhtes tolerantsemaks. Ravimit süstitakse kindla skeemi alusel, kuid ravim aitab ainult umbes 60% loomadest. Toime ei teki kohe, vaid võib võtta mõned kuud kuni aasta. Soovitame kaaluda eriti noortel loomadel, et võimalusel vähendada püsiravi vajalikkust terve järgneva elu vältel. Immunoteraapiaga tegelevad dermatoloogid, kelle juurde Teid vajadusel edasi suuname.
  •  Epidermaalbarjääri tugevdamiseks peaks kasutama asendamatute rasvhapetega (oomega-3 ja oomega-6) toidulisandeid vähemalt 2-kuulise kuurina. Vajalik on regulaarne pesemine (umbes 1 x nädalas) spetsiaalse allergikutele mõeldud šampooniga. Võib ka kasutada naha niisutamiseks mõeldud hooldustooteid. Vajalik võib olla regulaarne kõrvahooldus. Atoopikul on suurem risk kirbuallergia tekkeks, seega peaks atoopikust loomale tegema regulaarset kirbutõrjet aasta ringi.

 

 Koostanud loomaarst Kertu Brutus

 

PetCity Eedeni loomakliinik

Kalda tee 1c, Tartu

+372 521 3557

PetCity Blog:

  • Millist tüüpi kassiliiva valida?

    Millist tüüpi kassiliiva valida?

    Loe lähemalt

  • Kuidas treenida oma kassipoega liivakastis käima?

    Kuidas treenida oma kassipoega liivakastis käima?

    Loe lähemalt

  • PetFaktor 2023 võitjad on selgunud!

    PetFaktor 2023 võitjad on selgunud!

    Loe lähemalt

  • Aastavahetus lemmikuga: kuidas vähendada stressi ja valmistuda ilutulestikuks

    Aastavahetus lemmikuga: kuidas vähendada stressi ja valmistuda ilutulestikuks

    Loe lähemalt

  • Koolituste seeria kassiomanikele Rannamõisa PetCitys!

    Koolituste seeria kassiomanikele Rannamõisa PetCitys!

    Loe lähemalt

Kõik postitused