Ülinakkav koerte kennelköha

Ülinakkav koerte kennelköha

Kui tundub, et koeral on pidevalt midagi kurgus ning ta aevastab, köhib, läkastab või proovib tulutult oksendada, siis võib tal olla kennelköha. Lisasümptomitena võib erituda koeral nii silmadest kui ninast voolust, tal võib olla palavik ning teda võib vaevata loidus ja isupuudus. 

Nakatumine

Kennelköha on äärmiselt nakkav piisknakkushaigus ning see levib eelkõige sügisel ja kevadel, kuigi haigusjuhtumeid esineb aastaringselt. Enamjaolt haigestutakse näiteks koerte mänguväljakutel, koertekoolides või võistlustel. Haigusele on vastuvõtlikum koer, kes on kannatanud tugeva stressi all (näiteks kolimine, koduvahetus, reisimine vms) või kelle (treening-)koormus on väga suur.

Haiguse peiteaeg varieerub paarist päevast kuni ühe nädalani, köhida võib koer nii umbes 3 nädalat, mõnikord ka kauem. Köhivat koera ei tohiks teiste neljaalgsete juurde lasta.  Igasuguseid koerterohked kohad (näitused, võistlused, koosjalutused, koerteväljakud jms) tuleb mõneks ajaks unustada – tegmist on äärmiselt nakkava piisknakkushaigusega!

Diagnoos ja prognoos

Haigust diagnoositaks anamneesi, vereproovi ja kliinilise ülevaatuse abil, mõnikord kasutatakse ka röntgenülesvõtet.

Enamjaolt möödub täiskasvanud koera jaoks kennelköha suuremate probleemideta, kuid kui koera immuunsus on nõrk või ta on vanuseskaala ülemises või alumises otsas, võib kennelköha ka fataalseks saada.

Tavaliselt allub kennelköha väga hästi ravile. Olenevalt vajadusest määratakse raviks antibiootikum, mõnikord kasutatakse ka  hormoonravi, köha supresseerivad ravimeid või näiteks bronhodilataatoreid. Õnneks on eelmainitud asju vaid ekstreemsetel juhtudel vaja, enamus koeri põevad kennelköha kergelt ning ei vaja mingit ravi. Sellegi poolest tuleb köhiv koer loomaarstile ette näidata ,sest veterinaarse hariduseta või kogemusteta koeraomanik ei pruugi looma seisundit adekvaatselt hinnata.

Ennetamine

Kennelköha vastu on võimalik vaktsineerida! Parainfluenza antigeen on näiteks neljavalentses kompleksvakstiinis, Bordetella vastu vakstineeritakse Nobivac KC elusvaktsiiniga. Vaktsineerimine ei pruugi haigestumist eemale hoida, küll aga kergendab see haiguse kulgu ja selle ägedust.