Koer köhib? Kuidas ära tunda kennelköha

19.01.2023

Koer köhib? Kuidas ära tunda kennelköha

PetCity veterinaararst Kertu Kivirand vastab levinud küsimustele koerte kennelköha kohta.

Mis on kennelköha?

Kennelköha ehk koerte nakkav trahheobronhiit on koerte väga nakkav piiskade teel leviv nakkushaigus. Kennelköha esineb rohkem sügistalvel ja kevadel külmade niiskete ilmade aegu. Haigestumist põhjustavad erinevad viirused (paragripp, gripp, adenoviirus, herpesviirus, koronaviirus jt.), bakterid (Bordetella, Streptococcus jt.) ja mükoplasmad. Nakatumist soodustab stress.

Mis on kennelköha tunnused?

Kennelköha sümptomite hulka võib kuuluda äkktekkeline kuiv köha, mis võib meenutada hane tuututamist (goose honking); läkastamine; kõõksumine; läbipaistev ninanõre; aevastamine. Omanikule tundub sageli, et koeral on midagi kurgus. Kuna köha tagajärjel võib vahust nõret hingamisteedest väljuda, võib köha ka oksendamisega segi ajada. Võib kaasneda silmapõletik, kõripõletik. Köha tugevneb sageli füüsilisel pingutusel või kaelarihmast tõmbamisel.

Kui kaua kennelköha kestab?

Haigus kestab keskmiselt 5 päeva, täielik tervistumine võiks toimuda 3 nädala jooksul. Paranemine toimub enamasti iseenesest, kuid raskematel juhtudel võib kujuneda bronhiit või kopsupõletik, mis vajal meditsiinilist sekkumist.

Kennelköha ohud

Tüsistunud haigusjuhtudel esineb kopsupõletikku, palavikku, isutust, loidus, mädast ninanõret, hingamisraskust. Sel juhul tuleb kindlasti pöörduda loomakliinikusse, kuna ravita jätmisel võib loom surra. Raskemalt haigestuvad kutsikad, vaktsineerimata koerad ja muu kaasneva haigusega või immuunsuse langusega loomad.

Kuidas kennelköha levib?

Haigestumise peiteaeg on paarist päevast paari nädalani. Haigustekitajad levivad kõigi kehanõredega, ka inimeste, mänguasjade jm. esemete vahendusel. Sageli nakatutakse mänguväljakutel, näitustel ja mujal koerterohketes paikades. Haigustekitajaid eritavad ka juba tervenenud koerad mitme nädala jooksul (olenevalt millise haigustekitajaga tegu on 1-5 nädalat).

Kennelköha diagnoosimine

Diagnoosi panekuks võib lisaks anamneesile vaja olla vereproove, röntgenülesvõtteid ja kopsuproovide saatmist laborisse. Kergematel juhtudel ei pruugi süvadiagnostikaks vajadust olla. Ravi- ja diagnostikaplaani koostab loomaarst vastuvõtul.  

Kuidas ravida kennelköha?

Ravi viirushaigustele ei ole. Enamasti terveneb koer ise paari nädala jooksul. Jalutuskäigud teha lühikesed, külma niiske ilmaga panna vestike selga, kaelarihma asemel kasutada trakse. Vältida võimalusel teisi koeri ja koerarohkeid kohti, vältida pikaajalist haukumist ja stressi.

Vajadusel on loomaarstil võimalik anda rögalahtistavaid köhasiirupeid. Kuna köhimine on organismi kaitserefleks liigse nõre ja haigustekitajate väljutamiseks, ei taha me köha allasuruvaid ravimeid kergekäeliselt kasutada. Samuti ei ole koertele väga efektiivseid ja ohutuid köhasupressante olemas.

Raskematel juhtudel on vajalik antibiootikumiravi. Hingamise kergendamiseks ja röga väljutamiseks võib koerale mitu korda päevas füsioloogilise lahusega „auru teha” ehk nebulisaatorit kasutada. Oleks hea, kui nebulisaator on mõeldud alumiste hingamisteede raviks ehk suudab teha piisavalt väikesed veetilgad (alla 5- mikromeetrised). Oluline on koera eluaeseme pesemine seebiga ja seejärel desinfitseerimine, pesade jm tekstiilide pesemine kuuma veega, tubade tuulutamine.

Millal pöörduda loomaarsti poole?

Kui köhiv koer tunneb end hästi, sööb ja joob ja palavikku ei esine, ei pea koheselt loomaarsti juurde tormama. Kui köha ei möödu paari nädalaga, läheb järsult hullemaks, koera üldenesetunne muutub kehvaks, tekib isutus või hingamisraskus, peaks kindlasti loomakliinikusse pöörduma.

Kennelköha vaktsiin ja immuunsus

Kennelköha läbipõdenud koertel võib tekkida 3-4 kuud kestev immuunsus uuesti haigestumisele, kuid haigustekitajaid levitavad nad ise veel vähemalt 2 nädalat pärast tervenemist.

Kahe levinuma kennelköha tekitaja vastu on olemas ka ninakaudne elusvaktsiin, mille kasutamine tuleks loomaarstiga läbi arutada. Elusvaktsiini kasutamise järgselt võib tekkida kerget haigestumist ning koer võib haigustekitajaid ka levitada. Vaktsiiniimmuunsus kestab kuni 1 aasta ning on soovituslik teha vähemalt 3 nädalat enne suurenenud nakatumisohtu ehk nt. koertehoidu või näitusele minemist.

Mure korral helista 15 222 või pöördu lähimasse PetCity kliinikusse.

PetCity Blog:

Kõik postitused