Seminar: koerte tervis

27.05 PetCity koera tervise loeng - küsimused & vastused

 • Täiskasvanud koer on võetud varjupaigast. On kodus olnud 2 nädalat ja täielikult minu külge klammerdunud, teiste pereliikmete peale uriseb. Kuidas aidata sotsialiseeruda?

Selline koer vajab kohanemiseks aega, rahu ja rutiini. Igapäevane rutiin(samal ajal söötmine, jalutamine, puhkeaeg) aitab tal ennast turvaliselt tunda, kuna ta teab, mida igalt päevalt oodata. Talle ei tohiks ka liigselt tähelepanu peale suruda, pigem oodata ja meelitada, et ta ise teiste pereliikmete juurde läheks tutvust sobitama. Toit on siinkohal hea motivaator. Võib ka nii teha, et suurem osa päevasest toidust tulebki pereliikmete käest maiusena. Selleks tuleb hommikul tema päevane kuivtoidu portsjon mitmeks osaks jaotada ja iga pereliige pistab osa sellest taskusse ja annab päeva jooksul sealt maiusena. Spetsiaalsed koeramaiused ei tohiks moodustada rohkem kui 10% päevasest kaloraazist.

Kohanemisel on abiks ka rahustavate feromoonidega tooted – kaelarihm, diffuser, sprei. Need on inimeste jaoks lõhnatud, kuid levitavad koera jaoks tuntavat nö turvatunde feromooni.

Äärmiselt kasulik oleks pöörduda mõne koeratreeneri või käitumisspetsialisti poole, kes aitab mõista teie koera käitumist ja siis mõelda välja sobiv tegevuskava(nt koertekool Kratt; Hea Koer)

 

 • Kas kutsikaeas on mõistlik aktiivselt liikuda? Või peaks pikemad ettevõtmised jääma täiskasvanuikka?

Kutsikaga tasub liikuda nii palju kui ta soovib. Kui kutsikas väsib, siis ei tohi teda edasi sundida tegutsema. Kutsikaga ei tasu ka käia jooksmas ja teda ratta kõrval jooksutada. Pigem jalutada ja võimalusel lasta looduses erineval pinnasel ringi liikuda.

 

 • Kas mitte iga koeraga ei peaks üks kord aastas arsti külastama? Kui tihti peaks koerale tervisekontrolli tegema lisaks iga-aastasele vaktsineerimisele?

Kindlasti tasub iga koeraga kord aastas veterinaararsti juures käia ja seda enamasti ka tehakse iga-aastaste vaktsineerimiste tõttu. Enne vaktsineerimist teostatakse koerale kliiniline ülevaatus. Eaka koeraga võiks sama sellele harjumusele erilist tähelepanu pöörata ja lisaks teostada mõned põhjalikumad uuringud(vereproov, uriiniproov, röntgen), mida noorema terve koeraga pole otseselt põhjust iga aasta teha. Kui  selgub, et koeral ongi mõni tervisemure, siis annab juba veterinaar täpsemalt juhised, kui tihti tuleks käia kliinikus, kuna erinevad haigused vajavad erinevat lähenemist.

 

 • Millised variandid on veel vana koera aju töö aktiivsemaks muutmiseks või ergutamine peale Aktivaidi toidulisandi?

Vananevaid koeri aitab väga kindel rutiin ja rahulik keskkond. Neil aitab hakkama saada selline elukorraldus, kus iga päev toimuvad asjad samal ajal ja sama moodi. Isegi mööbli ümber tõstmine kodus võib põhjustada neis stressi ja tekitada raskusi igapäevaeluga. Kuna vananevad koerad võivad kannatada ärevuse all ning võivad tekkida sellised käitumishäired, mida varem pole kunagi olnud(mürakartlikkus, üksindusahistus), siis on väga oluline, et neid säiliks turvatunne.

Samas tuleb neile pakkuda võimalusi ennast aktiivsena hoida. Selleks sobivad hästi lühikesed jõukohased jalutuskäigud, lühikesed ja lihtsad mängusessioonid, kerge kuulekus – või trikitreening(piisab ka lihtsalt istu-lama harjutusest), interaktiivsed mänguasjad 

Oluline on mitte üle pingutada, vaid lasta koeral saada igast tegevusest eduelamus, see hoiab ta tähelepanu erksana ja ergutab ajutegevust.

 

 • Kas on okei, et kutsikas näeb tihti unenägusid, kuhu on kaasatud jäsemete liikumine?

See on täiesti normaalne, isegi vajalik. Niimoodi ’töötleb’ nende aju päevaseid sündmusi ja elamusi läbi.

 

 • Millal tohib hakata pakkuma kutsikale toitu segatuna täiskasvanu toiduga?

See sõltub palju koera suurusest. Väikest tõugu koertele(alla 10kg täiskasvanuna) võiks kutsikatoidult täiskasvanu toidule üle minna umbes 10 kuu vanuselt. Keskmist kasvu koerte puhul võiks see toimuda 1 aasta vanuselt. Suurt ja väga suurt tõugu tõugu koerte puhul(üle 30kg täiskasvanuna) on sageli olemas juuniortoidud, mis on mõeldud just 12-24 kuu vanustele koertele, kes pole päris kutsikad enam, kuid ka mitte täiskasvanud.

 

 • Kui noorelt on õige aeg suure koeraga koertekooli minna?

Koertekoole korraldatakse ka juba päris väikestele kutsikatele, alates 2 kuu vanusest. Selliseid koole kutsutakse kutsikate eelkooliks, sest põhirõhk on seal kutsikate sotsialiseerimisel ja omanike harimisel. Enamasti minnakse kutsikaga küll kooli 4-5 kuu vanuselt, kui kõik vaktsiinid on tehtud. Samas ei ole kunagi halba aega koeraga kooli minna. Võib ka hoopis täiskasvanud koeraga hakata koolis käima. Uurige endale sobivast koertekoolist, milliseid treeninguid nad pakuvad ja pange ennast kirja!

 

 • Kui tihti peaks koera pesema?

Nii tihti kui vaja ja nii vähe kui võimalik. Kui koer on must ja/või haiseb, siis tuleb ta ära pesta. Paljusid koeri pestakse kõigest kord-paar nende elu jooksul ja nad näevad väga head välja ega lõhna halvasti. Samas on palju koeri, keda pestakse iganädalaselt. Tuleb arvestada, et šampooniga pesemine uhub nahalt ka kaitsva rasukihi ning kuivatab mingil määral nahka. Alati kasutada spetsiaalseid koertele mõeldud šampoone ja palsameid.

 

 • Kas koera kõrvu peaks puhastama?

Koera kõrvu võib puhastada kõrvapuhastusvahendiga niisutatud marlilapikesega. Seda ei tasuks teha liiga tihti, kord nädalas piisab. Kui tundub, et kõrvad vajavad tihedamat puhastamist, siis tasub konsulteerida veterinaariga.

 • Kas on mingisugune norm, kui palju peaks kutsikas vett tarbima? Mulle tundub, et kustikas joob vähe või sisaldab kuivtoit piisavalt niiskust?

Kuivtoidus on umbes 10% niiskust, mis on väga vähe. Kuivtoitu söövad loomad joovad palju rohkem, kui konservi või kodutoitu söövad loomad. Koer peaks jooma umbes 60ml vett 1 kg kehakaalu kohta ehk siis 10kg koer peaks jooma ööpäevas 600ml vett. See võib kõikuda vastavalt sellele, kas koer sööb niisket või kuiva toitu, liigub palju või on tal terviseprobleem. Veetarbimist saab suurendada andes kuivtoit ette veega segatult või lisades joogivette natuke puljongit(ise keedetud, mitte kuubikust tehtud). Kui arvate, et teie koer joob vähe, siis mõõtke täpselt üle, mitu ml ta vett joob. Selleks mõõtke ära, kui palju vett tal joogikausis on ja 24h pärast mõõtke, palju seal alles on.

 

 • Milline on normaalne kapillaaride täituvusaeg?

1-2 sekundit

 

 • Kui kõhn koer on liiga kõhn? Kui koera ristluu paistab pikakarvalisel?

Konditsiooni hindamiseks tasub katsuda roideid. Roided peaksid olema katsumisel kergesti tunda, kuid mitte esiletükkivad. Vaagnapiirkonna luud ei tohiks olla liiga esiletükkivalt näha.

Internetis leidub palju häid tabeleid, mis aitavad koera kehakonditsiooni hinnata. Proovige googeldada ’dog body condition system’

 

 • Kui koer on nõus ussirohu ise ära sööma, siis kas seda võib talle anda? Kas seda võib närida või peab tervelt alla neelama? Kas ussirohtu võib manustada toidu sees?

Kui koer on nõus ise ussirohu tableti ära sööma, siis teeb see omaniku elu ainult lihtsamaks! Ussirohu tableti võib alla neelata nii tervelt, kui anda purustatult. Ussirohtu võib anda koos toiduga. Peab ainult jälgima, et ta seda toidu hulgast välja ei noki.

 

 • Millised on kõige levinumad tervisemured koertel Eestis?

Sellist statistikat pole ilmselt keegi teinud, kuid kliinikusse satub kõige rohkem ilmselt erinevate seedeprobleemidega koeri – kõht lahti või kinni, oksendamine, isutus, loidus.

 

 • Kust koer võib kirpe saada?

Kirbud elavad keskkonnas, mitte koera seljas. Kirbud võivad koera peale tulla kõikjalt keskkonnast. Koera seljas nad toituvad ja reisivad uude kohta, kus muneda ja kirbuinvasiooni põhjustada. Näiteks hüppab koera peale tänavalt puulehtede vahelt üks kirp, sööb koera verest kõhu täis, reisib temaga korterisse kaasa, kus ta muneb vaipadele ja pehmele mööblile 1000-2000 muna ja kirbuinvasioon ongi tekkinud.

 • Meie koeral oli aprilli lõpus mitu puuki, nüüd kuu aega hiljem tundub ta loium ja jätab toitu järgi? Kas või olla tegi lihtsalt palava ilmaga või võika kahtlustada puugihaigust?

Kindluse mõttes võiks lasta kliinikus teha puugihaiguste testi. Puugihaigused on salakavalad, sest neil ei ole spetsiifilisi tunnuseid. Koer võib olla tõesti loid soojemast ilmast, kuid samas ei saa välistada, et see on ikkagi puugihaigusest.

 

 • Kuidas väljendub koertel herpesviirus?

Herpesviirus ei tekita täiskasvanud koeral erilisi haigustunnuseid kui teda just aretuses ei kasutata. Väliselt ei saagi aru, et keor on herpesviiruse kandja. Herpesviirus põhjustab tiinetel koertel aborte, surnultsünde ja eluõuetuid kutsikaid.

 

 • Kas koer võib oksendada kui tal on kuumarabandus?

Jah, koer võib muude kuumarabanduse sümptomide hulgas ka oksendada.

 

 • Kas mitte topeltkarvaga koerte karva funktsiooniks pole talvel sooja hoidmine ja suvel jahutamine?

See, et topeltkasukas hoiab koera ülekuumenemise eest on ohtlik müüt! Paks topeltkarv hoiab küll edukalt sooja, kuid ei paku kuumaga mingit leevendust. Karva pind võib katsudes isegi jahe tunduda, kuid seda ainult seetõttu, et kogu ülekuumenenud koera poolt eraldatav soojus on karvade vahel kinni. Karvad ja nende vahel olev õhk toimib suurepärase isolatsioonimaterjalina. Kuumarabandusele väga vastuvõtliku koera jaoks võib olla tema suvekuudel pügamine isegi hea lahendus. Peab ainult arvestama, et karv pakub kaitset päikese eest ja kui paksu karvaga koer ära pügada, siis on ta esialgu UV kiirgusele väga tundlik ning võib saada päikesepõletuse.

 

 • Kas marutaudi vaktsiin annab haiguskindluse kogu eluks või tuleb seda korrata igal aastal?

Marutaudi vaktsiin tuleb teha esialgu 16 nädala vanuselt, seejärel 1 aasta pärast(1a 4k vanuselt) ning seejärel korrata iga 24 kuu järel.

 

 • Miks koer keeldub joomast pärast jalutuskäiku kui ta ise lõõtsutab?

Võimalik, et ta soovib enne joomist natuke hinge tõmmata ja rahuneda. Võibolla on tal varasem kogemus, et vesi läheb kurku ja ajab köhima, kui ta lõõtsutades seda sisse ahmib.

 

 • Kui korra on hot spot olnud, siis kas edaspidi on soodumus selle tekkeks? Kuidas oleks hea koera pärast ujumist kuivatada, kas rätikust ja toas kuivamisest piisab?

Hot spoti läbipõdemine ei tähenda automaatselt, et koeral on edaspidi seda lihtsam saada. Paljudel esinebki seda vaid korra elus halbade asjade kokku langemisel. Siiski tasub olla valvas, sest esimene hot spot võib olla märgiks, et just see koer on väga aldis nahapõletikku saama.

Enamasti piisab pärast ujumist, kui koer endalt suurema vee maha raputab ja omanik aitab rätikuga olulisemad kohad kuivemaks saada( kõrvad, kaenlaalused). Kui on teada, et koer on niiskele väga tundlik, siis võib kuivatada ka föönitades. Piisab haudumisele tundlikumate kohtade kuivaks föönitamisest

 

 • Kui koer vahel köhatab/köhib, siis kas peaks tundma muret? Olen kuulnud, et see võib viidata südamehaigusele.

Köhatamine võib olla tõesti üks südamehaiguse tunnuseid. Samas võib see olla palju muid asju. Ilma koera nägemata ja temast rohkem teadmata, on raske öelda, millest see võib olla põhjustatud. Tasub koeraga loomaarsti külastada ja täpsemalt järele uurida.

 

 • Mul on 8 kuune spits, kes on väga klammerduv, ei jäta mind hetkekski üksi. Kas see on selle tõu puhul normaalne?

Sellise probleemiga tasub pöörduda koerte treeneri poole, kes aitab välja selgitada klammerdumise põhjuse ning annab soovitusi, kuidas taolist käitumist vähendada.

 

 • Kas on normaalne, et vanemal koeral karv hõreneb?

Karva hõrenemine ja välja langemine võib viidata mitmele haigusele. Minge kindlasti loomaarsti vastuvõtule ja laske teda põhjalikult uurida.

 

 • Mida kujutab endast keemiline kastreerimine?

Isasele koerale paigaldatakse naha alla pisike implantaat mis eritab 6-12 kuu jooksul sellist hormooni, mis põhjustab ajutist viljatust ja sugutundi vähenemist. Hea alternatiiv, kui mingil põhjusel ei ole soovi koera kirurgiliselt kastreerida.

 

 • Kas kusagil tehakse ka laparoskoopilist steriliseerimist?

Petcity Rannamõisa kliinikus on selline võimalus olemas.

 

 • Mu koer on täna 5-6 korda oksendanud. Kas peaksin kliinikusse pöörduma?

Jah, kui koer on juba nii mitu korda oksendanud, siis tuleks pöörduda kliinikusse.

Kuva filtrid Peida filtrid
View as Grid Kuva listina

Tooteid (28)

 1. Diafarm hambapasta koertele 75 g
  Diafarm hambapasta koertele 75 g

  Toote omadused
  Kaltsiumkarbonaat, glütseriin, amüloglükosidaas

  5,49 €
 2. KONG KUTSIKA MÄNGUASI ACTIVITY PALL KUMMIST M
  KONG KUTSIKA MÄNGUASI ACTIVITY PALL KUMMIST M

  Toote omadused
  Pall kutsikale mille sisse saab peita maiuseid

  13,29 €
 3. KONG KUTSIKA MÄNGUASI TEETHING STICK PULK KUMMIST M
  KONG KUTSIKA MÄNGUASI TEETHING STICK PULK KUMMIST M

  Toote omadused
  Kummist närimismänguasi kutsikale

  11,90 €
 4. Kong Stuff'n Easy Treat maius kutsikatele, 226 g
  Kong Stuff'n Easy Treat maius kutsikatele, 226 g

  Toote omadused
  Pasta kutsikatele

  10,90 €
 5. Kong Stuff'N'Easy maksamaitseline pasta 226 g
  Kong Stuff'N'Easy maksamaitseline pasta 226 g

  Toote omadused
  Maksamaitseline pasta

  10,90 €
 6. MC DENTI-CARE 250ML
  MC DENTI-CARE 250ML

  Toote omadused
  Puhastatud vesi, glütseriin

  10,90 €
 7. MC kassi ja koera hambapasta Denti-Care 70 g
  MC kassi ja koera hambapasta Denti-Care 70 g

  Toote omadused
  Kaltsiumkarbonaat, glütseriin

  9,99 €
 8. MC TEAR STAIN-UM 100ML
  MC TEAR STAIN-UM 100ML

  Toote omadused
  Silmanurkadest rähma puhastamiseks kassidel ja koertel

  7,49 €
 9. Transgroom pulber Stop Bleeding 14 g
  Transgroom pulber Stop Bleeding 14 g

  Toote omadused
  Väikeste verejookused vastu

  9,99 €
 10. Vet's Best Geel hammaste hoolduseks koertele 100 g
  Vet's Best Geel hammaste hoolduseks koertele 100 g

  Toote omadused
  Gütseriin, ksantaankumm, polüsorbaat 20, L-askorbiinhape jne

  7,99 €
 11. Vet's Best suuhooldussprei 14 ml
  Vet's Best suuhooldussprei 14 ml

  Toote omadused
  Glütseriin,kaaliumsorbaat,tokoferüülatsetaat,aaloe vera

  3,99 €
 12. Vet's Best suupuhastusvaht 150 ml
  Vet's Best suupuhastusvaht 150 ml

  Toote omadused
  Glütseriin,monopropüleenglükool,PEG 40,hüdrog.kastroolõli

  10,90 €
 13. VETS BEST KOERA/KASSI HAMBAPUHASTUSLAPID NÄPULE N50
  VETS BEST KOERA/KASSI HAMBAPUHASTUSLAPID NÄPULE N50

  Toote omadused
  Propüleenglükool, kloorheksidiindiglükonaat, glütseriin,jne

  4,69 €
 14. Beeztees hambahari 5, 5 cm 2 tk
  Beeztees hambahari 5, 5 cm 2 tk
  3,99 €
 15. Hurtta jahutusvest koertele sinine S
  Hurtta jahutusvest koertele sinine S
  27,90 €
 16. Kong Jump'n Jack põrkav mänguasi koertele L, punane
  Kong Jump'n Jack põrkav mänguasi koertele L, punane

  Toote omadused
  Kummist närimismänguasi koertele

  16,90 €
 17. KONG KOERA MÄNGUASI DENTAL PULK KUMMIST M PUNANE #
  KONG KOERA MÄNGUASI DENTAL PULK KUMMIST M PUNANE #

  Toote omadused
  Kummist närimismänguasi, mis aitab puhastada hambakivist

  10,90 €
 18. Rukka Cool koerte jahutusvest, S suurus, hall
  Rukka Cool koerte jahutusvest, S suurus, hall
  31,90 €
 19. Vet's Best suuhoolduskomplekt Uk geel 100 g + hambahari
  Vet's Best suuhoolduskomplekt Uk geel 100 g + hambahari

  Toote omadused
  Glütseriin,ksantaankumm,naatriumbikarbonaat

  9,99 €