Diabeet

 

Diabeet (m/d, w/d, diabetes management) Eritoit sobib diabeetikust kassile glükoosi ehk veresuhkru ainevahetuse reguleerimiseks ja ka kaalulangetuseks. Vähese süsivesiku ja suure proteiinisisaldusega koostis vähendab teaduslikult tõestatult eksogeense insuliini manustamise vajadust.

Suhkrudiabeet (diabetes mellitus) on raske krooniline haigus, mis häirib suhkrute, valkude ja rasvade ainevahetust. Haigus on põhjustatud täielikust või osalisest insuliinipuudusest, mis on tingitud pankrease ehk kõhunäärme insuliini tootvate rakkude häirest. Insuliin on hormoon, mis on vajalik keharakkudele veresuhkru ehk glükoosi kasutamiseks (suhkru rakku sisse pääsemiseks). Insuliini puudusel või insuliiniresistentsuse puhul keharakud glükoosi kasutada ei suuda (suhkur ei pääse rakku sisse) ning organismil tekib energiavaegus ehkki veresuhkru tase on kõrge. Sisuliselt on organism näljas, mistõttu loomadel enamasti isu suureneb. Organismi rasvavarusid ning valku hakatakse lagundama ning tekib lihaskõhetus ja kaalulangus. Kui veresuhkur tõuseb kõrgemale piirist, kus neerud suudavad seda filtreerida, hakkab glükoos ka uriiniga erituma. See viib suurema uriinitekke ning seetõttu ka suurema veetarbimiseni. Diabeetikutel on suurem oht infektsioonide tekkeks, eriti põiepõletikele. Pikaajalisel põdemisel võib esineda diabeetilist neuropaatiat, mis väljendub tagajalgade nõrkuses ja plantigraadses seisus, kus kass seisab kand maas, mitte varvastel nagu tavapäraselt.

Kassidel esineb rohkem 2. tüüpi diabeeti, mille puhul pankrease rakud insuliinile ei reageeri ehk on insuliiniresistentsed (ehkki seda toodetakse), seetõttu on mõnikord umbes 6 kuu jooksul võimalik tervenemine. Kasside diabeedil on palju erinevaid tekkepõhjusi. Rasvumise puhul vähendab iga lisakilogramm insuliinitundlikkust 30% . Põhjusteks võivad veel olla endokriinhaigused, nt. hüpertüreoos ehk kilpnäärme ületalitlus; innatablettide andmine emastele kassidele; pankrease amüloidoos või pankreatiit. Raviks vajavad paljud loomad eluaegset insuliini süstimist. Ravi eesmärk on hoida loom kliinilistest tunnustest (suurenenud isu, janu, urineerimine) vaba ning tuua veresuhkru väärtused aktsepteeritavasse vahemikku. Peale insuliini on ravis oluline osa ka dieedil, liikumisel ning kaasnevate haiguste ravil ja ärahoidmisel. Õige toit aitab vähendada veresuhkru kõikumist ja insuliini doosi alandada.

 

Koostas veterinaar Kertu Kivirand.

NB! Neid toite saab osta vaid sisseloginud klient.

Hill's Prescription Diet m/d kassitoit kanaga 1,5kg
Hill's Prescription Diet m/d kassitoit kanaga 1,5kg

Erisööt

25,50 €

17,00 €/kg

Hill's Prescription Diet m/d kassitoit kanaga 5kg
Hill's Prescription Diet m/d kassitoit kanaga 5kg

Erisööt

70,90 €

14,18 €/kg

Hill's Prescription Diet m/d konserv kassile kanaga 156 g
Hill's Prescription Diet m/d konserv kassile kanaga 156 g

Erisööt

2,30 €

Hill's Prescription Diet w/d kassikonserv kanaga 156g
Hill's Prescription Diet w/d kassikonserv kanaga 156g

Erisööt

2,30 €

Hill's Prescription Diet w/d kassitoit kanaga 1,5kg
Hill's Prescription Diet w/d kassitoit kanaga 1,5kg

Erisööt

23,50 €

15,67 €/kg