Kaalulangetus

Kaalulangetus (metabolic, r/d, obesity management) Eritoidud on mõeldud täiskasvanud kassidele liigse kehakaalu vähendamiseks ja tervisliku kehakaalu säilitamiseks. Kiudainete lisamise tõttu on toidud sobilikud ka mõnede kiudainetele reageerivate haiguste korral. Võrreldes tavatoitudega on vähendatud toidu energiatihedust ehk kalorsust. Suurendatud on kvaliteetse proteiini sisaldust, et kaalu langedes lihasmassi säilitada. Kasutatud on kompleksseid süsivesikuid (n.ö. aeglased süsivesikud) ning suurendatud kiudainesisaldust. Seetõttu on veresuhkru tase päeva jooksul ühtlasem (madalam glükeemiline indeks), mis hoiab täiskõhutunnet ning on oluline ka suhkrudiabeedi ennetusel ja ravil. Lisatud on antioksüdante ja L-karnitiini, mis aitavad kaalu langetada rasvkoe arvelt säilitades samal ajal lihasmassi. Toidu koostis aitab hoida kassi uriini lahjemana ennetades nii uriinikristallide ladestumist, arvestades ülekaaluliste kasside eelsoodumust alumiste kuseteede haiguste tekkeks.

Kaalulangetuseks ja –säilituseks mõeldud veterinaarsarja toidud on välja töötatud põhjalike uurimuste tulemusel ning on seetõttu ohutud, täisväärtuslikud ja tasakaalustatud ja uuringute põhjal ka tõestatult toimivad. Etiketil on toitmisjuhised ja täpsemaks toidukoguse arvutamiseks toidu energiasisaldus. Tavapoes müüdavad „light“ ja sarnaste siltidega toitude puhul ei saa me eelnevas kindlad olla, paraku on sageli tegu vaid toote reklaamimiseks kasutatava tähenduseta sildiga. Kaaluprobleemide korral on oluline kasutada dieettoitu, kuna vaid siis saame kindlad olla, et loom saab oma vajalikud toitained kätte. Tavalist toitu väiksemas koguses andes jääb olulistest toitainetest vajaka ja loomal on pidev tühja kõhu tunne, kaal võib langeda hoopis lihasmassi kaotamise arvelt, mis ei ole tervisele hea.

Ülekaalulisus on lemmikloomadel tänapäeval järjest enamlevinud terviseprobleem. Praeguseks kannatab ülekaalulisuse ja rasvumise all juba üle poole lemmikutest. Suur osa loomaomanikest ei ole üldse teadlikud, et nende lemmik on ülekaaluline. On teada, et  ülekaalulisus soodustab paljude teiste haiguste teket või raskendab nende kulgu. On leitud seosed ülekaalulisuse ja liigesehaiguste, hingamisprobleemide, neeruhaiguse, suhkrudiabeedi, põieprobleemide, kõrge vererõhu, poegimisraskuste, südamehaiguste, mõnede kasvajate vahel. Ülekaaluline loom talub sooja ilma kehvemini ja on suuremas kuumarabanduse ohus. Samuti on anesteesia- ja operatsioonirisk suurenenud, valikulisi operatsioone ei pruugi saada enne kaalulangetust üldse teostada. Haavade paranemine on aeglustunud. On leitud seoseid käitumisprobleemidega. Looma nägemata, ainult tõu ja vanuse põhjal, ei saa öelda, kas loomake on normaalkaalus või mitte. Täpsemaks hindamiseks kasutame kehakonditsiooni indeksit KKI (body condition score BCS). Kaalu langetamisega alustamiseks tasuks loomaarstiga läbi arutada, kui palju Teie lemmik kaaluda võiks ja koostada plaan, kuidas selle numbrini jõuda. Loomaarst saab välja arvutada looma päevase energiavajaduse vastavalt ideaalkaalule. Soovituslik kaalulangetuse tempo on kassidel 0.5-2% nädalas. Kiirema languse korral ei kao kaal ainult rasvkoe, vaid ka lihaste arvelt. Kaalujälgimine on edukas siis, kui jälgitakse dieeti, pakutakse piisavalt kehalist koormust ja hinnatakse tulemusi regulaarselt.

 

Koostas veterinaar Kertu Kivirand.

NB! Neid toite saab osta vaid sisseloginud klient.

Kuva filtrid Peida filtrid
View as Grid Kuva listina

Tooteid (9)