Allergiad & nahaprobleemid

NB! Selle kategooria toite saab osta vaid sisseloginud klient. Enne toitude andmist palun konsulteeri enda loomaarstiga.

Allergiad ja nahaprobleemid (d/d, z/d, derm defense, dermatosis, hypoallergenic) Eritoidud on mõeldud naha- ja karvastikuprobleemide all kannatavatele koertele ning toiduallergiate ja –talumatuste diagnoosimiseks ja raviks. Toiduallergiate puhul sobivad hüpoallergeensed toidud (hypoallergenic ja z/d), kus valguallikas on väikese molekulmassiga hüdrolüüsitud ehk väikesteks osakesteks lõhutud nii, et koera organism ei tunne seda allergeenina ära ega tekita allergilist reaktsiooni. Samuti on allergeensuse vältimiseks kasutatud puhastatud süsivesikuallikaid. Oomega-2-rasvhapete lisamine aitab põletikku vähendada. Allergiliste ja põletikuliste nahahaiguste korral sobivad piiratud valguallikaga toidud (d/d, dermatosis, derm defense). Need sisaldavad ainult üht või kaht valgu- ja süsivesikuallikat, et vähendada allergeensust. Neisse on lisatud antioksüdante, E-vitamiini ja oomega-3 ja -6 rasvhappeid, mis toimivad põletikuvastaselt ja nahabarjääri tugevdavalt. Toidu koostist on hoolikalt kontrollitud lisaainete suhtes, paljud tooted on teraviljavabad. Veterinaarsarja toitude koostist jälgitakse väga hoolikalt ja nende positiivne toime allergiate ja nahaprobleemide korral on katseliselt tõestatud. Hüpoallergeenseid toite saab osta ainult loomakliinikutest. Sarnaste siltidega tavapoodide toidud ei taga ravivat toimet.

Allergiad on tänapäeval järjest sagedamini esinevad haigused.

Toiduallergia puhul reageerib immuunsüsteem toidus esinevatele valkudele (harvem süsivesikutele). Sarnaste tunnustega on toidutalumatus. Sümptomiteks on sügelus ja korduvad nahapõletikud, mõnedel juhtudel oksendamine, kõhulahtisus, roojas võib esineda verd. Sagedaste seedehäirete ja sügeluse esinemine nooremal loomal viitab toiduallergia võimalikkusele. Levinuimad allergeenid on veiseliha, soja ja kana. Diagnoosimiseks kasutatakse kas valitud valguga või hüdrolüüsitud toite. Ravi seisneb allergiat esilekutsuvate toiduainete vältimises. Atoopia on allergiline reaktsioon õhus levivate osakeste suhtes (tolm, hallituseosed, teiste loomade või inimeste naharakud). Atoopikul võib tekkida atoopiline dermatiit ehk nahapõletik, silmapõletik, astma. Kassidel võib allergia avalduda ainult lakkumisena. Ka väliskõrvapõletik on nahaprobleem ja võib olla allergia ainsaks sümptomiks. Sümptomid võivad varieeruda ning vahetevahel süveneda või paraneda. Diagnoosi saab panna vaid teisi põhjuseid välistades. Atoopiat välja ravida ei saa, kuid on võimalik kontrolli all hoida. Ravi oluliseks osaks on nahabarjääri toetamine sobiva toiduga.

Koostas veterinaar Kertu Kivirand.