NB! Selle kategooria toite saab osta vaid sisseloginud klient. Enne toitude andmist palun konsulteeri enda loomaarstiga.
Hambad (t/d, VE dental health). Eritoidud on mõeldud lemmiku suuõõne tervise eest hoolt kandma vähendades hambakattu ja seega hoides ära hambakivi moodustumist. Kuigi hammaste harjamine on kõige efektiivsem viis suuõõnehaigusi ära hoida, on ka ravitoite, mis aitavad hambaid puhtana hoida. Ravitoidu krõbinad on võrdlemisi suured ja erilise struktuuriga. Nimelt puruneb ravitoidu krõbin alles siis, kui koera hammas on selle täielikult läbi hammustanud. Seega läheb hammas sügavamale krõbina sisse ja toimub mehaaniline puhastus. Tavakrõbinad purunevad juba siis, kui hambatipp krõbina pinda puudutab ja tegelikkuses ei saa hambakatt nõnda maha hõõrutud.
Hambahaigused ehk periodontaalhaigused on lemmikloomade seas kõige levinum ja alahinnatum terviseprobleem. Teiseks eluaastaks on tabandunud 80% koertest ja 70% kassidest, eriti lühikoonulised- ja kääbustõud. Periodontaalhaigus on hammast ümbritsevate kudede põletik. Haigus saab alguse suuõõne bakterite kinnitumisest hammastele, mida nimetatakse hambakatuks. Haiguse esimene ja tagasipööratav staadium on gingiviit ehk igemepõletik. Gingiviiti põhjustavad suuõõnebakterid ja organismi immuunsüsteemi reageerimine bakteritele ja nende ainevahetusjääkidele. Bakterid moodustavad hamba pinnale 24 tunni jooksul pärast puhastamist kogumi, mida nimetatakse hambakatuks. Hambakivi moodustub katu kaltsifitseerumisel süljes sisalduvate mineraalide toimel. Hambakivi paikneb nii hamba pinnal kui igemetaskus. Igemealust hambakivi näha ei ole, kuid see on infektsiooniallikana tõsisem probleem, kui igemepealne hambakivi, mida võime silmaga näha. Haiguse hilisem staadium on periodontiit, misjuhul põletik on levinud sügavale hammast toetavatesse kudedesse. Kui protsess on luukaoni viinud, ei ole seda võimalik tagasi pöörata ja hamba peab eemaldama, kuid hambaarsti külastades on võimalik haiguse progresseerumist aeglustada. Korraliku suuhügieeniga on periodontiit 100% ennetatav. Probleemi märgatakse sageli alles siis, kui lemmiku hingeõhk muutub halvemaks (halitoos). Siis on tihti tegu juba periodontiidiga. Halb hingeõhk ei ole koertel ega kassidel kunagi normaalne! Halitoos on tingitud suuõõnebakterite ainevahetusjääkidest, mis on ebameeldiva lõhnaga ja tekitavad põletikku. Periodontaalhaigus on krooniline põletik, mis ravimata jätmisel langetab lemmiku elukvaliteeti ning lühendab otseselt tema eluiga. Kassile ja koerale on terved hambad sama tähtsad, kui inimesele terved käed, seega peaks loomaomanik omalt poolt tegema kõik, et lemmiku suuõõs oleks terve ja hambaid eemaldama ei peaks. Anesteesias sooritatud suuõõneprotseduuride käigus saab ultraheliga töötava aparaadi abil eemaldada hambakatu ja hambakivi nii igeme pealt kui ka igemetaskust ning hammaste pinda poleerida. Ärkvel loomal igemetasku puhastust sooritada ei saa ning sel juhul jääb igemealune hambakivi (mis on suurem infektsiooniallikas) alles ning tervistavat efekti protseduuril tegelikult ei ole.
Koostas veterinaar Kertu Kivirand.