NB! Selle kategooria toite saab osta vaid sisseloginud klient. Enne toitude andmist palun konsulteeri enda loomaarstiga.

Maks (l/d, hepatic) Eritoidud on sobilikud maksahaiguste korral vähendades ringleva ammoniaagi hulka organismis ja seega toksikoosi. Kasutatud on piiratud hulgal kvaliteetset proteiini, et vähendada koormust maksafunktsioonile, kuid säilitada lihasmassi. Vähendatud vasesisaldus ja tsingi lisamine väldib vase kuhjumist maksa ja muudab toidu sobivaks ka vaseladestushaiguste korral. Toidu energiasisaldust on suurendatud vältimaks negatiivset energiabilanssi. Oksüdatiivse stressi vähendamiseks on lisatud antioksüdante.

Maksahaigus on kas äge või krooniline maksafunktsiooni langus. Maksal on hulgaliselt ülesandeid, seehulgas organismi puhastamine detoksifikatsiooni ja ekskretsiooni läbi, osalemine toitainete ainevahetuses, seedefunktsioonid ja hematoloogilised funktsioonid. Kliinilised tunnused on loidus, suurenenud joomine ja pissimine, oksendamine, kõhulahtisus, kaalulangus, isu langus, ilavool, ikterus ehk kollatõbi, uraatkristallid uriinis, vere hüübimisraskused, astsiit ehk kõhuvesitõbi, raskemal juhul hepaatiline entsefalopaatia ehk maksast tingitud närvinähud. Maksapuudulikkuse põhjuseid võib olla väga palju, kaasa arvatud kaasasündinud haigused. Maks reageerib paljudele protsessidele kõhuõõnes ning maksapõletik võib olla tingitud maksavälistest põhjustest. Õnneks on maksal suur regeneratsioonivõime ja ägedat maksapõletikku on võimalik tagasi pöörata. Kroonilise maksahaiguse korral on õige toetava ravi ja toitumise korral võimalik head elukvaliteeti üsna pikaks ajaks säilitada.

Koostas veterinaar Kertu Kivirand.