NB! Selle kategooria toite saab osta vaid sisseloginud klient. Enne toitude andmist palun konsulteeri enda loomaarstiga.

Neerud (k/d, k/d + mobility, renal function). Eritoidud sobivad neerufunktsiooni toetamiseks ja haiguse progressi aeglustamiseks kroonilise või ägeda neeruhaiguse korral. Samuti muude seisundite korral, mis nõuavad naatriumisisalduse vähendamist, näiteks varane südamepuudulikkus. Kliinikusarja toitudes on vähendatud naatriumi- ja fosforisisaldust vähendamaks neerude koormust ja aeglustamaks neerufunktsiooni langust. Lisatud on oomega-3 rasvhappeid, asendamatuid aminohappeid ja L-karnitiini vähendamaks põletikku ja renaalset hüpertensiooni. Kuna neeruhaiged loomad on sageli isutud, on toit tehtud eriti maitsvaks. Valgusisaldus on mõõdukas vähendamaks toksiinide kuhjumist ja proteiiniallikad on hea kvaliteediga vähendamaks lihaskadu. Neerudieedi toime haiguse süvenemise aeglustamiseks ja koera elukvaliteedi parandamiseks on katseliselt tõestatud.

Neeruhaigus on kas äge või krooniline neerufunktsiooni langus. Neerude ülesandeks on organismist jääkainete väljaviimine uriiniga, ainete tagasiimendamine esmasuriinist ja elektrolüütide tasakaalu hoidmine. Kliinilised tunnused on loidus, suurenenud joomine ja pissimine või suutmatus uriini väljutada, oksendamine, kõhulahtisus või –kinnisus, kaalulangus, halb hingeõhk, isu langus, ilavool, karvastiku muutused, pimedaks jäämine. Neerupuudulikkuse põhjuseid on väga palju, kuid vanematel loomadel esineb probleemi sagedamini. Äge neerupuudulikkus võib olla tagasipööratav või areneda edasi krooniliseks. Krooniline neerupuudulikkus kujuneb pika aja vältel ja on alguses märkamatu. Sümptomid tekivad alles siis, kui suurem osa neerukoest on hävinud. Neere terveks ravida ei saa, kuid on võimalik toetava ravi ja õige toitumisega haiguse progresseerumist aeglustada ja looma elukvaliteeti tõsta.

Koostas veterinaar Kertu Kivirand.