Borrelioos, anaplasmoos, erlihhioos ja babesioos koertel

05.04.2019

Borrelioos, anaplasmoos, erlihhioos ja babesioos koertel

Asume piirkonnas, kus puugid ohustavad nii inimesi kui ka nende lemmikloomi. Koerad võivad nakatuda väga tõsistesse puukide poolt levitavatesse haigustesse. Kaitse enda lemmikut, ennetus on ravist odavam! PetCitys on saadaval hulgaliselt looduslikke ning ka käsimüügis olevaid preparaate puukide efektiivseks tõrjeks. 

Nii meie lemmikloomi, kasse ja koeri kui ka meid ennast hoiavad soojal perioodil väiksed puugid hirmuvalitsemise all. Puuk võib inimest nakatada puukentsefaliidi või borrelioosiga, koerad nakatuvad enamjaolt borrelioosi (Lyme haigus), anaplasmoosi (piroplasmoos), babesioosi või erlihhioosi. Väga harva võib ka koer puukentsefaliiti nakatuda, tüüpiliselt on nad sellisel juhul vaid haiguse kandjad ning sümptomeid neil ei esine. Kassid nakatuvad harva. Enamus puugihaiguseid on koertel äärmiselt raske diagnoosida, kuna nende kliinilised sümptomid on mittespetsiifilised. Puugihammustus on nii loomale kui ka inimesele valutu, mis teebki selle väga ohtlikuks – lemmik ei anna häirivast vereimejast märku. Äärmiselt oluline on enda lemmiklooma tunda ning tähele panna märke koera halvast enesehinnast.
NB! Nakatuda võib ka vereülekannet saades või pastöriseeritud piima/piimasaaduste tarbides (kui kitse või lehtma on eelnevalt haige puuk hammustanud ja peremeeslooma nakatanud).

Borrelioos koeral

Bakteriaalne haigus borrelioos, mis on tuntud ka Lyme tõvena, on keeruline haigus, mida on suhteliselt raske diagnoosida. Diagnoosimisel kasutatakse laboriteste, võetakse arvesse haiguse kliinilisi tunnuseid ning loomulikult ka omaniku enda tähelepanekuid. Haiguse peiteaeg on äärmiselt pikk – esimesed sümptomid, milleks on kõrge palavik, loidus, isutus ja liikumisprobleemid, avalduvad mõnikord isegi kuid pärast haigestumist.

Borrelioosi üheks sümptomiks on longe, mis ei kesta kuigi kaua ning mis nii öelda rändab liigeselt liigesele. Samuti võivad olla lemmiku liigesed äärmiselt valulikud ja turses. Kuna longe ei kesta kaua ning vahepeal suisa kaob, arvavad omanikud tihti, et muretsemiseks ei ole põhjust. Tegelikult tuleks borrelioosi kahtluse korral väga ruttu õige ravi peale saada, vastasel juhul võivad lemmikut elu lõpuni lisaks liigeseprobleemidele kahjustada saada ka neerud, maks, süda või isegi närvisüsteem. Olemas on ka vaktsiin, mis Eestis on kahjuks küllaltki raskelt kättesaadav.

OLULINE TEADA! Borrelioos kandub puugilt koerale 24-48H pärast puugihammustust, mõningatel juhtudel ka veidi kiiremini. Selle tõttu on äärmiselt oluline puuk eemaldada nii pea, kui võimalik. Kontrolli pärast igat jalutuskäiku koer hoolikalt üle!

Anaplasmoos koertel

Anaplasmoosi leivib Eestis päris palju, kusjuures harv ei ole juhus, kui koer on nakatunud korraga nii borrelioosi kui anaplasmoosi. Haiguse sümptomiteks koera üldine halb enesetunne, kõrge palavik, seedetraktihäired, isutus ja põrna suurenemine.

Ka anaplasmoosi peiteaeg võib kesta kuid. Täielik tervenemine on õige ravi korral hea prognoosiga.

 

Järgnevatesse haigustesse haigestuvad koerad Eestis harva, kuna tegemist on haigustega, mida levitavad soojemat kliimat eelistavad puugid. Valvsust ei tasuks siiski kaotada, kuna aasta-aastalt reisivad koerad aina rohkem ning paraku toob kliima soojenemine meile uusi võõrliike, kes meie kliimas end hästi tunnevad.

Erlihhioos koertel

Erlihhioosi haigestuvad koerad üldjuhul pisut soojema kliimaga Euroopa riikides. Haiguse levitajat, pruuni koerapuuki, on leitud mõningatel andmetel ka meie regioonist, suvede soojenedes on puugi relokaliseerumine Eestisse küllaltki tõenäoline.

Haigust iseloomustab mitmefaasiline kulg, millest tugevama immuunsusega koerad võivad mõningatel juhtudel ise välja tulla. Sümptomid on sarnased eelnimetatud puugihaigustele – koeral on silmnähtavalt halb olla, ta on loid ning isutu. Tekkida võib silma- ja ajukelme põletik, verevalumid. Sarnasel borrelioosile võib haigus tekitada perioodilist longet ning tundlikkust koera liigestes. Väga oluline on varajane diagnoosimine ning õigeaegselt alustatud ravi, vastasel juhul ei pruugi kaugele arennud haigus ravile alluda ning koer võib surra.

 

Babesioos koertel

Sarnaselt erlihhioosile, on babesioos pigem Kesk-ja Lõuna-Euroopas leviv puugihaigus. Babesioosi levib ohtralt ka Lõuna-Leedus, meist mitte kuigi väga kaugel. Tegemist on raske haigusega, mis eelkõige mõjutab koera verepilti. Koeral võib olla kõrge palavik, isutus ja loidus. Suureneb põrn ning kimbutada võib kollatõbi ja kesknärvisüsteemi häired. Väga sageli on nakatunud lisaks babesioosile koer samaaegselt ka erlihhioosi. Ägeda kulu tõttu võib haigus lõppeda surmaga. Olemas on ka vaktsiin, mis ei hoia ära haigestumist, kuid mis aitab haigestunud koeral babesioosi kergemalt läbi põdeda.

 

Kas kasse peaks puukide eest kaitsma?

Kassid haigestuvad puugihaigustesse võrreldes harvemini, kuid siiski – haigestuvad. Tüüpiliselt kimbutavad kasse borrelioos, hemobartonelloos, tulareemia. Sümptomid ei ole haigusspetsiifilised – kass on palavikus, loid ja isutu, limaskestade värvus on kahvatu, esineb hingamisprobleeme. Õigeaegne ravi ja diagnoos on oluline, ses vastasel juhul  võivad tekkida ulatuslikud neuroloogilised kahjustused. Löögi võib saada ka süda, neerud või liigesed.

Kuidas looma kaitsta?

Kindlasti tuleks kaitsta liigispetsiifilisi tõrjevahendeid.  Näiteks paljud koertele mõeldud tõrjevahendid võivad kassile olla surmavalt mürgised, samuti võib ohtlikuks kujuneda ka ise kokku segatud eeterlikud õlid. Eeterlikke õlisid kasutades tulb veenduda, et õli on korralikult lahjendatud ning liigile ohutu.

Lemmikloomaga reisides puugiohtlikesse maadesse tuleb kindlasti valida tõhusaim putukatõrjevahend, sest lisaks puukidele ohustavad teatud maades koeri ka sääskede poolt levitatav südameussitõbi.

Eemalda puuk nii pea, kui võimalik, vältides sealjuures otsekontakti või puugi pigistamist. Kasuta pintsette või puugikonksu ning ära vala eemadades puugi peale piiritust, õli, seepi või midagi sarnast.

Pärast puugihammustust jälgi enda lemmiklooma ning pea meeles, et puugihaigustel on peiteaeg õldjuhul äärmiselt pikk, kestes mõningatel juhtudel kuni isegi paari kuuni. Väga oluline on õigeaegne ravi ja kiire diagnoos, see võib päästa sinu lemmiku elu.

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused