Koeranäituste ABC ehk kellele need mõeldud on ja mis seal toimub

31.01.2019

Koeranäituste ABC ehk kellele need mõeldud on ja mis seal toimub

Inimeste jaoks, kes koertenäitustega varem kokku puutunud ei ole, võib esmakordne näitusekülastus tunduda suisa koomilisena. Koertenäitustel kohtab erinevaid tõuge, kusjuures koeri on ühes kohas tõeliselt palju. Eesti suurimad näitused on umbes 3000 koeraga. Mujal maailmas on näituseid, kus kohal on 20 000 koera. Seega koerte arvud on tõeliselt erakordsed!

Kas näitustel saab rikkaks?

Euroopa ja Ameerika näitused on mõneti erinevad. Samuti ka UK omad. Euroopas on auhindadeks üldjuhul (sentimentaalse väärtusega) medal või karikas ja rosett. Lõppvõistluste auhinnad erinevad, see oleneb suuresti näitust korraldavast klubist. Üldjuhul saab lõppvõistluste kohtadelt noppida kuivtoitu, mõnikord ka pesasid, mänguasju jms tarvilikku nodi. Loomulikult on ka erandeid ning mõnikord on auhinnad erakordsed, kuigi, rahalist auhinda Euroopas tavaks anda ei ole. UKs jällegi, on väga tavaline, et koerad võidavad tšekke. Seega võib öelda, et vähemalt Eestis on näitusel käimine siiski hobi, mis raha välja viib.

Palju näitused maksavad ning kellega seal käia võib?

Olemas on mittametlikud, match-showd, kuhu on oodatud KÕIK koerad olenemata koera tõust ning ametlikud näitused, kus osaleda võivad vaid tõukoerad. Match show hind on üldjuhul madalam, küündides kuni 15-euroni. „Päris“ näituste hind võib olla isegi 100€ (selline hind Eesti näitustel ei ole just tavaline, kodumaiste hinnad kõiguvad umbes 40€ piirimail).

Näitusel on mitu vanuseklassi. Mitteametlikeks klassideks on beebi-, kutsika- ja veteraniklass. Ametlikud klassid on juunior-; noorte-; ava-; tšempioni-; ja kasutusklass, kus koerad võistlevad juba rahvusliku (CAC) ja rahvusvahelise (CACIB, sellele juuniorklassi koerad ei pretendeeri) sertifikaadi peale. Sertifikaate on vaja selleks, et kinnitada koerale tšempionitiitel. Näiteks, et saada Eesti tšempioniks, tuleb koeral koguda kolm rahvuslikku sertifikaati (CAC)

Kas iga tõukoer peab näitusel käima?

Kindlasti ei pea iga tõupabereid omav koer näitustel käima, see on omaniku vaba valik ning keegi ei saa seda sundida. Küll aga tasub näitustega olla ettevaatlik – tegemist on äärmiselt sõltuvusttekitava alaga. :)

Kuidas näitused välja näevad?

Esmalt võistlevad koerad tõusiseselt. Igast vanuseklassist valitakse välja kõige ilusam koer (see on kohtuniku subjektiivne arvamus), seejärel võistlevad iga vanuseklassi  võitnud emased ja isased eraldi, et välja selgitada antud näituse kõige parema emase ja isase koera ning seejärel võistlevad parim emane ja parim isane juba omavahel, et välja selgitada antud näituse tõu parima koera.

Seejärel võistlevad kõik enda tõu parimad koerad juba enda rühma siseselt. Kõik rühma parimad koerad võistlevad juba omavahel, et välja selgitada antud näituse kõige parem koer.

Kus kohas näitused toimuvad ja mis peaks näitusele minnes olemas olema?

Näitused toimuvad suveperioodil vabas õhus, talveperioodil sisesaalides. Näitusele minnes on kõige olulisem sinu koer! Loomulikult võiks olla olemas ka näituserihm (selle aitab valida sinu treener või koerakasvataja), maiused, veekauss ja vesi, näitusepuur (sõltuvalt koerast kas tekstiilist või metall/plastikpuur), matt. Koeraesitaja ehk händler võiks olla viisakalt riides (kostüüm). Händleril peaks olema numbrihoidja, vajadusel maiusekott ning hea tuju. Kindlasti ei tohiks unustada ka koera tõuomast soengut või lihtsalt pesu, seega tuleks mõne tõuga külastada enne näituseid ka grooming-hooldussalongi. Mugav, kui kaasas on ka matkatool. Ära koera numbrit ning veterinaarpassi (jälgi, et koera vaktsineerimised kehtiksid) maha unusta!

Tõelist näitusehaid vahemaad ja piirid ei heiduta - on inimesi, kes sõidavad enda edukate koertega kasvõi Ameerikasse! 

Mille järgi kohtunik hindab ja mida näitusel tegema peab?

Näitusel hinnatakse koera vastavust tõustandardile. Mida kõrgem hinne, seda ideaalilähedasem antud koer kohtuniku arvates standardile on. Kohtuniku maitsed erinevad, sest iga inimene näeb koera, ilu ja vigu isemoodi ning mõne jaoks on mõni viga suurem kui teine. Seega võib koera tulemus erineda ning selles pole midagi imelikku. Pea meeles, et standard kirjeldab ideaali, ideaalset koera aga pole olemas ning kõikidel on mingid väiksemad ja/või suuremad vead. Igal koeral on ka enda tugevused ja paremad omadused, mis väiksed vead üle kaaluvad. Igal juhul läheb iga omanik alati parima koeraga koju ning kaasvõistlejaid tuleks alati õnnitleda ning neile kaasa elada.

Näitusel peab koer tõuomaselt seisma ja liikuma. Kohtunik hindabki koera anatoomiat, mingil määral tõuomast iseloomu ning loomulikult ka liikumist.

 Kuidas näitusteks harjutada?

Kui sinul pole varem kübetki näitusekogemust olnud, siis tasuks kindlasti enda kasvatajale sellest rääkida. Kui kasvataja asub kaugel, võiks appi võtta mõne händleri (koeraesitaja) või minna näitusekoolitusele. Üldjuhul on händlerid tasulised, tasu varieerub ning kindlat summat ei ole. Näitusekoolitusel õpetab treener koera õiget seisakut, samuti räägib sellest, mis näitusel toimuma hakkab ning annab hulgaliselt põnevaid näpunäiteid. Kuna näitusel on koeri palju, väga palju, siis on näitusekoolitus ideaalne koht, kus harjutada seda, kuidas koer käitub mitmete teiste koerte läheduses. Pea meeles, et kogenematu koera jaoks on äärmiselt keeruline enda erutust maha suruda ning tähelepanu teiste koerte asemel omanikule suunata. Kontakt on näitusel väga oluline.

Näituste kalendriplaani näed EKL kodulehelt. 

PetCity Rannamõisa XL lemmikloomakeskuse Hill’s treeningsaalis toimuvad näitusetrennid! Uus koolitus alustab juba 9.2. Loe koolituse kohta lähemalt siit.

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused