Maksahaigused koertel ja kassidel

25.01.2021

Maksahaigused koertel ja kassidel

Maksa ülesanneteks on muuhulgas organismi puhastamine detoksifikatsiooni ja ekskretsiooni läbi, osalemine toitainete ainevahetuses, seede- ja hematoloogilised funktsioonid.

Maksahaigus on kas äge või krooniline maksafunktsiooni langus.

Kliiniliste tunnuste hulka kuuluvad loidus, suurenenud joomine ja pissimine, oksendamine, kõhulahtisus, kaalulangus, isu langus, ilavool, ikterus ehk kollatõbi, uraatkristallid uriinis, vere hüübimisraskused, astsiit ehk kõhuvesitõbi, veelgi raskemal juhul hepaatiline entsefalopaatia ehk maksast tingitud närvinähud (käitumise ja/või teadvuse muutus, ringliikumine, krambid, ilavool, pimedaks jäämine, kooma).

Maksapuudulikkuse põhjuseid võib olla väga palju. Maks reageerib paljudele protsessidele kõhuõõnes ning maksapõletik võib olla tingitud maksavälistest põhjustest. Kassidel on sageli triadiit ehk maksapõletiku, soolepõletiku ja pankrease ehk kõhunäärme põletiku koosesinemine tingituna seedetrakti anatoomiast.

Maksahaigusi võivad põhjustada infektsioonid (viirused, bakterid, ainuraksed, parasiidid), toksiinid, ravimid, kasvajad, endokriinhaigused (diabeet, kilpnäärme üle- või alatalitlus, neerupealiste ületalitlus), sapiteede ummistumine, portosüsteemne šunt (kaasasündinud või elu jooksul omandatud), kaasasündinud maksapõletikud (bedlingtonterjer, dalmaatsia koer, doberman jt.), idiopaatiline ehk teadmata põhjusel tekkinud haigestumine.

Kassidel tekib juba mõnepäevase nälgimise tagajärjel maksa lipidoos ehk rasva ladestumine maksa, mis tekitab omaette haiguse olenemata nälguse algpõhjusest. Seetõttu tuleb isutu kassiga loomakliinikusse võimalikult vara pöörduda.

Maksahaiguse diagnoosimine võib olla pikk ja keerukas protsess. Vereproovid ja kujutav diagnostika (röntgenülesvõtted, ultraheli) on vajalikud, kuid ei vii alati kindla diagnoosini. Maksafunktsioon võib olla tugevalt langenud ka normi piiresse jäävate verenäitajate korral. Ainus võimalus diagnoos panna võib olla biopsiaga ehk kõhuõõne avamisega ja maksast tükikeste võtmisega laboranalüüsiks.

Maksahaiguste ravi sõltub sellest, kas esineb ka mõni teine haigus. Sageli on vajalik haiglaravi, eridieet maksahaiguse puhul näidustatud ravitoiduga, maksafunktsiooni toetavad toidulisandid. Maksahaiged loomad on sageli isutud ja võivad vajada sondiga söötmist. Šundi või kasvaja puhul võib ka kirurgia vajalik olla.

Õnneks on maksal suur regeneratsioonivõime ja ägedat maksapõletikku on võimalik tagasi pöörata. Kroonilise maksahaiguse lõppstaadium on maksatsirroos, mida pole enam võimalik tagasi pöörata, kuid õige toetava ravi ja toitumise korral on võimalik head elukvaliteeti üsna pikaks ajaks säilitada.

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused