Müüdid lemmikute jooksuaja kohta

22.03.2019

Müüdid lemmikute jooksuaja kohta

Igal loomal peab vähemalt üks pesakond olema

Ei pea. Loomad paarituvad instinkti najal ning tiinus koormab emase organismi väga. Meie lemmikutel, kassidel ja koertel on harva pesakondi, kus vaid üks poeg. Tihemini on koertel-kassidel suured, organismi tohutult koormavad pesakonnad.  Lisaks emaskoera organismi koormamisele, annab pesakond paraja põntsu ka omaniku rahakotile – tiinuse lõppfaasis ja imetava emase toidunorm võib suureneda kuni 4x, lisaks vajavad kutsikad ussikuure, vaktsiine, kiipe, toitu ning hoolt ja koristusteenust.

Kui tõuloom paaritub segaverelisega, on ta igaveseks rikutud ning poegib ka edaspidi tõuloomaga paaritudes krantsikutsikaid

Kuigi loomad võivad ühe jooksuaja ajal paarituda mitme isasega ning saada ka erinevatelt isastelt järglaseid, on iga paaritus siiski unikaalne ning füsioloogiliselt on võimatu asjaolu, et misiganes isase spermatosoid jääb munasarja nii pikaks ajaks ellu ja uut aega ootama. Seega, mitte ükski paaritus ei „riku“ looma edaspidiseks ära.

Loomadel ei ole suguhaiguseid

Paraku on loomadel suguhaiguseid. Koertel on sagedaseim herpesviirus, mis vastsündinuid kutsikaid niidab, samuti põhjustab see loomadel ka aborti. Kassidel levib kassiaids FIV, mis muudab nende immuunsussüsteemi nõrgaks. NB! FIV ei tähenda tingimata surmaotsust ning paljud diganoosiga kassid elavad täisväärtuslikku elu. Mõlemad haigused on liigiomased ning inimesed nendesse ei nakatu.

6-kuused ja nooremad loomad on paaritumiseks/viljastumiseks liiga noored 

Loomade suguküpsus on indiviiditi erinev, nii võib mõni saada suguküpseks väga noores eas. Paljudel emastel algab jooksuaeg juba poole aastaselt ning juba siis on tiinestumine võimalik. Isaste suguküpseks saamine võib toimuda isegi varem.

Kutsikad ja kassipojad ei vaja lisatoitu – emane saab toitmisega ise hakkama

See oleneb suuresti pesakonna suurusest. Juhul, kui emasel on tõeliselt suur pesakond, on lisatoitmine/lutitamine vajalik. Inimese abi on ka näiteks siis, kui emane on AB kuuri või muude ravimite peal (näiteks emasel oli keisrilõige või mastiit – rinnapõletik). Väikeste loomapoegade magu on tilluke ning nad vajavad sööki iga paari tunni tagant. Suure pesakonna puhul tähendab see seda, et omanik toidab beebiloomi sisuliselt 24H järjest. Lisatoitu ehk tahket „päristoitu“ vajavad kutsikad ca 3-4 nädalaselt. Kasvav organism vajab väga palju toitu, mis tähendab omakorda suurt väljaminekut lemmiku omanikule. Väga palju energiat ehk toitu vajab ka imetav emane.

Steriliseerimine ja kastreerimine muudab lemmiku iseloomu

Kuna hormonaalne tase mõjutab looma käitumist päris palju, siis kohati on see tõsi. Küll aga ei ole steriliseerimine ja kastreerimine iseloomu- ja käitumisprobleemide lahendus, selle jaoks on treening ja koertekool.

Loomad hoolivad sugulusastmest ning ei paaritu lähisugulastega

Paraku ei ole see tõsi. Loomad võivad paarituda enda õe või vennaga, ema või isaga ning tädi või vanaonuga. Sugulus ei ole kahjuks määrav.

Väike koer ei suuda suurt koera paaritada

Ka see ei ole kahjuks tõsi. Loomad on erakordselt nutikad ning saavad kange tahtmise korral igasugusest olukorrast võitu, sh mõtlevad ka kõige keerulisematele ülesannetele lahendusi.

PetCity Blog:

Kõik postitused