Mida teha, kui koera hammustab rästik?

12.04.2024

Mida teha, kui koera hammustab rästik?

Suvisel ajal armastab eestlane ikka puhata. Käiakse nii reisidel kui nauditakse seda üürikest sooja päikeselist aega ka Eestis. Kogu perega linnast maale seiklema minnes võiks olla valmistunud muuhulgas ka selleks, et kusagil raiesmikul või metsa serval päikese käes peesitama jäänud uss teie koera hammustab.

Kui nastik ei ole loomale ohtlik, siis rästik on mürgine. Ussid mõistagi ise aktiivselt salvamist ei otsi, aga põnevust nad loomas tekitavad ning tahtmatult-teadmatult võibki uss end salvamisega kaitsta. Seetõttu esimene asi, mida teha – jälgida hoolega, kas usse on näha. Kui loom saab hammustada, siis võimalusel tuvastada, kas tegemist oli rästikuga. Sageli on hammustus pea ja kaela piirkonnas aga ka jäsemetel.

Millised on rästikuhammustuse tunnused koeral?

Kui tegemist pole mürgiussiga, siis on hammustuse koht väike. Kuna rästiku hammustus on mürgine, siis hammustuskoht võib olla koheselt turses ja katsudes valus. Näha on üks, kaks või mitu väikest torkehaava, võib esineda verejooks, verevalum, kiiresti tekkiv ja väga valus turse. Nahk omandab lillakaspunase varjundi ja muutub tundetuks. Rästiku mürgi toimel võivad tekkida muutused mitmete elundite talitlustes, näiteks närvisüsteemis, kopsudes. Võib kujuneda neerukahjustus. Verevalumid ning kahjustatud kudedest vabanevad ained mõjutavad vere hüübimist ja tekitavad hemolüüsi. Kui lemmik on mürgile allergiline, siis võib tekkida koheselt anafülaktiline šokk (samuti nagu tundlikel loomadel mesilase nõelamisel). Raskemad nähud võivad ilmneda alles mitme tunni pärast, nt väsimus ja nõrkus, loidus, lihaste värinad, iiveldus, oksendamine, vererõhu langus ja šokk, hingamisraskused. Kõige ohtlikum on mürgihamba torge veresoonde ja seega ka mürgi sattumine vereringesse.

Mida teha koera rästikuhammustuse puhul?

Tegutsege viivitamatult! Esmaabi põhimõtted on samad, mis inimeste puhul. Kui koera hammustas rästik ja vähegi on võimalik, püüdke looma paigal hoida – liigne liikumine, silitamine, patsutamine aitab mürgil kiiremini vere kaudu kehas laiali minna. Kui olete linnast kaugel, konsulteerige veterinaariga telefonitsi ning esimesel võimalusel tooge lemmik loomakliinikusse.

Mida ei tohi teha rästikuhammustuse puhul?

Ärge proovige hammustushaavast mürki välja imeda ega lõigata, samuti mitte paigaldada žgutti. Ärge pange jääd või muud hammustuskohale.

Kuidas veterinaar saab aidata koera rästikuhammustuse puhul?

Loomakliinikus saab looma aidata professionaalselt, kuna vaja võib olla vedelikteraapiat, et vältida madalat vererõhku. Vajadusel antakse hapnikku. Antibiootikume ja valuvaigisteid annab loomaarst vastavalt vajadusele. Mürgistus ei teki alati ning sõltub mitmest asjaolust: aastaajast, mürgi hulgast hammustamise hetkel ja piirkonnast, kuhu hammustati. Samuti sellest, kui palju ohver pärast hammustust liigub ning lemmiklooma suurusest – väiksem loom saab oma kehakaalu kohta suurema annuse mürki ja on suurem oht tõsiseks mügituse tekkeks. Mürgi kogus ei ole seotud ussi suurusega. Mõned nähud, nagu neerukahjustus, võivad ilmneda alles 24-72 tunni pärast. Sellisel juhul peab loom loomakliinikus intensiivravil ja jälgimisel viibima mitu päeva. Verehüübimatuse või hemolüüsi tekkimisel võib vaja minna vereülekannet. Kõiki ussihammustuse ohvreid tuleb jälgida vähemalt 24 tundi, isegi kui puuduvad haigusnähud. Kui need on olemas, pikendatakse vaatlust 48-72 tunnini, kuna kahjustused ei pruugi kohe ilmneda. Turse ja valu võib kesta 2 nädalat ja kauemgi.

 

Kui sinu koer saab rästikult hammustada, pöördu viivitamatult kliinikusse või helista 24/7 telefonil 15222 Tallinnas. 

PetCity Blog:

Kõik postitused