Kuuma ilma ohud lemmikloomadele

20.05.2024

Kuuma ilma ohud lemmikloomadele

Veterinaar Kertu Kivirand vastab küsimustele, kuidas kuumus koertele mõjub ja kuidas neid ülekuumenemise eest kaitsta.

Kuidas koerad ja kassid oma kehatemperatuuri alandavad?

Koerad ja kassid ei ole võimelised higistama nii nagu inimesed. Higinäärmed on neil nõrgalt arenenud, rohkem asub neid vaid käpapadjanditel ja ainus võimalus kehatemperatuuri alandada on lõõtsutades. 

Kuidas kaitsta koera ülekuumenemise eest?

 • Mingil juhul ei tohi looma suvel päikese kätte jätta nii, et tal ei ole võimalust soovi korral varju liikuda.
 • Eriti ohtlik on jätta loom autosse, isegi kui see on pargitud varju ja aken on jäetud irvakile. Temperatuur autos võib minutite jooksul kahekordistuda.
 • Kuumaga peab loomal alati olema ligipääs joogiveele.
 • Karvast looma ei tohiks suveks ära pügada lootuses, et tal siis nii palav ei ole. Tulemuseks on vastupidine efekt. Karvastik toimib isolaatorina nii külma kui kuuma eest ja päikesekiirte otsese toime ehk päikesepõletuse eest. Pigem tuleks karvastikku hooldada, pulstid ja liigne aluskarv välja kammida ja vajadusel karv lühemaks pügada.
 • Tänapäeval on koera kuuma eest kaitseks saadaval ka jahutustooteid: jahutusmatt, jahutusvest, jahutav kaelarihm, jahutavad mänguasjad

Mis juhtub, kui koer ei saa jahutust kuumal päeval?

Kui vaatamata lõõtsutamisele kehatemperatuur tõuseb, tekib loomal kuumarabandus (ligikaudu kehatemperatuuril 41 kraadi). 43 kraadi juures kahjustuvad siseorganid ja aju ning järgneb surm.

Milline koer on kuumal päeval eriti ohus?

Kuumarabandusele on eriti vastuvõtlikud lühikoonulised (brahhütsefaalsed) tõud, samuti väga noored või vanad ning südamehaiged või ülekaalulised loomad. Lühikoonulised loomad ei suuda anatoomiliste iseärasuste tõttu oma kehatemperatuuri hästi reguleerida, kuna õhuvool on takistatud. Mopsid ja buldogid ülekuumenevad juba väga kerge füüsilise pingutuse korral ja vajavad soojal ajal erilist hoolt.

Kuidas ära tunda kuumarabandust koeral?

Kuumarabandus võib tekkida minutitega. Kuumarabanduse tundemärgid on tugev lõõtsutamine, hingamisraskus, loidus kuni teadvusekaotuseni, tasakaaluhäired, värinad, krambid, tumepunased või sinakad limaskestad ja keel, ilavool, oksendamine, kõhulahtisus.

Mida teha, kui koer on ülekuumenenud?

Koheselt tuleb loom toimetada jahedamasse kohta, jahutada teda jaheda veega (eriti käppasid ja kõhualust; nahalt aurustuv vedelik jahutab paremini kui karva niisutamine ), ja pöörduda koheselt esmaabi vastuvõtule. Teadvusel loomale anda jahedat vett juua. 

Kuidas vältida koera ülekuumenemist?

Õnnetuse ennetamiseks:

 • Hoida loomi otsese päikesepaiste eest,
 • vältida umbseid ruume,
 • jalutada hommikul vara või hilja õhtul,
 • vältida asfaldil jalutamist,
 • vältida füüsilist pingutust ning alati jalutuskäigule vett kaasa võtta.
 • Ketikoerte pidamisel tuleb hoolitseda selle eest, et koeral oleks võimalik päikese eest varjuda ning vabalt puhast vett tarbida.
 • Töö- ja sportkoerte puhul tuleb loomale varjulisi puhkepause võimaldada. Tööülesandeid täites võivad koerad ise puhkamise ja veejoomise unustada, seega peab omanik seda neile võimaldama.

Kas koeral saab tekkida päikesepõletus?

UV-kiirgus põhjustab loomadel, nagu inimestelgi, nahapõletikku ehk päikesepõletust. Päikesepõletus ohustab valge või lühikese karvastikuga loomi, eriti ninapeeglit ja kõrvu. Pidevalt päikese käes viibivatel heleda karvastikuga loomadel on suurenenud risk haigestuda lamerakulisse kartsinoomi, mis on agressiivne halvaloomuline kasvaja.

Kõige parem oleks lemmikloomade puhul sagedast otsese päikesepaiste käes viibimist vältida. Põhimõtteliselt võib kahjustusohtlikke piirkondi (nt. kõrvaotsad) lastele mõeldud päikesekreemiga määrida. Samas tuleb silmas pidada, et loomadele mõeldud päikesekreeme saadaval ei ole ning päikesekreemi ära lakkumist tuleks takistada.



PetCity Blog:

Kõik postitused