Kas kass peaks sööma kuivtoitu või märgtoitu?

03.08.2021

Mida anda oma kassile – kuiv- või märgtoitu. Antud küsimust esitavad endale ilmselt paljud kassiomanikud. Nii kuiv- kui ka märgtoidul on omad eelised ja puudused. Püüamegi neid allolevas artiklis natuke lahata.

Artikli autor: Julija Abram DVM ja Pro Plani tootejuht 03.07.21

Kuivtoidu ja märgtoidu põhiline erinevus seisneb mõlema toidu niiskussisalduses. Kuivtoitudel on niiskust umbes 10% ja märgtoitudel 70-80%, mis tähendab seda, et tarbides kuivtoitu, vajab kass rohkem vett, tarbides märgtoitu, saab kass osa päevasest veevajadusest kaetud märgtoiduga. Siin ei saa öelda, et üks variant on parem kui teine, kõik oleneb individuaalsest kassist.

Märgtoidu eelised ja puudused

Märgtoit on paljudele kassidele maitsvam, sest lemmikud eelistavad üldiselt märgtoitu. See on seotud selle sama niiskuse sisaldusega. Niiskus aktiviseerib lõhna- ja maitsemolekule paremini, kui niiskuse puudumine. Märgtoit on täiendav vee allikas. Kassid on üldiselt pigem kehvad vee joojad ja märgtoiduga saavad nad täiendavat vett, mis on eriti oluline kuseteede murede all kannatavatel kassidel. Märgtoitu võib olla kergem süüa kassidel, kellel on probleeme hammastega ja kellel on toidu närimine valulik.

Puuduseks on loomulikult märgtoidu kõrgem hind. Samuti tuleb silmas pidada, et pärast märgtoidu pakendi avamist, tuleb see ära tarvitada 42 h jooksul ja vahepeal tuleb toitu säilitada külmkapis. Mõned kassid kipuvad külma toiduga pirtsutama. Sellisel juhul on abiks toidu soojendamine – nagu inimestelgi – soe toit on ahvatlevam ja lõhnab paremini kui kõrgema niiskuse sisaldusega toit (nt. kaerahelbepuder vs. kuivad karahelbed). Märgtoitu ei tohi välja jätta terveks päevaks, sest sellega kaasneb suurenev toidu riknemisest tingitud seedetraktihäirete või isegi mürgituse oht.

Kuivtoidu eelised ja puudused

Kuivtoit võib ees olla kogu päeva kartmata, et toit rikneks. Seejuures päeva lõpuks söömata jäänud kuivtoit tuleks samuti ära visata, sest kõik kuivtoidud lahtuvad pikemal kokkupuutel õhuga ja see võib kaasa tuua kassi soovimatuse toitu süüa. Kuivtoitu saab panna automaatsetesse söötjatesse ja mänguasjadesse. Kuivtoidu hind tuleb soodsam kui märgtoidul.

Puuduseks on kergemini tekkiv ülesöötmise oht, eriti kassidel, kes on vabasöötmisel – kauss on kogu aeg toitu täis ja kass käib söömas siis, kui ise seda soovib. Ka vabasöötmisel peab kassi päevase toidunormi eraldi välja kaaluma ja ideaalis jaotama selle 2-3 toidukorraks (vabandust, väljavalamise korraks), et jällegi ennetada toidu lahtumist. Kuivtoit on kontsentreeritud toit ja seda peab kass saama üldiselt üsna vähe, sest energiatihedus on suurem.

Kas sööta koos või eraldi

Kõik oleneb individuaalse kassi eelistustest. Mõned kassid eelistavad märgtoitu, teised kuivtoitu. Kombinatsioon mõlemast on hea võimalus pakkuda kassile maksimaalset toiduelamust. Pakkuda võib neid nii koos kui ka eraldi. Paljud kassiomanikud eelistavad skeemi, kus üks toidukord on märgtoit, kuivtoit on aga kogu aeg ees; teised jälle pakuvad 2-3 söögikorda, kus märgtoit on segatud kuivtoiduga. Ükskõik, millist skeemi eelistada, oluline on, et kass saaks täisväärtuslikku ja tasakaalustatud sööki talle vajaminevas koguses. See tähendab arvutusi! Kui eelistada kuivtoidu ja märgtoidu kombinatsiooni 50:50, siis tuleks üle vaadata toidupakkide peal olev toitejuhend ja vähendada paki peal olevat päevast toidukogust 50% võrra, et vältida kassi ülesöötmist ja sellega liigse kehakaalu teket. Nii saab kassi 50% päevasest toitainevajadusest kuivtoidust ja teise 50% märgtoidust.

Tähelepanelik tasub olla just märgtoidu osas, sest paljud märgtoidud on lisandsöödad, ehk toidud, mis katavad vaid osa kassi päevasest toitainevajadusest (nt vaid valkude ja osalise rasvavajaduse osa). Täisväärtuslikud toidud sisaldavad kõiki kassi eluks vajalikke toitaineid, sh. vitamiine ja mineraale, õigetes vahekordades. Eestis, märgtoitu ostes, tuleks tähelepanelikult jälgida nii eestikeelset tõlget kui ka originaalteksti, sest tihtipeale läheb just „täistoitud/lisatoidu“ teemaline oluline info tõlkes kaduma või aetakse omavahel segamini täissööda ja täiendsööda termin. Kõige õigem antud olukorras on lähtuda originaaltekstist. Kui tegemist on täissöödaga, siis (lähtuvalt seadusandlusest) peab see olema pakile märgitud, kui tegemist on lisandsöödaga, siis seda ei pea eraldi pakil välja tooma.

Kõige lihtsam on aga valida Pro Plan kassieinekotikesed, mis on täisväärtuslikud, tasakaalustatud ja väga väga maitsvad. Pakkuda on kaks maitsed pirtsakatele ja tundliku seedimisega kassidele (kalkuni või ookeanikalaga), kaks maitset lõigatud kassidele (veisega või kanaga) ja üks maitse kassipoegadele (kalkuniga). Otsi tooteid hästivarustatud lemmikloomapoodidest ja anna meile tagasisidet, kuidas Teie kiisule maitses, kasutades Instagramis #proplaneesti. Ideaalse kombinatsiooni saavutamiseks proovi ka Pro Plan kassi kuivtoitusid.

 

PetCity kauplustes on kõik Pro Plan tooted augusti kuu vältel soodustuses -20%. Kasuta võimalust ja proovi uusi kassidele mõeldud Pro Plan mägtoitusid!

PetCity Blog:

 • Koerte mänguasjad Zogoflex Air ja Zogoflex – mis neil vahet on?

  Loe edasi

 • Treeni koos lemmikuga!

  Loe edasi

 • Mürakartus lemmikloomadel

  Loe edasi

 • Leader - veterinaaride poolt välja töötatud kvaliteet sinu koerale

  Loe edasi

 • Kui koju tuleb kutsikas või kassipoeg

  Loe edasi

Kõik postitused

Seotud tooted: