Keskkonnasõbraliku loomaomaniku ABC: Toitumine ja toit

08.03.2023

Keskkonnasõbraliku loomaomaniku ABC: Toitumine ja toit

Mõistlik tarbimine ja austav suhtumine loodusesse pole mööduv trend, vaid vajadus muutuda igaühe südameasjaks. Ka lemmikud jätavad keskkonda oma käpajäljed. Kuidas nende omanikud saaksid loodust hoida ja säästlikumalt tegutseda?

Autor: Julija Abram, DVM, Eesti Väikeloomaarstide Seltsi president, Pro Plan esindaja

FOTOD: ADOBE STOCK

Jätame maailma rohelisemad käpajäljed

  1. VALI KESKKONDA HOIDEV TOOTJA!

Teadlik loomaomanik on lemmiku toidu tootja suhtes valiv - toit peab olema loomale sobilik ja kvaliteetne. Ent üha rohkem loomaomanikke mõtleb ka sellele, kas tootja toodab loodust hoidvalt. Nii otsivad teadlikud loomaomanikud pakenditelt märgiseid, nagu „orgaaniline", „naturaalne" , „looduslik", „värske", kuid need terminid iseloomustavad vaid toorainet ega peegelda kuidagi loodussäästlikkust.

Keskkonnateadlikud tootjad eelistavad oma toodetes kohalikku toorainet, kontrollivad tooraine kestlikku valmistamist, vähendavad liigsete pakendite kasutamist ja pakivad oma kauba töödeldavatesse või taaskasutatavatesse pakenditesse.

  1. ARVESTA TOIDUKOGUSEID TÄPSELT!

Mõõdukalt tarbides ei teki liigseid pakendeid. Avatud toidukoti sisu peaks lemmik ära tarvitama 4-6 nädala jooksul. Toidu kogus sõltub looma keha seisukorrast, kaalust, tervisest, keskkonnast ja aktiivsusest. Enamasti pakendavad tootjad ühte pakki koguse, mille loom sööb ära 1-6 nädala jooksul.

Et looma toit oleks alati värske ja täisväärtuslik, arvesta toitu ostes looma vajadustega.

NÄITEKS keskmist kasvu kassile jätkub

  • 400 g toidupakist umbes nädalaks;
  • 1,5 kg toidupakist 4-6 nädalaks;
  • 3 kg toidupakist umbes kaheks kuuks;
  • 5-10 kg toidupakk sobib koju, kus on vähemalt kolm sarnaste vajadustega kassi.

Koerte kuivtoidu pakkide suurused jäävad vahemikku 700 grammist kuni 14+ kiloni. Pakenditel on kirjas ka juhised, mille põhjal saab arvestada, kui palju toitu lemmik igapäevaselt vajab. Kui mingil põhjusel ei söö lemmik päevast toidukogust ära, siis tuleks söömata jäänud toit ära visata ja asendada uue värske toidukogusega. Pikalt (päevi) õhu käes seisnud toit kaotab oma maitse- ja lõhnaomadused ning lemmik võib keelduda selle söömisest. See on ka põhjus, miks kõik toidupakendid tuleb korralikult kinni panna selliselt, et õhk pressitaks toidukotist välja. Toit, mida lemmik päeva jooksul ära ei söönud, tuleks ära visata ja kaaluda järgmisel toidukorral uus sobiv kogus.

Andes lemmikule õige koguse toitu, säästad toitu, raha ja hoiad ära lemmiku liigse kehakaalu tekke.

Euroopa eri piirkondades on 20-50% lemmikutest ülekaalulised, mis seab ohtu looma tervise. Liigne kehakaal on paljude haiguste eelsoodustavaks faktoriks, mille tõttu peavad omanikud kergendama oma rahakotti meditsiiniliste protseduuride tarvis.

  1. SÄILITA TOITU ÕIGESTI!

Toidu kokkupuude õhuga mõjutab toidu kvaliteeti. Mida rasvasem on toit, seda kiiremini see õhu käes rääsub. Rääsunud õli rikub toidu head mekki ja lõhna.

Mõnikord püüavad loomaomanikud raha säästa ja ostavad oma pisemale koerale (alla 10 kg) suurema, 10-14-kilose toidukoti, millel on soodsam kilohind.

Sageli lõpeb see sellega, et lemmik keeldub toidukoti lõpuosa söömast, sest toit on avatud pakendis seistes ära lahtunud.

Seetõttu on omanik sunnitud toidu ära viskama ja ostma ikkagi uue toidukoti.

Toidu paremaks säilitamiseks tasub seda hoida originaalpakendis. Kui oled loomale toidukorra välja kaalunud, suru pakendist liigne õhk välja ja sulge pakend õhukindlalt. Toidukoti võib tõsta ka eraldi säilitustünni, et kaitsta seda veelgi tõhusamalt ohu eest.

Märgtoidu puhul tuleks kõigepealt tutvuda pakendile märgitud hoiustamistingimustega. Märgtoitu ostes on suuruse valik eriti oluline, sest lahtise konservi peaks koer või kass ära sööma kahe kuni viie päeva jooksul. Miks? Sest konserv on suure niiskussisalduse tõttu kergesti riknev. Kui lemmik korraga tervet konservi ära ei söö, tuleb seda hoida külmikus. Hea oleks seda külmikust välja jätta mitte kauemaks kui 30 minutit.

Toidu säilitamise põhimõtted:

  • Ära hoia toitu õhu käes. Kõige parem on hoida seda originaalpakendis, kuid õhu käest suletuna. Abiks on ka toidutünnid;
  • Ära jäta toitu loomale pikaks ajaks ette. Lisaks on soovitatav pesta ja kuivatada oma lemmiku kausse iga päev;
  • Kuumemad temperatuurid võivad toidu kvaliteeti halvendada, jälgi, et ladustamisekohas oleks pigem jahedam;
  • Märgtoit tuleb ära tarvitada 2-5 päeva jooksul ning hoida poolikut pakki õhukindlalt ja külmikus.

 

 

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused