Koera suu ei valeta...

02.04.2018

Koera suu ei valeta...

Lemmikloomade suuõõnehaigused

 Suuõõnehaigused on lemmikloomadel kõige sagedamini esinevad probleemid. Hambahaigused ei ole ainult suuhügieeni probleem, vaid võivad põhjustada süsteemseid terviseprobleeme, nagu südamehaigused, hingamisteede haigused ja neeruhaigused. Suuhügieen on looma heaolu seisukohalt väga tähtis – hammaste probleemid põhjustavad valu, mis võib kiiresti muutuda krooniliseks ja häirida tugevalt looma igapäevast heaolu. Igaüks teab, mida hambavalu tähendab. Kindlasti tuleb meeles pidada, et lemmikloom suudab suus olevat valu sinu eest kaua varjata.

 Nii nagu inimestel, on ka lemmikloomadel hammaste harjamine üks parimaid viise, kuidas hoida hambad ja igemed terved. Kuna koerte hammaste harjamine on suhteliselt keerukas ülesanne, on harjutamise mõttes oluline seda protseduuri alustada juba noores eas. Regulaarne hammaste eest hoolitsemine on looma tervise aspektist äärmiselt vajalik.

 Kuidas lemmiku hambaid pesta?

Tuleb kasuta pehmete harjastega niisutatud hambaharja. Sobilikud on spetsiaalsed lemmikloomadele mõeldud hambaharjad. Kui teil pole spetsiaalset lemmiklooma hambaharja, võite kasutada ka laste- või sõrmeotsa-hambaharja. 

Esialgu harjutage lemmikut sellega, et puudutate õrnalt tema suupiirkonda ja tõstate tasakesi tema huuli. Seejärel puudutage õrnalt näpuga igemeid, samal ajal teise käega pead või lõuaalust silitades. Tehke seda iga päev paar korda ja loom harjub kiiresti sellega, et keegi katsub tema tundlikku piirkonda.

Hambaid tuleb harjata spetsiaalselt lemmikloomale mõeldud hambapastaga. Lemmikloomade hambapasta on enamasti maitsestatud linnuliha, maksa või linnastega ja selle maitse on koertele meelepärane. Ärge kunagi kasutage inimeste hambapastat või söögisoodat! Kuigi puhastusvahendid on ohutud lemmiklooma omanikule, võivad need olla kahjulikud teie lemmikule. Inimeste hambapastad sisaldavad lemmikloomale toksilist fluoriidi, sest loom ju limpsib hambapastat ning neelab seda ka alla. Teie koera hambaid tuleb pesta nii tihti kui võimalik, ideaalis iga päev.

Näpunäiteid lemmiklooma hambapuhastuseks:

·       Leidke mugav koht; koer võiks hammaste harjamise ajal istuda.

·       Andke koerale tutvumiseks näpu pealt väike kogus hambapastat nuusutada ja maitsta.

·       Tõstke koera ülahuul üles, et paljastada hammaste välispinnad ja igemed.

·       Liigutage hambaharja ringjate liigutustega õrnalt hammaste pinnal ja igemetel, puhastades sedasi hammaste välispinnad (enamik lemmikloomi ei lase harjaga minna hammaste sisepinnale).

·       Liikuge eesmistelt hammastelt taha purihammastele, pöörates tähelepanu nii ülemistele kui ka alumistele hammastele. Seejärel puhastage esimesed hambad.

·       Harjake looma mõlemat suupoolt vähemalt minuti jooksul.

 Muud viisid lemmiklooma hammaste puhastamiseks

 Mehaaniliselt saab hambaid ja igemeid puhastada ka närimismaiustega. Osa neist on just spetsiaalselt hammaste hooldamiseks mõeldud ja sisaldavad ensüüme, mis aitavad eemaldada hambakattu ja vähendavad hambakivi teket. Lisaks sisaldavad Virbaci närimislehed bakterivastase toimega kloorheksidiini.

PetCity Rannamõisa ja Pärnu Keskuses on müügil hulgaliselt erinevaid hambaravitooteid: hambageelid, spetsiaalsed hambaravitoidud ja toidulisandid, mis aitavad vähendada hambakivi teket ja pakuvad lisaks hambapesule veel hammaste hooldust, mida teie lemmik väärib. Toidulisanditest on eriti kasulik merevetikapulber, mis sisaldab naturaalset merevetikaekstrakti. See preparaat võitleb hammaste pinnale koguneva hambakatu ja hambakiviga ning vähendab bakteriaalset survet suus. Dr Säre on loodusliku toidulisandi efektiivsust selgitanud järgnevalt: merevetikapulber toimib süsteemselt, pulbri seedumisel imenduvad komponendid verre ning seejärel eritub sülge ühend, mis hoiab ära hambakatu kogunemist hammastele.

Kvaliteetne lemmikloomatoit, hammaste pesemine, närimismaiuste kasutamine – need on olulised komponendid koera suuhügieeni ja tervete hammaste tagamisel. Kindlasti on vajalik lasta loomaarstil vähemalt kaks korda aastas lemmiklooma suu üle vaadata. Kui hammastele on juba kogunenud hambakivi, siis ei ole seda võimalik ainult pesemisega eemaldada. Niisugusel juhul tuleb loomakliinikus teostada professionaalne hambaravi ja hooldus.

Suuõõnehaiguse diagnoosimiseks vaatab loomaarst esmajoones põhjalikult lemmiku hambad ja suuõõne üle, tehes kindlaks, kui palju on kogunenud hambakivi, kas esineb igemepõletikku või hammaste liikuvust, väärhambumust, murdunud hambaid, kasvajaid, haavandeid, vigastusi jne. Suuõõneprobleemide korral vajab lemmikloom spetsiaalset diagnostikat ja ravi, mis hõlmab suuõõne täiendavat ülevaatust, röntgenülesvõtteid, igemetaskute sondeerimist, hambakivi eemaldamist ning hammaste poleerimist.

PetCity Rannamõisa Loomakliinikus teostatakse lemmikloomade professionaalset suuhooldusprotseduuri ja ravi üldanesteesias. Inhalatsioonianesteesia võimaldab hoida hingamisteed vabad – intubeerimisel viiakse hingamisteedesse intubatsioonitoru, mille kaudu lemmik hingab protseduuri ajal hapnikku ja inhalatsioonianesteetikumi. Professionaalne hammaste puhastamise protseduur on oluline teostada enne haigussümptomite väljakujunemist.


Kuidas lemmiku suuprobleeme ära tunda?

PetCity Loomakliiniku hambaarst dr Marili Köster kirjeldab suuõõneprobleemide tunnuseid: esineb halb hingeõhk, suurenenud süljevoolus, igemete punetus ja veritsemine. Hambakivi on enamasti võimalik kergesti märgata – see on kõva pruun hammastele kinnituv kivine materjal. Suuõõneprobleemidele viitavad ka igeme- ja koonupiirkonna sagedane sügamine, nõre eritumine ninast ja koonupiirkonna katsumisest hoidumine. Silmaalune osa, põse- või lõuapiirkond võib tursuda, suhu vaatamisel võib märgata igemetel tavatuid moodustisi. Hambahaigustele viitab ka see, kui lemmik loobub närimast maiust või mänguasju, ilmneb muutusi söömisharjumustes, raskendatud närimist või närimist ühe suupoolega. Kaasneda võib ka kaalukaotus.

Valureaktsiooni suudab lemmik varjata kaua, aga kui valu on juba väga tugev, siis muutub loom loiuks, püüab peituda, on tujutu, ei taha mängida või on rahutu ja muudab magades sageli asendit. Seetõttu on tervislikust seisundist ülevaate saamiseks eriti tähtis käia iga kuue kuu tagant hambaid kontrollimas.

Kui märkate oma lemmikul ühte neist hambaaiguste sümptomitest, tooka ta kohe hambaarsti juurde!

 

PetCity Blog:

Kõik postitused