Kennelköha ja leptospiroos koertel

06.09.2019

Koerte sügishaigused - leptospiroos ja kennelköha

Igal sügisel kimbutavad lemmikloomaomanikke kaks kõige sügislembelist haigust – leptospiroos ja kennelköha. Kuigi need haigused võivad esineda ka muul aastaperioodil, esineb enim haigusjuhtumeid siiski just soojal ja niiskel ajal, ehk sügisel.

Kennelköha levik

Kennelköha on piisknakkushaigus ning võimutseb eelkõige koeraparkides, näitustel ja võistlustel aga ka mujal, näiteks koertekoolides. Juhul, kui käid nakkusohtlikul ajal trennides, uuri kindlasti koertekooli vastutavalt isikult kuidas on korraldatud asutuse desotamine. Kuna haigestumine käib lihtsalt ning võib olla mõningatel juhtudel ka fataalse lõpuga, siis väldi kennelköhakahtlusega koera viimist koerterohketesse üritustele või aladele, samuti ei tohiks haige koeraga käia ka koerteväljakutel – isegi juhul, kui külastamise hetkel seal teisi koeri ei ole!

Kes haigestub kennelköhasse

Haigusele on vastuvõtlikum koer, kes on kannatanud stressi all (näiteks kolimine, koduvahetus, reisimine vms) või kelle (treening-)koormus on väga suur.
Haiguse peiteaeg varieerub paarist päevast kuni ühe nädalani, köhida võib koer nii umbes 3 nädalat, mõnikord ka kauem.

Kennelköha ravi & ennetus

Tavaliselt on haiguse kulg täiskasvanud, tervele koerale üpris kerge, enim on ohustatud nõrgema immuunsusega, operatsioonist parenevad koerad ning kutsikad-eakad lemmikud. .

Üldjuhul allub kennelköha väga hästi ravile. Sinu loomaarst võib raviks määrata antibiootikume või kasutada hormoonravi, aga ka köha supresseerivad ravimeid või näiteks bronhodilataatoreid. Õnneks on eelmainitud asju vaid ekstreemsetel juhtudel vaja, sest enamus koeri põevad kennelköha kergelt ning ei vaja mingit ravi. Sellegi poolest tuleb köhiv koer loomaarstile ette näidata ,sest veterinaarse hariduseta või kogemusteta koeraomanik ei pruugi looma seisundit adekvaatselt hinnata.
NB! Haigus võib lõppeda surmaga.

Kennelköha vastu on võimalik vaktsineerida! Parainfluenza antigeen on neljavalentses kompleksvakstiinis, Bordetella vastu vakstineeritakse Nobivac KC elusvaktsiiniga. Vaktsineerimine ei pruugi haigestumist eemale hoida, küll aga kergendab see haiguse kulgu ja selle ägedust.

 

Leptospiroos levik

Bakteriaalne haigus leptospiroos võib looduses nakkusohtlik olla suisa nädalaid. Haigust levitavad eelkõige närilised, aga ka muud mets- ja koduloomad. Leptospiroos levib uriiniga ning enamjaolt elab leptospiroos seisvates veekogudes – tiikides, lompides jms niisketes kohtades.

Sümptomid ja peiteaeg

Leptospiroosil puuduvad spetsiifilised haigustunnused – mis tähendab, et leptospiroosi on väga raske diagnoosida, kuna haigustunnused sarnanevad paljude teiste haigustega.

Keskmiselt ilmutab lemmikloom esimesi haigussümptomeid 2-7 päeva jooksul, mõningatel juhtudel võib peiteaeg olla isegi 25 päeva. Sümtomiteks on halb enesetunne, loidus, isutus, suurenenud urineerimine, kõhulahtisus ja oksendamine.

Üliägeda vormi korral võib loom surra päeva-paariga. Esimesteks kliinilisteks tunnusteks on siis vaid apaatsus ning kehatemperatuuri tõus. Täpsema diagnoosi aitab panna vereproov.

Ravi

Leptospiroosihaigeid ravitakse antibiootikumikuuriga. Kuna nakkus levib uriiniga, tuleb haige lemmiku väljaheiteid koristada kummikinnaste ja desovahendi abil. Kindlasti peaks lemmikut haigusperioodi ajal teistest eraldama, väljas võiks liikuda nii vähe, kui võimalik. Kui peres on mitu lemmikut, tuleks profülaktika mõttes ravida ka teisi. Haiguse läbipõdenud neljajalgne saavutab tavaliselt umbes aastaks immuunsuse. 

 

PetCity Blog:

Kõik postitused