Kuidas kaitsta koera sääskede ja putukate eest?

29.06.2023

Suvisel ajal kimbutavad hammustavad-nõelavad putukad ka meie lemmikloomi. Veterinaar Kertu Kivirand vastab küsimustele, mida sellise mure puhul teha.

Putukahammustusest tingitud terviseprobleemidele on vastuvõtlikumad lühikese hõreda karvaga ja putukamürgi suhtes ülitundlikud loomad. Enamasti esineb lokaalset hammustuskoha kihelust ja ebamugavust, kuid tekkida võib ka allergiline reaktsioon ning sääsehammustusega võib soojemas kliimas edasi kanduda ka tõsisemaid haigusi.

Mis juhtub, kui koera hammustavad putukad?

Lendavad putukad (sääsed, pistekärbsed, „liivakärbsed”) hammustavad ning imevad verd. Rohkem on nad levinud soojal ajal niiskemas kliimas. Õhukese karvastikuga koerale, eriti kõhu all ja kubemes, pääsevad putukad hõlpsalt ligi. Hammustused sügelevad ja paljude hammustuste tagajärjel on olemine üpris ebamugav. Mõni loom on putukate süljes olevatele valkudele ülitundlikud ning kublad muutuvad suureks, sügelevad tugevalt ning tekkida võib isegi nahapõletikku. Lõuna-Euroopas, ja kliima soojenedes järjest enam ka Eestis, esineb sääskede poolt siirutatavaid haiguseid leishmanioosi ja dirofilarioosi.

Kuidas kaitsta koera sääskede, kärbeste ja parmude eest?

Kaitseks putukate vastu on kõige efektiivsem riietuse kandmine. Välisparasiiditõrjet valides kasutada võimalusel peletavaid tooteid (Advantix turjatilgad). Proovida võib ka loomapoodides saadaval olevaid tooteid. Jalutades vältida seisva vee lähedal niiskeid varjulisi kohti.

Kas mesilase või herilase hammustus on koerale ohtlik?  

Herilase või mesilase nõelamine tavaliselt eriti ohtlik ei ole, kuid olukorra tõsidus sõltub nõelata saanud kehapiirkonnast ja organismi tundlikkusest. Mesilane jätab nõelates astla looma naha sisse ning see tuleb eemaldada, näiteks krediitkaardiga kraapides. Herilane astelt maha ei jäta, kuid võib nõelata mitu korda järjest.

Nõelamiskohale võib tekkida punetus ja turse. Ebamugavust saab leevendada jaheda kompressiga. Harvem esineb ülitundlikkust (loidus, värinad, seedehäired, hingamisraskus), mispuhul tuleb kindlasti loomaarstiga kontakteeruda.  Kui looma ülitundlikkus on juba teada, võiks oma loomaarstiga konsulteerida esmaabiravimite soetamise osas koduapteeki. Ennetuseks palju ära teha ei saa. Kui koer aktiivselt mesilast taga ajab, peaks katsuma tema tähelepanu mujale juhtida. Paljud koerad õpivad valusast kogemusest, kuid mõne jaoks on lendav loomake lihtsalt vastupandamatu ka edaspidi.


PetCity Blog:

Kõik postitused