Küüliku toidulaua ABC

Küüliku toidulaua ABC Küüliku päevane menüü peaks koosnema 70-80% ulatuses rohupõhisest söödast – hein või värske muru. Lisaks sellele värske toit ühe peotäie ulatuses kahanevas järjekorras: rohelisi rohttaimi, köögivilju, puuvilju ja marju. Kolmandaks kõige väiksema osana, umbes 25g küüliku kehakilogrammi kohta päevas granuleeritud sööta.

PetCity veterinaar Priit Peetris räägib lähemalt, kuidas oma küülikuid õigesti toita ning milliste oluliste tegurite peale tuleb nende toitmisel mõelda.

 

Söötade osas tuleb tähele panna, et müsli söödad küülikutele ei sobi, sest need pole piisavalt täisväärtuslikud, ega kvaliteetsed ning soodustavad valikulist söömist, mis vähendab nende terviklikkust.

 

Küülikutele on võrdlemisi ohutu ja isegi kasulik sööta aga nii muru kui ka võililli. Hein ja muru on väga olulised komponendid küülikute menüüs, sest tänu kõrgele kiudainete sisaldusele peavad küülikud neid väga põhjalikult läbi mäluma, mis põhjustab normaalset hammaste kulumist. Lisaks on võililles mitmeid kasulikke vitamiine ja mineraalaineid.

 

Samas omavad ka võililled ja muud rohttaimed teatud riske, sest kõik loodusest korjatud taimed peavad olema puhtad saasteainetest ja mürkidest. Linnatingimustes ei ole võimalik seda aga tagada. Küülikute toit peab olema sama puhas, et sobiks ka inimestele süüa.

 

Võilill sisaldab suurel hulgal kaltsiumi, mis võib tekitada küüliku uriinis sademe ning seejärel muutub uriin valgeks. Paks sade võib settida ka põies, kui küülik ei joo piisavalt. 

 

Iga uue toidu tutvustamine tuleb teha väikestes kogustes, küüliku enesetunnet jälgides. Alustada tuleks ühest lehest korraga ning jälgida küüliku enesetunnet ja roojamist. Liigne kogus värsket toitu (puuviljad, köögiviljad, muru ja värsked rohttaimed) sisaldavad palju vedelikku, millega peab küüliku seedesüsteem harjuma. Liigne vedelik võib põhjustada kõhulahtisust, gaase, düsbakterioosi soolestikus, mao laienemist, soolte seiskumist, kõhukinnistust, kõhuvalu, isutust ja loidust.

 

Küülikule antavad muru ja muud värsked rohusöödad ei tohi olla niidetud muruniidukiga ega jäetud umbsesse keskkonda seisma. Kuna muruniidukiga niites tekib kuumus, mis paneb värsked taimed kiirelt riknema, tekitades seeläbi loomale seedeprobleeme. Sama mure on soojas ja umbses keskkonnas säilitatud värske söödaga. Värske toit peab olema, kas koheselt serveeritud või eelnevalt kuivatatud. Tolmused lehed tuleb eelnevalt pesta ning kuivatada. Liigselt märgunud lehed tekitavad jällegist seedeprobleeme.

 

Soolestiku probleemid on üksteisega seotud ja üksteisest sõltuvalt süvenevad. Näiteks kõhugaasid tekitavad valu, mis tekitab isutust, mille tulemusena soolestik aeglustub, mistõttu tekib gaase juurde ja suureneb valulikkus. Liigses koguses uue toidu söömine võib saada küülikule saatuslikuks, sest tihti ei suuda küülik iseseisvalt sellest suletud ringist enam välja tulla.

 

 

Kui küülik ei ole mitte midagi söönud või roojanud 12 tunni jooksul on tegemist kriitilise seisundiga, mis vajab esimesel võimalusel hospitaliseerimist.

 

Kui küülik saab täisväärtuslikku ja mitmekülgset toitu, siis pole talle lisaks vaja anda vitamiine ega mineraalaineid (närimiskivid, soolakivid). Nendega on küülikute puhul oht tekitada üleküllus ja sellega kahjustada tervist.

 

Tootesoovitused