Lemmikute keskkonna rikastamine ja miks on see oluline?

25.11.2021

Pakkudes oma lemmikutele erinevaid elu keskkonda rikastavaid tegevusi, muudame nende igapäevaelu huvitavaks, stimuleerivaks ja vähendame neil tekkivat igavustunnet ning stressi. Keskkonda võib rikastada mängu, treeningutega, õues käikudega.

Julija Abram DVM
22.11.2021

Elukeskkonna rikastamine on tugevalt seotud ka lemmikute söötmisega – see, kuidas me oma lemmikuid söödame, mõjutab väga tugevalt nende heaolu.

Pakkudes oma lemmikutele (koertele, kassidele, lindudele ja pisinäritlistele) erinevaid elu keskkonda rikastavaid tegevusi, muudame nende igapäevaelu huvitavaks, stimuleerivaks ja vähendame neil tekkivat igavustunnet ning stressi. Keskkonda võib rikastada mängu, treeningutega, õues käikudega. Mängu osas, nt mänguasja äratoomise mängud pakuvad koerale põnevat tegevust ja loovad suhet omanikuga. Ridva otsas suled on aga kassidele väga tore ajaviide. Ka söögiaeg võib olla mänguline! Selleks võib kasutada mitmeid PetCity valikus olevaid interaktiivseid mänguasju nii koertele kui ka kassidele.

ERINEVAD RASKUSASTMED

Interaktiivseid mänguasju on erineva raskusastmega ja kui lemmik pole enne nende mänguasjadega tegemist teinud, peaks alustama kergematest mänguasjadest. Näiteks sellised, kus lemmik peab toidu kättesaamiseks tegema vaid ühe liigutuse, nt käpaga toidupalli keerutama (vaata toodet SIIN). Mõned mänguasjad on sellised, kus saab raskusastet muuta – nt lemmik peab tegema kaks-kolm liigutust, et toidupala kätte saada (vaata toodet SIIN).

TEE ISE MÄNGUASI

Üldiselt on erineva raskusastmega ja erinevat tüüpi vaimset tegevust arendavaid mänguasju päris mitmeid ja kergemaid võib ka ise kodus valmistada. Näiteks võtta üks muffini vorm ja jaotada toidukogus süvendite vahele ära. Kassidele võib sama moodi kasutada munakarpi ja krõbinad kallata süvenditesse – eesmärk on pikendada lemmiku sööginaudingut ja seejuures teda vaimselt stimuleerida. Koerte krõbinad võib kallata ka nt 0,5 - 1,5 l plastpudelisse ja jätta kork peale keeramata, lasta tal välja mõelda, kuidas ta selle toidu sealt kätte saab.

VÄLJAKUTSE EI TOHI OLLA LIIGA RASKE

Küll aga ei tohi väljakutse olla lemmikule liiga raske, sest see tekitab neile lihtsalt ärritust. Iga ülesanne peab olema väljakutset pakkuv, samas aga lemmiku võimete piiril. Väga lihtne on alustada nt nuuskimismatist, kuhu vahele krõbinad lihtsalt kallatakse ja koer peab neid sealt otsima. Nuuskimismatti võid leida SIIT. Kasse võibki sööta nt kasside treeningrattast (vaata toodet SIIT).

Interaktiivsete mänguasjadena võib kasutada ka Kong tüüpi täidetavaid mänguasju, kuhu saab nt pasteedi sisse panna ja koeral on kohe tegevust, et keelega pasteet kätte saada. Pasteedi võib ka koos Kongiga panna ööseks sügavkülma, et koeral jätkuks tegevust kauemaks. Kassidele võib panna pasteedi kitsamasse tassi ja tass küllili maha, et kass saaks käpaga toitu välja õngitseda.

Toidupaladega mänguasju võib ka kodus peita, et lemmikul oleks päeval motivatsiooni elamises ringi liikuda ja „jahti pidada“. Alguses panna mänguasjad nähtavatesse kohtadesse. Kui lemmik leiab need lihtsa vaevaga üles, siis hakata neid natuke rohkem peitma.

Mänguasjade ja toiduga ei tohi ka liialdada, sest liigne toit võib tekitada ülekaalu – turvaline on arvestada oma lemmiku maiustused päevase üldkaloraaži hulka. Samuti võib lemmik mänguasjast ära tüdineda (eriti kass!), nii et mõistlik on mänguasju aeg-ajalt ära panna ja siis välja tuua mängu ajaks või vahetada (ehk leidub mõni sõber, kellega vahetust teha).

MIKS ON LEMMIKUTE ELUKESKKONNA RIKASTAMINE KASULIK?

  • See aeglustab kiirsööjaid ja pikendab söögiaega
  • Tekitab lemmikus tunde, et ta on midagi saavutanud
  • Julgustab loomulikku jahiinstinkti maandamist
  • See on kasulik treening, tähelepanu hajutaja/fokuseerija (nt ilutulestiku või müristamise ajal anda tegevust; see ei tööta, kui koeral on juba väljakujunenud hirmu tunne ilutulestiku või müristamise suhtes).
  • Võib ennetada ülekaalu teket ja põletab rohkem kaloreid.

PetCity Blog:

Kõik postitused

Seotud tooted: