Lemmikute ülekaalust ja mida sellega ette võtta?

18.05.2021

Lemmikute ülekaalust ja mida sellega ette võtta?

Kui soovite ette võtta oma lemmiku kehakaalu langetuse teekond, konsulteerige oma loomaarstiga. Loomaarst aitab Teil paika panna vajaliku kava ja eesmärgid.

Loomaarst ja Pro Plan sarja tootejuht Julija Abram

- Kuidas kohe, lihtsalt ja kiiresti hinnata seda, kas koer on ülekaaluline?

Sellega on nii, et mõne koera puhul näed Sa kaugelt ära, kas tegemist on ülekaaulise koeraga või mitte, kuid KAAL ei ole sugugi ainuke asi millest lähtuda. Tõukortel on tihti ette antud väljanägemise standardid, sh. isendite kehakaalu vahemik, aga erinevusi esineb ka tõusiseselt. Seega koera-kassi puhul peaksime lähtuma nii kehamassist kui ka keha konditsioonist. Kuidas seda määrata? Lihtne!

Käed külge! Lemmiku kehakonditsiooni saab hinnata ka kompamise teel. Selleks on kolm lihtsat toimingut:

  • Pange oma käed lemmiku külgedele ja tehke talle saba suunas pikk pai. Roideid peaks olema õrnalt tunda. Kui neid on liiga hästi tunda, võib lemmik olla hoopis alakaaluline, kuigi ka siin tulevad ette n-ö tõustandardid. Nt hurdad ja borzoid peavadki olema natuke saledamad. Kui pai tehes te roideid ei tunne, võib neid katta natuke liiga jäme „polster“. Tiheda karvaga koertel on seda kontrolli natuke raskem teha, aga usun, et saate hakkama!
  • Jälgige lemmikut küljelt – tema kõhujoon (rinnakust kubeme suunas) peaks olema tõusev, mitte sirge või alanev. Väike kõhuvoldike on lubatud kassidel, kuid ka sel juhul peaks kõhujoon olema tõusev.
  • Ülevalt vaadates peaks lemmiku talje olema nähtav.

- Milline on kõige ohtlikum ja kõige levinum haigus, mida ülekaalulisus põhjustab?

Ülekaalulisus on eelsoodumuseks paljudele terviseprobleemidele. Nt suuremat tõugu (ja eriti vanematel koertel) on see liigesehaiguste tekke soodustavaks faktoriks. Koormus liigestele on suur, aga taastumis ja kompenseerimisvõime langeb eaga. Liigese muresid esineb ka kassidel, kuid kassid hoiavad oma haigusi enda teada, ega näita seda naljalt välja. Kassidel (ja ka koertel) on ülekaal ka diabeedi tekke juures olulisel kohal.

Kui tahate aru saada, mis tunne võiks olla ülekaaluga lemmikul, mõelge ülekaalulise inimese peale – raskused kõndimisel ja langenud vastupidamisvõime, hingamine ja südametöö koormatud, valusad liigesed, raske liikumine…

 

- Kui kalliks võib nende haiguste ravimine minna?

See, kui kalliks, oleneb olukorrast, loomast ja omaniku võimekusest olukorraga hakkama saada.  Aga ausalt, mitte keegi ei oota oma kassi-koera veresuhkru mõõtmist või insuliinisüstide tegemist. Liigeseid saab toetada toidu või toidulisanditega, aga ka siit ei saa oodata imet, sest me räägime “toetusest”, mitte “ravist”.

 

- Mis on kõige suurem takistus (omaniku või koera puhul) kehakaalu langetamisel?

Kõige suurem takistus… omanik ise! Esiteks, et taha paljud omaikud endale tunnistada seda, et lemmiku kehakaaluga on vaja tegeleda; teiseks, on omanikul raske jääda ettekirjutatud toidukava piiresse (ei anna midagi liigset juurde). Mõne lemmiku puhul piisab kõigest kaalulangetust soosivast toidust, mõni lemmik vajab juurde aktiivset liikumiskava (jalutuskäigud nt 10 min pikemad, kui tavaliselt), mõnele on vaja reaalset ravi. Kliinikus kuuleb tihti omanikke ohhetamas, et nad ei suuda lemmiku anuvale ja näljasele pilgule vastu panna… Ja koerad-kassid ongi oma omaniku selliselt ära treeninud – nad tahavad tähelepanu. Pai, kiitus, pai, väike massaaž – need on ka tähelepanu jagamise võimalused, ei pea alati toitu andma.

 

- Kui kehakaal juba väheneb, siis milliseid positiivseid märke lemmik selle kohta annab?  St milliseid märke tasub omanikul otsida.

Loom on õnnelikum! Ja seda ei saagi nii väga sõnades väljendada, kui on näha lemmiku käitumises. Nad on krapsakama liikumisega, mängivad, käivad vabatahtlikult trepist üles alla. Hingamine läheb ilusamaks ja vaiksemaks, kaob ära hingeldamine… Lemmiku ainevahetus kiireneb ja elukvaliteet tõuseb.


- Kui kaua kaalu langetamine aega võtab? 

Siin oleneb periood ülekaalu suurusest, lemmiku suurusest ja omaniku valmisolekust arsti soovitustega kaasa minna. Märksõnaks on “aeglane ja rahulik kaalulangetus”, mis on suurem võit, kui kiire kaalukadu. Kaalulangetus periood võib olla 2 - 6 kuud pikk. Mõnel lemmikul ka kauem.

Kaalu langetavaid toite on ka erinevaid, on selliseid, mis mis ennetavad kaalu tõusu (light-toidud, mida müüakse kauplustes) ja toite, mis soodustavad kaalulangetust (neid müüakse pigem lemmiklooma kliinikutes).


- Kui kaua peab lemmik sööma eritoitu?

Lemmik peab sööma nii kaua kaalulangetustoitu, kuni tema kaal langeb sobivale tasemele ja jääb sinna püsima. Võib vabalt olla ka nii, et lemmik jääbki kaalulangetustoidu peale, või valitakse talle uus, madalama kaloraažiga toit loomaarsti abiga.

 

- Kui kiiresti toimuvad muutused? Mitme päeva või nädala pärast tasub muutusi otsima hakata?

Muutused kehas hakkavad toimuma üsna kiirest – 1-2 nädalaga, iseasi, kas omanik neid kohe märkab. Väikest tõugu koera või kassi puhul on isegi 4-5 g kaalukadu juba edasiminek. Küsimus on ju ka proportsioonides. Alandada umbes 1-2% kehakaalust nädalas, on mõistlik kiirus. Seega 6 kg koer võiks kaotada kuni 60 -120 g/näd; 20 kg kaaluv koer 200-400 g/näd. jne.

Kodused kaalud ei võta tihti neid väikeseid muutusi isegi kinni… Kui loomaga trenni teha, võib rasvakoe % langeda ja lihasmass kasvada, mis ei anna ehk kaalu poolest muutust, aga kehakonditsioon muutub. Kaaluda tasuks ühel ajal sarnastes tingimustes, nt hommikuti enne söömist.

 

- Millised olulised omadused on kaalu langetaval toidul peale väiksema energiasisalduse? 

Kaalulangetustoidu valikul tasuks eelistada kliinikutes müüdavaid ravisarja toite. Ühele loomale võib sobida üks bränd, teisele teine. Kliinikutest müüdavad ravisarjatoidud on reeglina ka kliiniliselt testitud ja nende toime tõestatud.  Mida üritatakse kaalulangetustoitudes teha, on kaalu langetamine (madalam rasvasisaldus toidus) säilitades lihasmassi ja pakkudes lemmikule kõiki vajalikke toiteaineid, vitamiine ja mineraale, mida loom võiks vajada. Rõhutakse ka sellele, et lemmiku näljatunnet kontrolli alla hoida (seda on eriti raske teha tõugude puhul, kes loomult muidu ka väga näljased – nt labradorid). Tihtipeale on kaalulangetustoitudes suurem kiu sisaldus, sest see tagab täiskõhu tunde. Sellega kaasenb ka väljaheite massi suurenemine (seda ei tasu karta). Kiud on kasulik osa kaalulangetustoidus, sest see ei anna loomale energiat, aga on hea soole motoorikale ja seedetraktis elutsevale mikrofloorale. Valk on kaalulangetustoitudes kvaliteetne, hästi seeduv ning omastatav, mis tagab lemmiku lihaste säilivuse ja toonuse. Kassidele on see eriti oluline, sest kasside ainevahetus on teisiti üles ehitatud, kui seda on koerte oma. Kasside kaalulangetustoidus on kõrgem valgusisaldus täiesti omal kohal.

Selleks, et toit mõjuks kaalu langetavalt, peaks toidus sisalduva rasva-% olema alla 10.

 

Mida silmas pidada kaalulangetuse puhul?

  • Enne kaalulangetus protsessi, tuleks üle vaadata ka uue (kaalulangetus toidu) kogus, sest tihtipeale on viimase toidu kogus isegi suurem, kui tavatoidu kogus.
  • Kaalulangetust saab toetada igapäevaste pikemate jalutuskäikudega, lisada põnevust mängu või muude liikumist soodustavate toimingutega (mõni koer/kass eelistab ujumist, jahi mänge vm).
  • Toidukordi võiks olla vähemalt kaks (koerte puhul), sest see annaks ühtlasema veresuhkru taseme ja täiskõhu tunde.
  • Kaalulangetus toitu võib kombineerida kaalulangetust soosiva konseviga. Märgtoit tõstab lemmiku valmisolekut söögiks (isu) ja seejuures annab rohkem mahtu, aga vähem kaloreid.
  • Väldi liigsete maiuste andmist – väikesele koerale või kassile on ka tükike juustu arvestatav kaloraaž.
  • Kui antakse mõni päev rohkem maiuseid, tuleb suurendada ka energia kulu (jalutuskäik või mäng) või vähendada päevast toiduprotsjonit.
  • Koer ja kass eelistab süüa toitu, mis on kehatemperatuuril – kui konservi hoitakse külmkapis, võib selle soojendamine suurendada lemmiku valmisolekut pakutavat süüa.

 

Reeglina, on kergem ülekaalu ennetada, kui selle tagajärgedega tegeleda. Ülekaalu ennetamiseks sobivad light-toidud (võrdle erinevate bärndide toitusid omavahel!).

Madalama kalorusega toitu peaksid eelistama need omanikud, kelle lemmikud on kastreeritud või steriliseeritud, vähese liikumisega või täiesti tubased (kassid).

 

 

PÕNEVAID FAKTE

  • Kas Te teadsite, et kuni 40% Euroopa koertest on ülekaalulised või rasvunud? Ka kasside seas pole olukord kiita…
  • Kaalulangetustoidu päeva portsjon on tihti mahult suurem, kui tavatoidu portsjon (toidus on rohkem kiudu ja see lisab mahtu).
  • Light- ja kaalulangetustoitudega on kaka kogus tõenäoliselt suurenem toidu suurema kiusisalduse tõttu.
  • Saleda kehajoonega lemmiku eluiga on 1,5-2 aastat pikem
  • Steriliseerimine/kastreerimine vähendab lemmiku energiavajadust 30%, aga nende isu suurendab 30%.

 

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused