Pankreatiidi tekkepõhjused, diagnoosimine, ravi ning ennetus koeral ja kassil

14.06.2021

Pankreatiit ehk kõhunäärmepõletik

Kõhunäärme ülesandeks organismis on seedeensüümide ja insuliini tootmine. Normaalselt liiguvad seedeensüümid kõhunäärmest peensoolde, kus aktiveeruvad ning aitavad toitu lagundada. Pankreatiit on seotud ensüümide liiga varase aktiveerumisega, mistõttu kõhunääre kahjustub. Haigus võib olla äge või krooniline, kerge või raske kuluga.

Äge pankreatiit on pöörduv, kui lahendada algpõhjus

Krooniline pankreatiit on seotud pöördumatute muutustega: pankrease fibroosi ja atroofiaga. Tagajärjena võib kujuneda välja suhkrudiabeet või eksokriinne pankrease puudulikkus.

Kerge kuluga haigus on enamasti krooniline, esineb vähe süsteemseid sümptome.

Raske kuluga haigus on enamasti äge, tekib ulatuslik pankrease nekroos ja mitmete organite puudulikkus, sel juhul on prognoos kehvem.

Pankreatiidi põhjused

Enamasti on teadmata põhjusel tekkinud ehk idiopaatiline (95%), trauma, kaasnev haigus (sapipõie põletik, diabeet jt endokriinhaigused), infektsioon (parasiidid nagu maksakaan, viirused nagu FIP, bakterid), neoplaasia, ravimid, maohammustus, autoimmuunne, ülekaalulisus. Kahtlustatakse ka seost rasvase toidu tarbimisega ning mittesobiva toidu (prügi, lauajäätmete) söömisega. Mõnedel koeratõugudel on suurem risk haigestuda (kääbusšnautser, bokser, cavalier king charles spanjel, kokkerspanjel, yorkshire’i terjer).

Sümptomid

Loidus, isutus, oksendamine, kaalulangus, kõhulahtisus, hingamisraskus, vedelikupuudus, liiga madal kehatemperatuur või palavik, kollatõbi ehk ikterus, kõhuvalu. Ägeda pankreatiidi puhul on kõhuvalu väga tugev, võib esineda nn. palvetajapoosi, kus loom ei taha valu tõttu kõhuli lamada. Kassidel esineb sageli koos maksahaiguse ja soolepõletikuga.

Diagnoos

Diagnoosini jõudmine võib olla väga keeruline. Alustame vereproovidest, uriiniproovist, röntgenülesvõtetest, seda eriti muude haiguste leidmiseks/ välistamiseks. Vajalik võib olla ultraheli.

Diagnoosi saab panna ka kirurgilise sekkumisega pankreasest proovide võtmisel, kuid tegu on riskantse protseduuriga ja seda võimalust kasutame harva.

Ravi

Ravi on toetav ja sümptomaatiline- korrigeerida vedelikupuudus, iivelduseravi, valuravi, komplikatsioonide ravi, jälgimine looma enesetunde ja kordusvereproovide põhjal, isu taastamine. Koerte puhul edasi kodus toitmine madala rasvasisaldusega kergesti seeditava toiduga. Madala rasvasisaldusega on toit, mille rasvasisaldus on alla 10% kuivainest (kõrge rasvasisaldus on üle 20% kuivainest). Rasvataluvus on individuaalselt varieeruv. Kõige sobivam on kliinikusarja ravitoit. Kindlasti peame otsima põletiku tekke algpõhjust (enamasti siiski ei leia).

Prognoos sõltub haiguse raskusastmest ja kaasnevatest haigustest. Võib olla kerge kuluga või isegi surmav.

Ennetus

Ära anna lemmikule inimtoitu ja ülejääke, väldi rasvaseid palakesi. Ravimeid tuleb manustada ainult arsti ettekirjutusel ja ravijuhendi järgi, kõrvaltoimete tekkimisel kontakteeruda koheselt raviarstiga. Vältige liigset kehakaalu. Enneta seedehäireid, toiduvahetus peab olema järk-järguline protsess, uute maitsete ja toodete lisamine võiks toimuda esialgu väikestes kogustes.

 

PetCity Blog:

Kõik postitused