Parasiiditõrje on on äärmiselt oluline. Enamjaolt nakatuvad lemmikloomad väljaheidete nuusutamisest. Väga oluline on tihe parasiiditõrje noorel, kuni aastasel, loomal kuna nende enimlevinud siseparasiidiks on kutsikasolge. Kuna parasiit armastab oodata emase vereringes tiinust, et seejärel juba loodet või kohe pärast poegimist kutsikaid nakatada, on kutsikate tihe parasiiditõrje väga oluline. Kuna kutsika immuunsus on väga nõrk, võivad erinevad siseparasiidid talle saatuslikuks saada Levivad veel lisaks eelmainitule erinevad pael ja ümarussid.
Paelussidest on enimlevinuim koeraviik, keda levitavad kirbud. Selle tõttu ei tohiks parasiiditõrjet tehes ära unustada ka kirbutõrjet, vastasel juhul võib selle tegemata jättes üsna pea silmitsi seista ebameeldiva Dipylidium caninumiga
Miks sooleparasiidid ohtlikud on ja mis juhtub kui ma enda lemmikloomale ussikuuri ei tee?
Solkmed, pael- ja ümarussid kurnavad organismi. Enamjaolt on sümptomiteks oksendamine, loidus, pidev väsimus, seedeprobleemid. Parasiidid satuvad peremeesorganismi veresoonkonda, sealt edasi suubuvad nad kopsu ja maksa ning sealt omakorda mujale, näiteks ajju ja lihastesse. Parasiidid toituvad peremeesorganismi toitainetest, vitamiinidest ja mikroelementidest. Vastsed teevad organismis palju kurja - nad purustavad organeid ja kudesid!
Enamus lemmikloomadel esinevaid parasiite võivad kanduda ka inimesele, kuid näiteks solge ei suuda inimese soolestikus paljuneda. Küll aga võib ta seal end mugavalt tunda, kehas ringi rännata ja erinevaid tüsistusi tekitada.
Koera väljaheites ei ole usse. Kuidas teada et talle ussikuuri vaja on?
Parasiite enamjaolt lemmiku väljaheites ei näegi. Et nad sinna satuksid, peab usse olema koera peensooles nii palju, et nad enam lemmiku organismi ära ei mahuks. Seega tuleb parasiiditõrjesse suhtuda väga tõsiselt ning teostada enda lemmikule iga kolme kuu tagant ussikuur.
Kui sul on noor, alla aastane koer, siis tuleks teda ussikuuritada palju tihemini. Täpsemad juhised saad enda loomaarstilt.
Ussid levivad metsiku kiirusega
Täiskasvanud ümaruss muneb päevas NII palju mune, et seda hiigelsummat on väga keeruline ette kujutada. Suurusjärk ulatub sadadesse tuhandetesse, seega, üks nakatunud koer võib nakatada tuhandeid lemmikuid. Kuna enamus lemmikloomadele halba tegevas ussid võivad ka inimesele kanduda, on nii kassi kui koera ussikuur väga oluline. Lisaabinõuna tuleks kindlasti pesta tihedalt käsi ja puuvilju/marju. Kuna parasiitide munad on imetillukesed, siis nende palja silmaga nägemine on sisuliselt võimatu.
Palun korista enda koera järelt - parasiitide munad on VÄGA vastupidavad
Mu koer oksendas ussitableti välja. Kas peaksin talle uue andma?
Jah, kindlasti, kui oksendamine toimus vahetult pärast ravimi manustamist. Võib juhtuda, et lemmikud ei talu teatuid preparaate, sellisel juhul tuleks valida mingi alternatiivne toode. Eestis on erinevaid ussitablette isegi käsimüügis saadaval. Näiteks kassidele on olemas mugavad täpilahused, koerad sövad enamjaolt tablette ning kutsikas-kiisupojad saavad siirupit.
Väga oluline on ussikuuri tehes teada enda looma kaalu. Kui sinu koer kaalub näiteks 12 kilo, siis mitte mingil juhul ei tohi anda talle ussirohtu, mis toimiks 10kg loomale. Liiga väikese doosi puhul ei pruugi ravim mõjuda, hullemal juhul võib see lõppeda usside resistentsusega. Ehk - ussikuurist pole mitte mingit kasu ning uued vastsed on ussirohule vastupidavamad.
Mul on toakass, kas talle on ussikuuri vaja?
On, sest usse ei saa ainult väljast. Näiteks võib ussid saada pesemata marjadelt või puuviljadelt. Parasiididesse võib nakatuda ka haiget looma katsudes ja silitades, lisaks võivad ussid koju tulla välisjalanõude "abil".