Suvel loomi varitsevad ohud

22.07.2018

Küsisime PetCity kliinikute peaarstilt, Dr Heli Särelt DVM, PhD, CertVA, suvel varitsevate ohtude – kuumarabanduse, ülekuumenemise ja vedelikupuuduse kohta.

Ülekuumenemine ja kuumarabandus

Kõige sagedasem teema, millest igal suvel oleks vaja üle rääkida, on ikka ülekuumenemine. Autosse ärge oma looma sooja ilmaga küll kinni pange. Sellest on palju räägitud, aga ikka eksivad inimesed selle vastu. Autos tõuseb temperatuur kiiresti, eriti päikese käes ja väikene õhutuspilu allalastud akna vahel ei ole piisav. Lemmikloom, aga ka laps, võib üle kuumeneda minutite jooksul ja tekib eluohtlik seisund – loomal on inimesest erinev termoregulatsioon ja nad kuumenevad inimesega võrreldes kiiremini üle. Samal põhjusel ei ole ka kasvuhoone sobilik koht, kuhu lemmikloom sulgeda – maakodus olles võib selline huvitav mõte kellelgi tekkida. Hoia palavatel ilmadel alati läheduses jahedat vett ja jääkuubikuid, et esmaabi pakkuda. Heaks abimeheks on ka näiteks jahutusvest.

Veetustumine ehk dehüdratatsioon

Hoidke lemmikloomal alati vee joomise võimalus lähedal, kas nõust, mida ei saa ümber ajada või pakkuge ise pudelist, kausist, kui on palav ilm. Miks mitte pakkuda ka loomale jahutust, talle päris enda jahutusnõu või väike “bassein” valmis seada, et ta ei peaks end veeloigus kastma. Soetada võib ka jahutusvesti või -mati, mis koera jahutada aitab.

päästevest

Palju väärt nõu saime ka PetCity fännidelt. Nii suplevad PetCity sõprade papagoid veekaussides, suuremad lemmikud käivad vannis või dušši all, hoolega käiakse terve perega ujumas. Mõnel väga õnnelikul lemmikul on aias isiklikuks otstarbeks isegi bassein! Tark neljajalgne on suve jooksul vihmuti või aiavoolikuga parimaks sõbraks saanud. Mõni kuninglik kõrgeausus peab päev läbi siestat ning on lasknud enda pererahval isiku sõiduvahendi endale osta, sest ega loom loll ei ole - ta teab väga hästi, et talub kuumust vähem kui teda teenindavad inimesed. ???? Teine neljajalgne jagab rõõmuga enda sõiduvahendit, SUP-lauda, koos kahejalgsega.

On muidugi ka paar veidramat looma, kes mõtlevad, et see kuumus pole midagi - juurde oleks vaja! Jah, muidugi on need soojaarmastajad bullterjerid ja taksid! Soojal suvepäeval vahetavad hoolsad omanikud tavapärasest tihemini lemmiku vett, et mõnusalt värske suutäis oleks alati saadaval, lisaks eelistatakse jalutamas käia pigem õhtuti või varahommikul. Kindlasti ei tohiks mainimata jätta Eesti lemmikloomade gastronoomiaeelistusi. Nii söövad soojal ajal meie parimad sõbrad maitsvaid puuvilju, külmutatud konservi ja kõrvitsaampse, isetehtud jäätiseid, aga ka lihtsalt jääd.

Eesti on tõepoolselt täis vastutustundlikuid loomaomanikke, kes looma heaolu nimel muudavad enda režiimi, annavad kosutavaid ampse, vahetavad tihti vett ning mis peamine - vaatavad, et hoolealusel oleks raskel ajal mõnus olla.

PetCity Blog:

Kõik postitused