Puukidest, puugihaigustest ja nende tõrjevahenditest!

08.04.2022

Puukidest, puugihaigustest ja nende tõrjevahenditest!

PetCity kauplustest leiad looduslikke peletusvahendeid, PetCity loomakliinikutes on saadaval eri toimeainega täpilahused, puugirihmad ning närimistabletid.

Puugid võivad lemmikloomi nakatada babesioosi, borrelioosi, anaplasmoosi ja erlihhioosiga. PetCity kauplustest leiad looduslikke peletusvahendeid, PetCity loomakliinikutes on saadaval eri toimeainega täpilahused, puugirihmad ning närimistabletid. Saadaval on nii retsepti- kui ka käsimüügiravimeid. Kõigist neist kirjutab täpsemalt PetCity Eedeni loomakliiniku veterinaar Kristel Loorits. 

Eestis levib kahte liiki puuke- võsapuugid ja laanepuugid. Elutsükkel kestab puukidel kolm aastat ning aktiivselt tegutsevad nad just kevadel ja sügisel. Kuna puugihammustus on valutu, siis ei häiri loomi ka see, kui on nahale kinnitunud mitu puuki. Kahjuks sama vargsi kui kinnitub pahalane, saavad kanduda ka loomale nakkushaigused, mida levitavad puugid. Eestis kõige levinumad nakkused koertel on anaplasmoos ja borrelioos. Kassid haigestuvad väga harva.

Borrelioosi üheks esimeseks tunnuseks on punakas ring hammustuskoha ümber, kahjuks loomadel jääb see karvastiku tõttu märkamata. Teisteks kliinilisteks tunnusteks koertel võivad olla palavik, lonkamine, isutus ja loidus. Tunnused võivad tekkida ja taas kaduda, eriti kehtib see lonkamise kohta. Tavaliselt haigus avaldub 2-6 kuud peale puugi hammustust. 

Anaplasmoosi tunnused on väga sarnased teiste haigustega- isutus, loidus, palavik, võimalik longe ja väsimus. Nakatumine toimub väga kiirelt- 24-48 tunniga, kuid kliinilised tunnused ei pruugi üldse avalduda. Koer võib põdeda haigust täiesti märkamatult omaniku jaoks.

Tänapäeval reisitakse väga palju ning tihti on ka pere lemmikloomad kaasas. Reisides soojale maale tasub kindlasti teha korralik puugitõrje, sest Kesk ja Lõuna Euroopast võib koer kaasa tuua puugi koos babesioosi ning erlihhioosiga. Antud haiguste puhul on tõsised muutused verepildis. Tunnusteks võivad olla loidus, isutus, oksendamine, verine uriin. Loe lisa borrelioosist, anaplasmoosist, babesioosist ning erlihhioosist siit!

Puukide peletusvahendid

Meie lemmikuid saab kaitsta erinevate puugitõrjevahenditega. Osad ravimid on kergesti leitavad käsimüügist, kuid on ka retseptiravimeid, mille saab väljastada loomaarst kui olete visiidil käinud. Vastuvõtul saab loomaarst hinnata lemmiklooma tervisliku seisundit ning valida kõige sobivama ning ohutuma preparaadi teie looma jaoks. Toimeained, mis aitavad vältida puuke on ka väga head teiste välisparasiitide tõrjumiseks. Mõne preparaadi puhul aga saate oma lemmikule puukide, kirpude, sääskede tõrje ja isegi solkmete profülaktika.

Preparaate on erineval kujul- täpilahusednärimistabletid ning kaelarihmad. Käsimüügis olevatest prepraatidest on kõige pikema toimeajaga kaelarihmad, mis annavad pideva kandmise puhul kaitse kuni 8 kuud.

Kõikide ravimite puhul tuleb jälgida looma kehamassi ja liiki. Osad preparaadid on mõeldud ainult koertele ja väga toksilised kassidele, küülikutele ning tuhkrutele. Kindlasti tuleb arvestada lemmiku elustiiliga ning  ülitundlikusega toimeainete suhtes. Näiteks kaelarihm flumetriini ja propoksuuriga tuleb kindlasti kaelast võtta kui loom läheb ujuma või pesema, sest toimeained on veeorganismidele äärmiselt ohtlikud. Loomaomanik peab arvestama ka enda lõhnatundlikusega, sest osad ravimkaelarihmad on väga tugeva spetsiifilise lõhnaga.

Puugirihmad

Flumetriini ja imidaklopriidiga ravimkaelarihmad on lõhnatud ning sobivad nii kassidele kui koertele. Antud ravimkaelarihmadel on ka turvakinnitusmehhanism, mis kaelarihmaga kuskile kinni jäädes aitab loomal oma jõuga rihma venitada, et sellest turvaliselt pääseda. Nii saab vältida poomissurma kassidel.

Need ravimkaelarihmad annavad kaitse kuni kaheksaks kuuks. Samuti saab flumetriini ja imidaklopriidiga kaelarihma kasutada ka kirpudest tingitud allergilise dermatiidi raviskeemis. Antud toimetainetel on püsivalt surmav ning peletav toime puukide vastu. Peletav toime tähendab seda, et puuk ei tule looma hammustama ning sellega väheneb nakkushaiguste ülekandumise võimalus. Mõnikord siiski üksikud puugid kinnituvad lemmikule ning täielikult ei saa välistada nakkushaiguste levikut. Flumetriini ja imidaklopriidiga kaelarihmad on veekindlad ning ei vaja kaelast eemaldamist looma pesemisel või ujutamisel, kuid siiski ei ole soovituslikud sagedased šampooniga pesemised või pikaajalised ujumised. Kord kuus šampooniga pestes õnneks ei vähene kaelarihma toime puukide vastu, kuid kirbuvastane toime võib väheneda alates viiendast kuust.

 Mida jälgida ravimkaelarihma puhul 

 1. Ravimkaelarihma ja kaela vahele peaks mahtuma 2 sõrme- kindlasti tuleb rihma kohandada kutsikatel kasvades
 2. Veekindlus ja ohutus- kõiki kaelarihmasid ei tohi kasutada ujumisel/pesemisel
 3. Loomad, kellele on paigaldatud ravimkaelarihm ei tohi magada inimesega, eriti lapsega ühes voodis
 4. Tiinetel ja lakteerivatel loomadel ei ole soovituslik kasutada ravimkaelarihma
 5. Üks ravimkaelarihm on mõeldud kasutamiseks ainult ühel loomal. Ravimkaelarihma ei tohi poolitada ning jagada mitmele loomale kasutamiseks 

Täpilahused

Permetriini ja imidaklopriidiga täpilahused on peletava toimega puukidele, sääskedele ja moskiitodele. See ravim on aga äärmiselt ohtlik ning mürgine kassidele- nad ei suuda metaboliseerida permetriini. Peale ravimi manustamist koerale tuleb kindlasti jälgida, et kass ei saaks juhuslikult preparaadiga kokku ega lakuks manustamiskohta koeral. Ravimi toime kestab maksimaalselt neli nädalat ning toime puukide vastu avaldub kolm päeva peale manustamist. Sagedase ujutamise või pesemise korral ravimi toimeaeg kindlasti lüheneb ja loom vajab tihedamat ravimi manustamist, et kindlustada tõhus kaitse puukide ja kirpude vastu.

Täpilahused fiproniili ja metopreeniga  on väga head kirpude tõrjeks ning  lisaks annavad ka kuni neljanädalase kaitse puukide vastu. Kasside preparaat sobib ka tuhkurutele ning kaitseb puukide eest kuni kaks nädalat. Koerte täpilahus fiproniili ja metorpreeniga sisaldab toimeaineid teistes kogustes ning sobib ainult koertele ja omab neljanädalast akaridsiidset toimet.

 Mida jälgida täpilahuste puhul

 Väga tähtis on jälgida loomaliigi märgistust preparaadil- koerte preparaadid võivad olla väga mürgised kassidele.

 1. Veekindlus- mida sagedamini ujutatakse või pestakse looma, seda lühem on preparaadi toimeaeg. Tavaliselt annavad täpilahused kaitse puukide vastu kuni 4 nädalat. Tiheda pesuga võib see väheneda ühe nädalani.
 2. Täpilahust manustades tuleb jälgida, et lapsed ja ka omanik ise ei katsuks manustamiskohta enne kui see on korralikult ära kuivanud

Närimistabletid

Retseptiravimitest on saadaval näiteks närimistabletid ja ka mõningad puugitilgad, mille kohta saab lähemalt infot enda loomaarstilt.

Kirbud ja puugid peavad kinnituma peremeesorganismile ja alustama toitumist, et toimeainega kokku puutuda ning selletõttu ei saa välistada nakkushaiguste ülekandumist. Kassidele on olemas fluralaneeriga täpilahused turjanahale manustamiseks ning samuti annavad kaitse kuni 12-ks nädalaks kirpude ja puukide vastu.

Looduslikud abivahendid

Loomatarvete kaupluses on müügil erinevaid looduslikke preparaate ja ultraheliripatseid puukide ja kirpude tõrjeks. Kahjuks on puugid väga vastupidavad ning paljud looduslikud vahendid ei kaitse lemmikuid üldse või siis pakuvad kaitset väga vähesel määral. Eeterlikud õlid võivad põhjustada tõsiseid allergilisi reaktsioone, näiteks teepuuõli võib kassidel põhjustada tugevaid neuroloogilisi häireid. 

Puugi eemaldamine

Mitte mingil juhul ei tohi puuki eemaldades kasutada õlisid, kuna nii toimides laseb puuk enesekaitseks kohe mürgid valla. Kindlasti tuleks puuki eemaldades kasutada puugikonksu!

Iga loom on erinev ning seetõttu tuleb valida vastavalt indiviidile ka preparaat. Kõige tavalisemateks kõrvaltoimeteks täpilahustel ning ravimkaelarihmadel võivad olla naha punetus, kerge sügelus või karvakadu preparaadi manustamiskohas. Närimistabletide puhul võib esineda gastrointestinaalseid häireid nagu oksendamine ja kõhulahtisus. Juhul kui lemmikul on tekkinud allergiline reaktsioon , siis tuleb kindlasti teavitada sellest loomaarsti ning järgmine kord saab valida teise toimeaine või ravimvormiga preparaadi.

 

PetCity Blog:

 • Puugid lemmikloomadel - milliseid puugitõrjevahendeid valida koerale ja kassile?

  Puugid lemmikloomadel - milliseid puugitõrjevahendeid valida koerale ja kassile?

  Loe edasi

 • Kasside ja koerte vaktsineerimine - millist vaktsiini lemmikloom vajab?

  Kasside ja koerte vaktsineerimine - millist vaktsiini lemmikloom vajab?

  Loe edasi

 • Keskkonnasõbraliku loomaomaniku ABC: Prügi, kaka ja kevad

  Keskkonnasõbraliku loomaomaniku ABC: Prügi, kaka ja kevad

  Loe edasi

 • Millisel juhul võid teha oma kassile märgotoiduga rohkem kahju kui kasu?

  Millisel juhul võid teha oma kassile märgotoiduga rohkem kahju kui kasu?

  Loe edasi

 • Keskkonnasõbraliku loomaomaniku ABC: Toitumine ja toit

  Keskkonnasõbraliku loomaomaniku ABC: Toitumine ja toit

  Loe edasi

Kõik postitused

Seotud tooted: